Rekordowe przychody klubów Fortuna 1 Ligi. Na podium niespodzianka!

Miniony sezon okazał się być najbardziej dochodowym w historii Fortuny 1 Ligi pod względem aspektu komercyjnego. Zgodnie z raportem „Finansowa pierwsza liga” opracowanym przez firmę audytorską Grant Thornton, we współpracy z Pierwszą Ligą Piłkarską, kluby zgromadziły łącznie przychody w wysokości 194 milionów złotych, co stanowi rekordowy wynik w historii rozgrywek.

20-procentowy wzrost przychodów w Fortuna 1 Lidze

Co roku władze Fortuna 1 Ligi analizują postęp klubów uczestniczących w rozgrywkach pod kątem rozwoju biznesowego – monitorują wzrost przychodów oraz zmiany w strukturze kosztów. Od tego roku raport prezentujący wyniki badań jest przygotowywany we współpracy z nowym partnerem, firmą Grant Thornton, będącą jednym z największych podmiotów w dziedzinie audytu i doradztwa na skalę światową.

Według raportu „Finansowa pierwsza liga”, łączne przychody wszystkich klubów biorących udział w sezonie 2022/2023 Fortuny 1 Ligi osiągnęły kwotę 194,1 miliona złotych (dane nie obejmują klubu Bruk-Bet Termalica Nieciecza, który nie udostępnił danych). Jest to najwyższy wynik w historii, przewyższający o 20 proc. rezultaty poprzedniego sezonu oraz o 102 proc. więcej niż pięć lat temu.

Głównym źródłem dochodów dla klubów pierwszoligowych, podobnie jak w poprzednich latach, były tzw. przychody komercyjne, głównie pochodzące od sponsorów. W sezonie 2022/2023 sięgnęły one 131 milionów złotych, stanowiąc 67,4 proc. całkowitych dochodów, co oznacza wzrost o 31 proc. (31 milionów złotych) w porównaniu z sezonem 2021/2022.

Drugim ważnym segmentem dochodów były zintegrowane prawa medialne i marketingowe, czyli wpływy wynikające z udziału klubów w Fortuna 1 Lidze (np. dochody z centralnych umów dotyczących transmisji telewizyjnych czy sponsorów rozgrywek). Kluby uzyskały z tego tytułu 34,2 miliona złotych w minionym sezonie, stanowiąc 17,6 proc. całkowitych dochodów, co oznacza wzrost o 15 proc. (4,49 miliona złotych).

Wisła liderem, a tuż za nią… Stal!

W rankingu przychodów za sezon 2022/23 niepodzielnym liderem została Wisła Kraków z 32,33 mln złotych z podstawowych segmentów i 3,58 mln złotych z transferów. Łącznie daje to 35,91 mln złotych.

Drugie miejsce w rankingu zajęła Stal Rzeszów z przychodami na poziomie 19,4 mln zł. Beniaminek zawdzięcza to osiągniecie wysokim przychodom komercyjnym (16,2 mln zł) oraz ze zintegrowanych praw mediowych i marketingowych (2 mln zł).

Przychody komercyjne to wpływy z umów sponsorskich i reklam oraz przychody spoza dnia meczowego, np. muzeum, zwiedzanie stadionu, konferencje, sprzedaż gadżetów klubowych, a także inne przychody, np. dotacje z budżetów miast.

  

Trzecie miejsce w rankingu zajęło Podbeskidzie Bielsko-Biała. Klub zdołał utrzymać się na podium rankingu, jednak mimo zwiększenia sumy swoich przychodów spadł z drugiego na trzecie miejsce. Głównym źródłem przychodów Podbeskidzia były przychody komercyjne, które osiągnęły kwotę 10,6 mln zł oraz przychody ze zintegrowanych praw mediowych i marketingowych – 1,6 mln zł.

Mistrz Fortuna 1 Ligi, ŁKS, który aktualnie gra już w PKO Ekstraklasie, zajął w tym rankingu dopiero szóste miejsce, osiągając przychody 13,1 mln złotych.

Przychody ligi wyraźnie w górę

Przychody komercyjne od dłuższego czasu pozostają głównym źródłem dochodów, stanowiąc 67,4 proc. całkowitych wpływów. W porównaniu z sezonem 2021/22 przychody komercyjne wzrosły o 31 proc. (31 milionów złotych). Z kolei zintegrowane prawa medialne i marketingowe wygenerowały w ostatnim sezonie 17,6 proc. dochodów, co oznacza wzrost o 15 proc. (4,49 miliona złotych). Przychody z dnia meczowego natomiast spadły o 18 proc. (4,3 miliona złotych) i osiągnęły 19,7 miliona złotych w porównaniu z poprzednim sezonem.

Najmniejszą część przychodów klubów Fortuna 1 Ligi stanowiły wpływy z transferów, reprezentując 4,9 proc. całkowitych dochodów w sezonie 2022/23. Wzrosły one jednak o 6 proc. w porównaniu z sezonem 2021/22, z 8,9 miliona złotych do 9,5 miliona złotych. Dodatkowo, we wspomnianym sezonie wszystkie kluby zaksięgowały 3,9 miliona złotych z tytułu rozliczenia historycznego wsparcia związanego z pandemią COVID-19 (głównie w przychodach komercyjnych).

Bezpiecznie wydają pieniądze

Większość klubów Fortuna 1 Ligi utrzymuje wynagrodzenia na kontrolowanym poziomie, pozostając poniżej progu wydatków na wynagrodzenia w wysokości 70 proc. w stosunku do przychodów.

Wartość wskaźnika wynagrodzeń w odniesieniu do całkowitych przychodów w większości klubów Fortuna 1 Ligi pozostaje poniżej zalecanego poziomu przez UEFA. Oznacza to, że relacja między wynagrodzeniami a przychodami jest zgodna z oczekiwanymi normami. Stal Rzeszów prezentuje najniższy wskaźnik w lidze, wynoszący 20 proc., podczas gdy najwyższy wskaźnik notuje Sandecja Nowy Sącz (222 proc.). Resovia Rzeszów również przekracza wytyczony poziom bezpieczeństwa, osiągając 98 proc.

Jednakże, gdy uwzględnić zwiększenie kapitału przez właścicieli, niemal wszystkie kluby w minionym sezonie zmieściły się poniżej limitu rekomendowanego przez UEFA. Na kolejnym slajdzie znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wzrostu kapitału dla 7 klubów, w tym dla tych, które znacząco przekraczały bezpieczny poziom wskaźnika. Dzięki temu wsparciu właścicieli wszystkie kluby Fortuna 1 Ligi mogły w pełni pokryć koszty wynagrodzeń.

FOT: Stal Rzeszów / X

Udostępnij

Translate »