Sprzeciw wobec 32-zespołowym Klubowym Mistrzostwom Świata

Kilka dni temu FIFA ogłosiła, że Klubowe Mistrzostwa Świata w 2025 roku zostaną rozegrane przy udziale 32 zespołów. To ogromny skok, ponieważ obecnie w turnieju bierze udział zaledwie 7 drużyn, a jego prestiż nie może w najmniejszym stopniu równać się z europejskimi pucharami. Decyzja piłkarskiej centrali budzi kontrowersje oraz wzmaga protesty – przeciwko jest m.in. LaLiga.

Obecnie KMŚ są rozgrywane co roku, a prawo startu w nich mają zwycięzcy: Azjatyckiej Ligi Mistrzów, Afrykańskiej Ligi Mistrzów, Ligi Mistrzów Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, CONMEBOL Libertadores, Ligi Mistrzów Oceanii oraz tej właściwej Ligi Mistrzów. Dodatkowo bierze w nich udział również najlepsza drużyna z kraju gospodarza.

FIFA zdecydowała, że od teraz KMŚ mają bardziej przypominać mundial – będą rozgrywane co cztery lata, zawsze rok przed narodowymi mistrzostwami świata i przy udziale aż 32 drużyn z sześciu kontynentów. Pierwszy turniej na nowych zasadach miałby odbyć się w 2025 roku w Stanach Zjednoczonych.

 

Rozszerzenie turnieju i dołożenie kolejnych spotkań do i tak napiętego już do granic możliwości terminarza budzi kontrowersje i wzmaga głosy sprzeciwu. Po zwiększeniu liczby uczestników mundialu z 32 do 48 FIFA chce zwiększyć potencjał zasięgowy kolejnej imprezy – nie licząc się ze zdaniem innych podmiotów.

Fakt, że piłkarze będą musieli rozgrywać większą ilość spotkań, a do tego zakłócą one harmonogram krajowych rozgrywek,  nie podoba się m.in. działaczom LaLiga.

– Podjęte jednostronnie i bez żadnych konsultacji decyzje dotyczące kalendarza nowych turniejów międzynarodowych nieodwracalnie szkodzą całemu piłkarskiemu środowisku – czytamy w oświadczeniu LaLiga.

Hiszpanie zapowiadają podjęcie kroków prawnych, jeżeli piłkarska centrala nie zrewiduje swoich planów dotyczących rozszerzenia KMŚ.

– Uwzględniając fakt, że decyzje te zostały podjęte i ogłoszone bez konsultacji lub porozumienia z zainteresowanymi stronami, na które mają one bezpośredni wpływ, takimi jak ligi narodowe, kluby czy zawodnicy, LaLiga informuje, że dokona analizy podjęcia działań prawnych w celu zapobiegnięcia organizacji Klubowych Mistrzostw Świata w przedstawionym formacie – czytamy dalej w oświadczeniu.

Do pomysłu rozszerzenia KMŚ co najmniej sceptycznie nastawione są również ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) oraz UEFA. Europejska federacja obawia się, że nowy format KMŚ mógłby negatywnie wpłynąć na prestiż Ligi Mistrzów i pozostałych europejskich pucharów. FIFA chciała rozegrać rozszerzone KMŚ z 24 zespołami już przed rokiem –  w Chinach. Ten plan nie powiódł się jednak ze względu na pandemię.

___________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Wiki Commons CC 2.0

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »