Raport: Jak Ekstraklasa wygląda z trybun?

A gdyby tak postawić kibiców wszystkich klubów PKO BP Ekstraklasy przed identycznym zestawem pytań? Dowiedzieć się, na podstawie nie pojedynczych głosów, lecz opinii zbiorowości, co tak naprawdę sądzą o działaniu ich ukochanych klubów? Czy trener i jego kadra dorastają do ich standardów? Czy działacze, zdaniem trybun, znają się na swoim fachu? A jak te wszystkie odczucia przekładają się na optymizm względem przyszłości?

Zapytaliśmy powyżej tysiąca kibiców 21 klubów związanych z poprzednim i nadchodzącym sezonem PKO BP Ekstraklasy (wliczając beniaminków i spadkowiczów) o ich osobistą perspektywę na klub, który wiernie wspierają. Zebrane dane złożyły się na raport „Jak Ekstraklasa wygląda z wysokości trybun? Badanie nastrojów kibiców PKO BP Ekstraklasy – lato 2022” (link do pobrania znajduje się na końcu tekstu).

Wyciągnijmy z raportu najgorętsze, a zarazem najbardziej oczywiste porównanie. Lech Poznań i Legia Warszawa, czyli dwie drużyny, które (teoretycznie, a nawet bardzo teoretycznie) stanowią o sile polskiego futbolu, miały tak diametralnie odmienne sezony, że trudno sobie odmówić tak smakowitego zestawienia.

Podczas gdy Poznaniacy zacierali skazę po bardzo kiepskim sezonie w najlepszy możliwy sposób, Warszawa stała się, nie owijając w bawełnę, pośmiewiskiem piłkarskiej Polski. I choć formę Legii trudno wytłumaczyć (a także bynajmniej nie zamierzamy tego robić) – tak jej przełożenie na nastroje kibiców, zarówno własnych, jak i rywali – znacznie łatwiej.

Kibice z Warszawy, na 10-stopniowej skali ocenili sezon na niewiele ponad 2, wyżej od zaledwie 2 klubów, a jednocześnie niżej (i to znacząco) od 2 spadkowiczów. Całe minione rozgrywki, mimo poprawy w rundzie wiosennej, w Warszawie postrzega się jako katastrofę. A tym dobitniej ten współczynnik wygląda przy analogicznej ocenie kibiców Lecha, którzy wystawili notę 9,18, najwyższą w kraju.

I takich skrajności można zaobserwować więcej:

  • Ocena kadry: Lech (8,66) vs. Legia (2,74)
  • Ocena trenera: Maciej Skorża (9,44) vs. Aleksandar Vuković (5,56)
  • Ocena zarządzania: Lech (7,4) vs. Legia (1.6)

A mimo to, kibice z obu trybun, zapytani o swoje oczekiwania względem nadchodzącego sezonu, wskazali mistrzostwo. O tym, że w jednym przypadku możemy jednak mówić o marzeniu ściętej głowy, świadczy ocena optymizmu badanych – na 10-stopniowej skali Lechici zapisują sobie 7,7, a Legioniści – ledwie 5,6.


Raport pisany z kibicowskiej perspektywy

Powyżej opisaliśmy zaledwie niewielki skrawek danych w raporcie – podobnych porównań kibicowskich opinii można nakreślić znacznie, znacznie więcej.

Którzy kibice są najbardziej optymistyczni w Polsce, a którzy widzą przyszłość wyłącznie w czarnych barwach? Czy kibice Radomiaka zgadzają się z prezesem Stempniewskim, że stać ich na puchary? Kto stoi silniej w Zabrzu – zarząd, czy zwolniony Jan Urban? Który trener ma od swoich trybun ponad 90% poparcia, mimo że nic nie ugrał?

Start nowego sezonu PKO BP Ekstraklasy standardowo wiąże się z przewagą pytań nad odpowiedziami. Tym razem jednak, jako The Sport dokładamy swoją cegiełkę, by te proporcje wyrównać. Gorąco zapraszamy do pobrania i udostępniania raportu!

Raport „Jak Ekstraklasa wygląda z wysokości trybun? Badanie nastrojów kibiców PKO Ekstraklasy – lato 2022” można pobrać pod TYM linkiem.

Rafał Hydzik

Udostępnij

Translate »