Serbia przed Euro 2024: Grają ze sobą na co dzień

Skuteczny napastnik z Juventusu i jego partner, który ma najwięcej kluczowych podań. Ponadto dwóch przyszłych mistrzów Arabii Saudyjskiej i talent w środku pola. Serbowie mają, kim postraszyć na nadchodzących mistrzostwach Europy, choć trafili na bardzo trudnych rywali w swojej grupie.

Serbia przed Euro 2024

Serbowie po raz pierwszy zagrają na mistrzostwach Europy. Ich selekcjoner doskonale zna wagę mistrzostw Europy. Nikt bowiem w historii Serbii nie ma więcej występów na Euro od Dragana Stojkovicia. Wówczas reprezentował barwy Jugosławii.

W przypadku Serbii również można stwierdzić, że ich skład zbudowany jest z zawodników, którzy widzą się na co dzień w klubach. Aleksander Mitrović gra z Sergiejem Milinkoviciem-Saviciem. Często współpracują ze sobą na boisku w Saudi Pro League.

Drugi duet to Filip Kostić i Dusan Vlahović. Ten pierwszy wykonuje najwięcej dośrodkowań ze skrzydła w klubie, a najczęściej dogrywa właśnie swojemu rodakowi. W eliminacjach miał najwięcej kluczowych podań/mecz spośród całej europejskiej czołówki. Vlahović ma z kolei 16 ligowych goli, ale w kadrze ma problem ze strzelaniem. Nie zdobył bramki od ponad roku.

Serbowie nie bez problemów awansowali na Euro 2024. Trafili na sąsiadów z Czarnogóry oraz na Bułgarię. Ponadto starli się z Węgrami. Niemal na każdym spotkaniu iskrzyło na trybunach. Finalnie ponieśli tylko dwie porażki – obie z Madziarami.

Najważniejszy zawodnik i największa gwiazda – Dusan Tadić

Tadić jest kluczowym zawodnikiem reprezentacji Serbii. Zadebiutował w 2008 roku i od tego czasu jest regularnie powoływany do drużyny narodowej. Brał udział w Mistrzostwach Świata w 2018 roku, gdzie Serbowie zagrali w fazie grupowej. Jego doświadczenie i umiejętności czynią go ważnym elementem drużyny na arenie międzynarodowej.

Znany jest ze swojej wizji gry i kreatywności na boisku, niebanalnej techniki i wszechstronności, ponieważ może grać zarówno na skrzydle, jak i boku pomocy czy jako ofensywny pomocnik. Jest również naturalnym liderem.

Największy talent – Lazar Samardzić

22-latek to lewonożny środkowy pomocnik, który występuje w Udinese. Ma na swoim koncie sześć goli i dwie asysty w tym sezonie. W reprezentacji nie gra jeszcze pierwszych skrzypiec, ale ma wszystkie umiejętności do tego, by stać się liderem środka pola tej kadry. Kiedy, jeśli nie teraz?

Największa kontrowersja – Konflikt na tle narodowościowym

Serbowie w ostatnich eliminacjach bardzo spokojnie zachowywali się na trybunach. UEFA wciąż jednak może ich ukarać za faszystowskie przyśpiewki podczas meczu z Albanią w 2022 roku. Ponadto dochodzi wątek oficjalnego wspierania Federacji Rosyjskiej w zbrojnej napaści na Ukrainę.

FOT: Fudbalski savez Srbije

Udostępnij

Translate »