Rewelacja ligi włoskiej – Cisterna Latina

Nie dość, że poziom Serie A jest bardzo wysoki, to na dodatek w tym sezonie mocno się wyrównał. Poza niepokonaną na każdym froncie Perugią doszło już do kilku niespodzianek i można odnieść wrażenie, że w tej lidze każdy zespół może wygrać z każdym. Na rewelację sezonu wyrasta Top Volley Cisterna Latina, która pomimo braku jakichkolwiek gwiazd w zespole plasuje się w czubie ligowej tabeli. 

Ostatnie sezony były dla Cisterny sinusoidą. W rozgrywkach 2020/21 klub dysponował ciekawym składem, a zajął w lidze ostatnie miejsce. Nie spadł z niej tylko dlatego, że władze już w trakcie trwania sezonu podjęły decyzję, że ze względu na długie przerwy covidowe żaden zespół nie opuści ligi. W sezonie 2021/22 personalia klubu z Latiny nie były tak cenione, jak sezon wcześniej, ale zmienił się główny szkoleniowiec. Slobodana Kovača zastąpił Fabio Soli i dla Cisterny ten sezon był najlepszym w historii. Pierwszy awans do fazy play-off oraz 6. miejsce na koniec rozgrywek to wyniki, które robią duże wrażenie, zwłaszcza patrząc na personalia i na to, że w trakcie rozgrywek całkowicie wypadł z nich docelowo podstawowy atakujący zespołu – Artur Szwarc. Znakomicie zastąpił go jednak Chorwat Petar Dirlic i to właśnie on w obecnych rozgrywkach jest liderem zespołu z regionu Lacjum. Pomimo tego wydawało się, że personalnie zespół nie będzie w stanie walczyć o cokolwiek więcej niż utrzymanie. A po 8 rozegranych kolejkach Top Volley zajmuje 4. miejsce w tabeli.

Problemy przedsezonowe


Top Volley jeszcze przed startem rozgrywek mierzyło się ze sporymi kłopotami. Kadra zespołu liczy 13 graczy, nie standardowo 14. Trener Soli ma do dyspozycji trzech środkowych i jednego nominalnego atakującego, więc jest to utrudnienie w prowadzeniu treningów oraz podczas meczów. W dodatku nie od razu udało się ten skład skompletować. Trzech skrzydłowych dołączyło do drużyny „na ostatnią chwilę”. Miguel Gutierrez został zakontraktowany na początku września, Denis Kaliberda 3 dni przed startem sezonu, a dopiero po kilku kolejkach umowę z klubem podpisał Javier Martinez

Okres przygotowawczy był więc dla drużyny trenera Soliego trudny i wymagający. Pomimo tego po 3. kolejkach trwającego sezonu Latina była nawet liderem tabeli. Aktualnie podopieczni trenera Soliego mają bilans 4-4 i 14 zdobytych punktów. W dwóch z czterech porażek zespół z Latiny i tak punktował. Cisterna zapunktowała w starciu z Trentino oraz zwyciężyła z mistrzem Włoch – Lube Civitanova w dodatku w 3 setach. Wpadką z pewnością jest porażka z ostatnią w tej chwili w tabeli Sieną 1:3. 

Brak gwiazd w składzie

Liderem zespołu jest wspomniany wcześniej Dirlic. Atakujący dostaje dużą część piłek, w dodatku nie należą one do najłatwiejszych. Chorwat wskoczył do składu zespołu w zeszłym sezonie, po kontuzji Artura Szwarca i do dziś nie oddał miejsca w składzie. W dodatku w obecnych rozgrywkach jest jedynym nominalnym atakującym zespołu, więc spoczywa na nim duża odpowiedzialność. Dirlic poza dobrą grą w ataku dokłada także solidną dyspozycję na zagrywce i sprawia tym elementem wiele problemów rywalom. 

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Trener Soli ma do dyspozycji młodą linię przyjęcia. Podstawową parę tworzą kolejny Chorwat – Marko Sedlacek oraz 20-letni Turek Efe Bayram. Do zespołu dołączył również doświadczony i ograny Denis Kaliberda, jednak ponownie mierzy się z kontuzją, więc i pole manewru dla trenera zostało dodatkowo ograniczone. Podstawowym duet środkowych tworzą doświadczeni Australijczyk Aidan Zingel i Andrea Rossi. Na rozegraniu nad wszystkim czuwa także doświadczony Michele Baranowicz, a na libero trener Soli dysponuje bardzo młodym duetem – Damiano Catania ma 21 lat, a Matteo Staforini 19. Najmocniejszym elementem w grze Latiny jest blok. W innych składowych Cisterna nie wybija się ponad średnią ligową. W bloku za to zespół notuje niemal 9 punktów na mecz. 

Przed Latiną bardzo wymagająca końcówka pierwszej rundy, bo zmierzy się z niepokonaną Perugią oraz innymi zespołami aspirującymi do Scudetto. Na ten moment zespół zdobył spory handicap, który powinien wystarczyć do spokojnego utrzymania, ale po takim starcie apetyty zawodników, jak i kibiców są pobudzone. Wszyscy marzą o kolejnym udziale w fazie play-off.

________

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Facebook Top Volley Cisterna

Autor Marcin Gałązka

Udostępnij

Translate »