Rasizm na stadionach zwalczy… AI?

Sztuczna inteligencja potrafi wiele – dobrać plan treningowy dla sportowca, pomóc w treningu, ułożyć terminarz, a nawet doradzić w kwestii transferu zawodnika. Tym razem holenderski związek piłkarski postanowił powierzyć AI jeszcze jedno zadanie – monitorowanie zachowań kibiców na trybunach, tak aby zwalczać wszelkie przejawy dyskryminacji – przede wszystkim rasizmu, który stanowi w Holandii widoczny problem.

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Przed zeszłorocznym meczem reprezentacji Polski i Holandii w ramach Ligi Europy słynny były piłkarz tej drugiej – Ruud Gullit oskarżył swój krajowy związek piłkarski o systemową dyskryminację. Zdaniem dawnego piłkarza m.in. Milanu czy Chelsea, holenderscy działacze nie chcą pozwolić, aby czarnoskóry trener poprowadził Oranje. Gullit stwierdził, że w Holandii „czarnoskórzy mogą być co najwyżej asystentami”.

Czy to prawda? Nie będziemy tego oceniać, ale holenderski związek piłkarski przejawów rasizmu poszukuje po zupełnie przeciwnej stronie bocznych linii boiska. We współpracy z trzema rodzimymi klubami KNVB wdraża pilotażowy projekt wykorzystujący inteligentną technologię. „Innowacyjne technologie, w tym sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, zostaną wykorzystane w celu zwiększenia bezpieczeństwa na stadionie” – czytamy w informacji prasowej KNVB.

Na stadionach PSV Eindhoven, Feyenoordu Rotterdam i PEC Zwolle zainstalowany został system, którego zadaniem będzie wychwycenie dyskryminujących zachowań wśród kibiców – w tym m.in. rasistowskich przyśpiewek. Jako że to projekt pilotażowy, to fakt, czy inteligentne algorytmy pomogły w identyfikacji dyskryminujących zachowań i osób za nie odpowiedzialnych, będzie jasny dopiero po roku.

Jak ma to działać? Aktywność kibiców będzie rejestrowana przez system specjalnych kamer i mikrofonów AI, który oprócz pomiarów zaangażowania fanów i prezentowania wyników w celu ich zmotywowania do kibicowania, będzie także „wyłapywać” niepożądane okrzyki i przyśpiewki, a następnie wysyłać je do działaczy, którzy mogą obejrzeć powtórkę i zidentyfikować sprawców.

Holandia walczy z rasizmem

Holandia od lat zmaga się z przejawami rasizmu wśród kibiców – w szczególności są to okrzyki i przyśpiewki na trybunach oraz działania w mediach społecznościowych.

Według raportu Algemeen Dagblad 40 procent piłkarzy, którzy grali w Eredivisie, doświadczyło rasistowskich ataków lub innych form dyskryminacji. Badanie przeprowadzono na próbie 118 piłkarzy występujących w lidze holenderskiej. Za przykład może posłużyć sytuacja z 2015 roku, kiedy Leroy Fer opublikował w social media wspólne zdjęcie z innymi czarnoskórymi graczami reprezentacji Holandii, pod którym pojawiło się mnóstwo rasistowskich komentarzy.

 

– Jako piłkarz słyszałem już małpie odgłosy dochodzące z trybun, ale to, co stało się teraz, jest znacznie gorsze. To wygląda tak, jakby ci ludzie chcieli powiedzieć, że nie należymy do reprezentacji Holandii – skomentował sytuację słusznie zbulwersowany Fer.

Z kolei w 2019 roku na drugim poziomie rozgrywkowym w Holandii kibice ekipy Den Bosch prowokowali czarnoskórego piłkarza Excelsioru – Ahmada Mendesa Moreirę, naśladując zwierzęce odgłosy i wykrzykując rasistowskie przyśpiewki. Oburzony piłkarz opuścił boisko, na które wrócił dopiero po namowach kolegów z drużyny. W odpowiedzi wszystkie spotkania następnej kolejki ligi holenderskiej odbyły się z minutowym opóźnieniem, a na stadionowych ekranach wyświetlano hasło „Rasizm? To nie gramy w piłkę”. Oprócz tego w meczu reprezentacji Holandii z Estonią, Georginio Wijnaldum i Frenkie de Jong po strzelonej bramce ruszyli w kierunku trybun, wyciągnęli swoje ręce i wskazali na odmienny kolor skóry.

 

– Nie ma wątpliwości, że rasizm istnieje. Muszę sobie z nim radzić za każdym razem, gdy występuję ze swoją drużyną na obcym stadionie. Jestem dumny, że jestem czarny – przyznał Andre Onana, były bramkarz Ajaxu Amsterdam.

________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Filip Skalski

Udostępnij

Translate »