Sportowcy, których numery zastrzeżono
Aby uhonorować legendarnego Billa Russella NBA postanowiło zastrzec numer „6” na koszulkach wszystkich zespołów w lidze. To pierwszy w NBA, ale nie pierwszy ogółem słynny sportowiec, który został odznaczony w taki sposób. Przypadków podobnych ruchów ze strony całych lig jest jednak zaledwie kilka, znacznie częściej wybitnych zawodników honorują ich własne zespoły. Jakich sportowców spotkał podobny zaszczyt?
Bill Russell – #6 – NBA
W NBA żaden koszykarz nie ubierze już szóstki. W ten sposób liga postanowiła uczcić pamięć zmarłego w wieku 88 lat Billa Russella – wybitnego zawodnika, który wsławił się również swoją walką na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania rasizmowi.
To właśnie przede wszystkim dzięki Russellowi Celtics zdobyli jedenaście tytułów mistrzowskich NBA, w tym osiem z rzędu w latach 1959-66. Sam Russell został również pięć razy wybrany MVP sezonu. Po zakończeniu kariery został pierwszym w historii ligi czarnoskórym trenerem, stając na czele Celtów.
Przepis nie zadziała jednak wstecz – zawodnicy, którzy do tej pory nosili na plecach numer „6” (w tym m.in. Lebron James) nie muszą z niego rezygnować.
The life and legacy of 11-time NBA champion and civil rights pioneer Bill Russell will be honored by retiring his uniform number, 6, throughout the league. The iconic Naismith Memorial Basketball Hall of Famer will be the first player to have his number retired across the NBA. pic.twitter.com/OSVx02bQDl
— NBA (@NBA) August 11, 2022
Jackie Robinson – #42 – MLB
15 kwietnia to w kalendarzu amerykańskiego baseballa „Jackie Robinson Day”. Wówczas wszyscy zawodnicy występują na boiskach z numerem „42”, aby uczcić w ten sposób postać Jackie’go Robinsona – pierwszego czarnoskórego zawodnika w MLB.
Poza tym dniem żaden baseballista nie występuje z „42” na plecach – taką decyzję podjęło MLB w 1997 roku, aby uhonorować legendarnego baseballistę. Robinson jest jedną z najważniejszych postaci w historii amerykańskiego sportu. Nie tylko ze względu na jego sportowe osiągnięcia (ROY, MVP, 6x All-Star, zwycięstwo w World Series), ale przede wszystkim dzięki jego wkładowi w walkę z dyskryminacją rasową.
Wayne Gretzky – #99 – NHL
Uhonorowany w podobny sposób, ale za życia został również Wayne Gretzky – jednogłośnie najwybitniejszy hokeista w historii NHL. Gdy „The Great One” kończył karierę w 1999 roku, był w posiadaniu lub wyrównał 61 rekordów NHL. Zdobył 4-krotnie Puchar Stanleya z Edmonton Oilers oraz, 9 razy tytuł MVP sezonu i 10 razy Art Ross Memorial Trophy.
Podczas Meczu Gwiazd w 2000 roku jego numer – „99” – został zastrzeżony w całej lidze.
On this day in 1999, The Great One, Wayne Gretzky, played in his last @NHL game. pic.twitter.com/AKRCeUpfHh
— Norm Kelly (@norm) April 18, 2016
Zastrzegają również kluby
Poza Russellem, Robinsonem i Gretzky’m próżno szukać przypadków, aby liga odgórnie zastrzegła konkretny numer. Wiele drużyn decyduje się jednak na taki krok z własnej inicjatywy.
W 2008 roku piłkarski AC Milan zastrzegł numer „3”, który przez 31 lat gry dla Rossonerich nosił Paolo Maldini – wieloletni kapitan i żywa legenda zespołu, który rozegrał w czarno-czerwonych barwach 902 spotkania.
W 2014 roku Inter Mediolan podobnie postąpił z numerem „4”, który przez 19 lat nosił na plecach Javier Zanetti. Argentyńczyk rozegrał w barwach Nerazzurrich 858 spotkań.
Od 2000 roku również żaden piłkarz Napoli nie wystąpi już z „10” na plecach. Wszystko dlatego, że to właśnie z tym numerem błękitne barwy reprezentował słynny Diego Maradona.
Podobne historie zdarzają się również w Polsce. Przykładem może być Legia Warszawa i zastrzeżenie numeru „10” w 2006 roku. Legioniści postanowili w ten sposób uhonorować legendarnego Kazimierza Deynę.
On 18th of September 1979 a farewell game dedicated to Kazimierz Deyna took place. 🙌 It was a match between legionaries & Manchester City (2:1). What's interesting, in the first half "Kaka" played in Legia team and in the second one - in @ManCity team. ⚽️#OnThisDayInFootball pic.twitter.com/mlPoYJ8ab3
— Legia Warsaw (@LegiaWarsawEN) September 18, 2020
Fot. Wiki Commons