Rosja odejdzie z UEFA?

Cztery lata temu oglądali mundial na swoich stadionach, dzisiaj mogą oglądać go jedynie w telewizji i to bez udziału swojej reprezentacji. W związku z trwającym zawieszeniem Rosjanie rozważają opuszczenie struktur UEFA i dołączenie to azjatyckiej federacji piłkarskiej – AFC.

Z powodu międzynarodowej izolacji, która trwa niemal od wybuchu wojny na Ukrainie, RFU (rosyjska federacja piłkarska) coraz bardziej intensywnie myśli o odejściu z europejskiej centrali, co przyznaje sam jej prezes:

– Kilka miesięcy temu powiedziałem, że jest zbyt wcześnie, żeby myśleć o Azji. Teraz jest to możliwość, którą możemy rozważyć. Jeszcze nie rozmawiałem jednak z ludźmi z AFC. UEFA nadal uważa nas jednak za jednego z członków swojej rodziny. Nie powinniśmy rozmawiać z innymi podmiotami, bez poinformowania jej o tym – mówi Aleksander Diukow, szef RFU.

 

Rosja została wykluczona nie tylko z meczów barażowych o MŚ w Katarze, ale także z Ligi Narodów, a co więcej nie zagra też w eliminacjach do Euro 2024. Rosyjskie kluby również nie mogą brać udziału w rozgrywkach międzynarodowych.

Dołączenie do AFC spowodowałoby m.in., że Rosja brałaby udział w mistrzostwach Azji zamiast Euro, a także rywalizowała z azjatyckimi drużynami narodowymi w eliminacjach do mistrzostw świata. Analogicznie rosyjskie kluby mogłyby całkowicie zapomnieć o udziale w europejskich pucharach, a zamiast tego walczyć w Azjatyckiej Lidze Mistrzów.

_______________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Wiki Commons, CC 3.0

Udostępnij

Translate »