Słoweniec Gal Glivar zwycięzcą piątej edycji ORLEN Wyścigu Narodów

Antonio Morgado z Portugalii wygrał piąty i ostatni etap ORLEN Wyścigu Narodów, a Słoweniec Gal Glivar – drugi na mecie w Arłamowie – został triumfatorem 5. edycji wyścigu etapowego zaliczanego do cyklu UCI U23 Nations Cup.

– Cieszę się, że udało mi się wygrać ten ostatni etap. Szczerze mówiąc, celując w klasyfikację generalną, chciałbym zrobić więcej, ale i tak jestem zadowolony z tego wyniku. Czułem się bardzo dobrze, szczególnie na podjazdach, co bardzo mi się podobało. Udało mi się dotrzymać kroku najlepszym i dojechałem pierwszy do mety. Bardzo lubię ten wyścig, to świetna trasa, ludzie i krajobrazy są cudowne. To było absolutnie pozytywne przeżycie – powiedział Morgado.

W całej imprezie najlepszy był Gal Glivar. – To naprawdę wyjątkowe zwycięstwo, ponieważ jest to drugie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, jakie odniosłem w Polsce w tym roku. To wspaniałe uczucie. W sobotę niektórzy z moich kolegów z drużyny musieli zrezygnować i tak naprawdę na starcie było nas dzisiaj tylko trzech. Dołączyłem do włoskiej drużyny, kiedy byli na czele grupy i było ciężko. W końcu wszedłem na pełny gaz i pojechałem do mety, aby zająć miejsce w klasyfikacji generalnej. Udało się, jestem w siódmym niebie – skomentował swój występ Słoweniec.

Piąty etap o długości 145 km, który rozpoczął się w Sanoku, od samego początku był bardzo nerwowy i zacięty. Na trasie zlokalizowano dwie premie specjalne w Ustrzykach Dolnych i Makowej w gminie Fredropol. W pierwszej części wyścigu tempo narzucali Polacy przed Danią i Wielką Brytanią. Przyspieszenie narzucone przez brytyjską ekipę na pierwszym przejeździe przez Arłamów pomogło zmniejszyć prowadzenie ucieczki, w skład której weszli Michael Nuytten (Belgia), Nicolas Vinokurov (Kazachstan), Mateusz Gajdulewicz (Polska), Alekss Krasts (Łotwa) i  Alessandro Romele (Włochy) do 2:20. Kolejne ataki zmniejszały stratę do peletonu, a prowadzenie objął Fernando Tercero.

Ostatnie 15 km było pełne walki. Aż do trzech kilometrów przed metą prowadził Giulio Pellizzari. Nikolaj Mengel – dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej – rozpoczął pościg, który zakończył się niepowodzeniem i było wiadomo, że pożegna się z koszulką.

W ciągu pięciu dni na trasie ORLEN Wyścigu Narodów wiele drużyn narodowych wykazało się szczególną aktywnością. – Talent to z pewnością słowo, które najlepiej opisuje to, co widzieliśmy przez te pięć dni zawodów i na tym ostatnim etapie, gdzie wszystko było jeszcze otwarte. To było imponujące i jestem pewien, że w przyszłości zobaczymy większość z tych facetów w zawodowcach – powiedział Dyrektor Generalny Lang Team John Lelangue.

inf. prasowa

Udostępnij

Translate »