Ruszają triathlonowe mistrzostwa Europy w Olsztynie

Polska będzie gospodarzem mistrzostw Europy w triathlonie. W najbliższy weekend Olsztyn będzie europejską stolicą dyscypliny. 

Impreza takiej rangi odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Organizatorzy zapewniają, że podobnych zmagań w Polsce jeszcze nie było. – Na listach startowych znajduje się 1000 zawodników i zawodniczek. Łącznie z trenerami, współpracownikami i działaczami do Olsztyna przyjedzie nawet 3-3,5 tysiąca osób związanych z udziałem w tej imprezie – zapewnia Filip Szołowski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Triathlonu. 

W Polsce o tytuły najlepszych na Starym Kontynencie rywalizować będą triathloniści i triathlonistki w praktycznie każdej kategorii wiekowej. Zmagania elity, U23 oraz juniorów zostaną rozegrane w najbardziej widowiskowej formule – na dystansie supersprinterskim. Juniorzy i juniorki zmierzą się także w rywalizacji sztafet. W mistrzostwach wystartują również paratriathloniści. 

Dodatkowo amatorzy w kategoriach age-group staną do walki o medale mistrzostw Europy na dystansie standard. 

Polska zdecydowała się na wystawienie szerokiej reprezentacji na te zmagania. Pośród elity mężczyzn powalczą Maciej Bruździak oraz Michał Oliwa, natomiast wśród kobiet będzie to Marta Łagownik. W zmaganiach do lat 23 udział wezmą Mateusz Głuszkowski, James Kadziak, Natalia Zych, Zuzanna Sudak, Magdalena Sudak oraz Roksana Słupek – trzecia zawodniczka Pucharu Europy elity kobiet w Turcji. W stawce juniorów znajdą się Kamil Kulik, Filip Glapa, Maja Wąsik, Weronika Ptaszyńska i Józefina Młynarska.

Federacja została wyróżniona za lata sumiennej pracy podczas przygotowywania imprez o nieco niższej randze. Przez ostatnie cztery lata w stolicy Warmii odbywały się zawody Pucharu Europy. – Myślę, że w perspektywie kolejnych lat przyjdzie jeszcze zorganizować jeszcze większe zawody, ale teraz skupiamy się na tegorocznych zmaganiach. Jest z nimi bardzo dużo zamieszania, ale oczywiście takiego pozytywnego – dodaje zadowolony Szołowski.

PZTri postanowił połączyć zmagania na najwyższym poziomie z imprezami towarzyszącymi dla młodych zawodniczek i zawodników. Swoje starty w Pucharze Polski w Olsztynie będą mieć również kategorie junior młodszy i młodzik, a dzieci będą mogły rywalizować w biegach oraz zawodach aquathlonowych.

– Pokażemy aspirującym zawodnikom, jak wygląda ściganie na najwyższym europejskim poziomie. Szczególnie tym, którzy są blisko kadry narodowej, ale do tej pory rywalizowali tylko w kraju. Specjalnie łączymy mistrzostwa Europy ze startami młodzieżowymi, żeby podglądali najlepszych – mówi Szołowski.

Plan imprezy przewiduje walkę w półfinałach w piątek oraz rywalizację o medale kolejnego dnia w kategoriach elity, U23 oraz junior, a także w paratriathlonie. W niedzielę odbędzie się Puchar Polski dla młodszych kategorii wiekowych oraz staty age-group. 

Szczegółowy plan imprezy dostępny jest pod adresem: https://triathlonseries.pl/triathlon-olsztyn/program-imprezy/ 

Udostępnij

Translate »