Siła szkolenia i długofalowy projekt AP ORLEN Gdańsk

6 lat trwała podróż żeńskiego zespołu seniorek Akademii Piłkarskiej ORLEN Gdańsk z III ligi do Ekstraligi Kobiet. Kilka sezonów po debiucie w najwyższej klasie rozgrywkowej piłkarki ze stolicy Pomorza zameldowały się w finale kobiecego ORLEN Pucharu Polski. Gdańska ekipa potwierdza, że w sporcie długofalowa strategia to podstawa.

Piłka nożna kobiet zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Polskie piłkarki krok po kroku nadrabiają dystans do swoich rywalek z zachodu i coraz śmielej poczynają sobie na arenie międzynarodowej. Potencjał drzemiący w żeńskim futbolu docenia coraz szersze grono partnerów, w tym także największy i najaktywniejszy sponsor polskiego sportu – ORLEN S.A. Koncern drugi sezon z rzędu jest sponsorem tytularnym kobiecej ORLEN Ekstraligi, ORLEN I Ligi, a także ORLEN Pucharu Polski. Na wsparcie może liczyć także Akademia Piłkarska Gdańsk, tegoroczny finalista Pucharu Polski i jedna z największych akademii w kraju.

Szkolenie to podstawa

– Piłka nożna kobiet bardzo dynamicznie się rozwija, a ścieżkę, którą podążamy, coraz chętniej wspierają partnerzy. ORLEN to największy sponsor polskiego sportu, a w nim podobnie jak w biznesie, ważna jest prawidłowa strategia i jej konsekwentna realizacja. Zaangażowanie koncernu w rozwój żeńskiego futbolu to dowód czynionego przez nasz klub i całe środowisko progresu. Dla Akademii to także bodziec do rozwoju szkolenia, które już od dekady prowadzimy, przygotowując utalentowane dziewczęta do gry na arenie międzynarodowej i stanowienia o sile reprezentacji – mówi Tomasz Bocheński, Prezes Zarządu Akademii Piłkarskiej ORLEN Gdańsk.

AP ORLEN Gdańsk to największa żeńska sekcja piłkarska na Pomorzu i jedna z najprężniej działających w Polsce. W ramach klubu funkcjonuje siedem zespołów. Oprócz pierwszej drużyny to także ekipy w kategoriach wiekowych U-18, U-16, U-13, U-11, U-9 i U-7.

Wychowanki klubu regularnie otrzymują powołania do młodzieżowych reprezentacji Polski, a także kadr wojewódzkich. Stanowią również trzon pierwszego zespołu AP, który w ciągu kilku lat od powstania klubu awansował do Ekstraligi i na dobre się w niej zadomowił. Wysoką jakość szkolenia utalentowanych piłkarek zapewniały środki LOTOS, a z czasem także Grupy ORLEN.

Wsparcie programów szkoleniowych

Rozgrywki ligowe i szkolenie w ramach klubów to jednak tylko część misji realizowanej przez pomorski klub. Akademia Piłkarska ORLEN Gdańsk to operator programu „Piłkarska Przyszłość z ORLENEM”, którego celem jest wyrównywanie szans w dostępie do treningów i szans rozwoju sportowego. Idea trafia nie tylko do najbardziej uzdolnionych zawodników i zawodniczek, a również tych skupiających się na amatorskiej grze w piłkę nożną. Program obejmuje swoim zasięgiem 16 ośrodków, a w tym – co bardzo ważne – dwa kluby kobiece. „Piłkarska Przyszłość z ORLENEM” dociera do ponad 4000 dzieci.

Wspierana przez ORLEN Akademia jest jedyną organizacją kierowaną do kobiet, która otrzymała Złotą Gwiazdkę w programie certyfikacji szkółek Polskiego Związku Piłki Nożnej. We współpracy z PZPN AP ORLEN Gdańsk prowadzi zajęcia UEFA Playmakers dla najmłodszych w wieku 5-8 lat. To inicjatywa europejskiej federacji, dzięki której zawodniczki od dziecka mają być optymalnie wprowadzane do świata futbolu. W Akademii Piłkarskiej ORLEN Gdańsk realizowany jest także program „TOP – Talent – dziewczęta”, który wspiera działania szkoleniowe klubu. Grupą docelową są zawodniczki szkół i klubów sportowych z obszaru całego miasta.

Windą do ORLEN Ekstraligi

Na poziomie pierwszej drużyny AP ORLEN Gdańsk to przykład pięknej piłkarskiej historii z serią awansów po drodze. Piłkarki z Pomorza w ciągu kilku sezonów przedostały się z czwartego poziomu rozgrywkowego do Ekstraligi, notując trzy awanse na przestrzeni zaledwie pięciu sezonów, wygrywając po drodze II i I ligę. Od 2020 roku zawodniczki akademii nieprzerwanie grają na najwyższym szczeblu. Miniony sezon podopieczne Tomasza Borkowskiego zakończyły na ósmym miejscu.

Największy sukces sportowy w historii klubu to tegoroczny finał ORLEN Pucharu Polski. Po drodze do decydującego spotkania piłkarki z Gdańska zdołały pokonać m.in. wyżej notowany zespół AZS UJ Kraków. W finale lepszy okazał się zespół z Łodzi.

Ścieżka rozwoju

W tym sezonie wzmocniona gdańska ekipa chce potwierdzić swoją klasę i zaakcentować swoją obecność na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Po ustabilizowaniu swojej pozycji w elicie młodą kadrę złożoną z wychowanek akademii wzmocniły doświadczone zawodniczki. Na efekty wystarczyło zaczekać do pierwszych meczów nowego sezonu, bowiem na kilka kolejek przed zakończeniem rundy jesiennej AP ORLEN Gdańsk zajmuje 3. miejsce w tabeli i pozostaje w grze nie tylko o podium, ale i tytuł mistrzowski, który polskiej ekipie gwarantuje miejsce w eliminacjach do Ligi Mistrzyń UEFA.

Polski futbol kobiecy dzięki rosnącemu wsparciu konsekwentnie się rozwija. Reprezentantki Polski po udanym rozpoczęciu eliminacji są na dobrej drodze do EURO 2025. W wydaniu ligowym przed nimi jeszcze długa droga, ale przykład AP ORLEN Gdańsk pokazuje, że dzięki ciężkiej pracy i strategicznemu działaniu progres to kwestia czasu, a nie marzeń.

Udostępnij

Translate »