Rekordowe zainteresowanie największym biegiem narciarskim w Polsce

Bieg Piastów to największa impreza w biegach narciarskich w Polsce. W tym roku przypada jej 48. edycja. Wszystko wskazuje na to, że może być rekordowa pod względem frekwencji. Na miesiąc przed startem na listach startowych jest już 5500 biegaczy z 4 kontynentów!

48.KGHM Bieg Piastów po raz kolejny rozegrany zostanie w formie festiwalu. W jego programie znajdą się zarówno biegi nocne, dla dzieci, rodzin, początkujących, a także ambitnych amatorów jak i wyczynowców. Wystartować będzie można na dystansie od 6 do 50 km. 

Bazą zawodów będzie Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie. Na jego terenie będzie biuro zapisów i wydawania pakietów startowych, a zawodnicy będą mogli skorzystać z szatni, natrysków, toalet, smarowalni nart i gastronomii. Dojazd na start będzie możliwy nie tylko samochodami i autobusami zapewnianymi przez organizatora, ale także autobusami kursowymi i koleją. Przystanki kolejowy i autobusowy znajdują się przed wejściem do budynku DCS Polana Jakuszycka.

– Myślę, że duży wpływ na to, że w tym roku zapisy idą nam tak dobrze, ma fakt, że korzystamy z bazy Dolnośląskiego Centrum Sportu – Jakuszyce. To bardzo ułatwiło pracę nam, organizatorom, ale przede wszystkim biegaczom – mówi Leszek Kosiorowski ze Stowarzyszenia Bieg Piastów. 

Trasy zawodów obejmują piękne zakątki polskiej części Gór Izerskich, m.in. Orle, Rozdroże pod Cichą Równią i Rozdroże pod Działem Izerskim, kultową trasę Samolot i szereg innych na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba. 48. KGHM Bieg Piastów rozpocznie się w sobotę, 24 lutego, od KGHM Rodzinnej 12 z klasyfikacjami dla najstarszej i najszybszej rodziny. Nie zabraknie też klasyfikacji indywidualnej. Tego samego dnia uczniowie klas I – VI szkół podstawowych pokonają na nartach dystans jednego kilometra podczas Wyprawy Zuchów.

Niedziela, 25 lutego, to Memoriał Stanisława Michonia, czyli bieg na 15 km dla uczczenia pamięci trzykrotnego zwycięzcy Biegu Piastów, a także wybitnego trenera Stanisława Michonia. Po zakończeniu rywalizacji dorosłych, na starcie biegu na 300 metrów staną najmłodsi w Biegu Przedszkolaka. Poniedziałek, 26 lutego, będzie należeć do miłośników zjawiskowej aury Gór Izerskich nocą. Brubeck Nocna 12 rozpocznie się o godz. 18, a narciarzom trasę oświetlać będzie księżyc, gwiazdy i latarki-czołówki.

W piątek, 1 marca, o godz. 9 bieg na 6 km – idealny na rozgrzewkę dla zaawansowanych i na poczucie pięknej atmosfery Biegu Piastów przez debiutantów. Tego samego dnia, w południe, trzydziestka – pierwsza z trzech konkurencji zaliczanych do Wordloppet Ski Federation, prestiżowej organizacji zrzeszającej 20 największych biegów narciarskich świata.

W sobotę, 2 marca czas na danie główne, czyli 50 km stylem klasycznym. Na liście zapisanych na ten bieg jest już ponad 1300 zawodników. Jeszcze więcej, bo 1600 wybrało bieg na 25 km, który zakończy Bieg Piastów w niedzielę, 3 marca.

Wśród ponad 5500 zgłoszonych, poza Polakami, jest 300 Czechów, 200 Niemców, prawie 40 Francuzów, 25 zawodników z USA oraz reprezentanci 23 innych krajów, w tym z tak odległych, jak Japonia, Australia i Kanada. Zapisy na 48. KGHM Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego prowadzone są na stronie internetowej www.bieg-piastow.pl.

AS

Fot. Archiwum Bieg Piastów/P. Dymus

Udostępnij

Translate »