Największe stadiony świata

A co gdyby spotkanie Lecha Poznań (530 000 mieszkańców) z Lechią Gdańsk (470 000 mieszkańców) zechcieli obejrzeć wszyscy gdańszczanie i poznaniacy? Z odpowiedzią przychodzi Paul Pfeiffer, amerykański artysta, który przygotował projekt stadionu, mogącego pomieścić dokładnie milion kibiców. Jakie są największe stadiony świata poza sferą abstrakcji?

Stadion dla 1 000 000 widzów

Fotografie olbrzymiego, wręcz hipnotyzującego stadionu projektu Paula Pfeiffera viralowo obiegły internet, odpowiadając na pytanie, którego raczej nikt nigdy nie zadał – jak wyglądałby stadion na milion miejsc?

 

Wycieczka na górne sektory obiektu tego typu zapewne trwałaby kilka godzin, a piłkarze z samej góry mogliby przypominać mrówki. I choć makieta wykonana przez amerykańskiego artystę zapewne nie ma nic wspólnego z realną architekturą, kwestiami bezpieczeństwa, komfortem czy rentownością, to wzbudza ciekawość oraz pokazuje, gdzie leży granica.

Największe stadiony świata

A obecnie granica ta leży na 150 000 krzesełku Rungrado 1st of May Stadium – największego stadionu świata. Przynajmniej według dyktatorskich władz Korei Północnej, ponieważ przed remontem jego oficjalna pojemność była dokładnie taka sama, a wymiana drewnianych ławek na typowe plastikowe krzesełka zawsze wiąże się ze zmniejszeniem ilości miejsc. Jego realną pojemność szacuje się na 114 000.

 

A to już mniej niż teoretycznie drugi, a praktycznie prawdopodobnie pierwszy na liście największych stadionów świata Narendra Modi Stadium w Ahmadabadzie, który może pomieścić aż 132 000 fanów krykieta – bo mecze głównie tej dyscypliny można na nim obejrzeć. Populacja Indii licząca 1 339 330 514 (tak, niemal półtora miliarda!) zdecydowanie zasługuje na obiekt tej skali.

Czy do grona największych stadionów świata należy Camp Nou? Nie – po drodze do Europy mamy jeszcze dziesięć “stutysięczników”, w tym dziewięć w Stanach Zjednoczonych i jeden w Australii. Jeżeli chodzi o USA to są to stadiony przystosowane przede wszystkim do gry w futbol amerykański, choć co może być zaskakujące, nie grają na nich zespoły NFL, ale ligi uniwersyteckiej, która często przyciąga więcej kibiców. Największy z nich – Michigan Stadium może pomieścić ponad 107 000 widzów.

 

I dopiero w tym miejscu docieramy do Europy i Camp Nou. Stadion Barcelony jest wyposażony w krzesełka dla 99 354 widzów, ale ma również swoje lata i mankamenty. Wraz z planową modernizacją stadionu Blaugrany jego pojemność prawdopodobnie wzrośnie do 105 000 miejsc.

 

Dalej jest FNB Stadium w Republice Południowej Afryki, kilka kolejnych futbolowych stadionów w Stanach Zjednoczonych i zamykający listę 90-tysięczników słynny Wembley w Londynie.

 

Przy wymienionych obiektach, nasz polski PGE Narodowy z 58 274 miejsc może przypominać orlik… Duma Warszawy zajmuje dopiero 88. miejsce na liście największych stadionów świata.

Fot. Twitter

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »