Startuje sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski

27 kwietnia rusza 69. sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Rywalizację otworzy 52. Rajd Świdnicki – druga najstarsza impreza w kalendarzu krajowego czempionatu.

Trasa 52. edycji Rajdu Świdnickiego jest najdłuższa od 2013 roku. Zaplanowano 13 odcinków specjalnych o łącznej długości 169,1 km. Zmagania poprzedzi odcinek testowy (3,2 km) w sobotni poranek (od 9 do 12). W pierwszym etapie (27 kwietnia) załogi pokonają cztery próby liczące w sumie 30,2 km, w tym dwa przejazdy widowiskowego oesu w Świdnicy. Dłuższy, niedzielny etap to trzy klasyczne odcinki specjalne w Górach Sowich, każdy pokonywany po trzy razy co oznacza 138,9 km ścigania.

Do zawodów zgłosiło się 76 załóg, z czego 26 to duety rywalizujące w historycznym czempionacie. Rozstawiony z jedynką Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo, pilot: Adam Binięda) powalczy o swoje szóste zwycięstwo w tej imprezie. Jednym z faworytów zawodów jest także Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2), dla którego będzie to trening przed Rajdem Wysp Kanaryjskich – kolejną rundą europejskiego czempionatu (FIA ERC). Pilotowany przez Szymona Gospodarczyka kierowca ma już na swoim koncie triumf w Rajdzie Świdnickim, odniesiony w sezonie 2019.

Z samochodów najwyższej kategorii (R5/Rally2) skorzysta 12 duetów. 31 z 76 zgłoszonych załóg będzie dysponować widowiskowymi rajdówkami z napędem na wszystkie koła. 23 ekipy są zgłoszone w ramach rundy RSMP, a pozostałe dziewięć to załogi w rajdówkach sprzed lat.

W Rajdzie Świdnickim kibice po raz pierwszy zobaczą w RSMP nową rajdówkę – Renault Clio Rally3, którą pojadą ubiegłoroczni wicemistrzowie „ośki” (auta z napędem na jedną oś) – Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk.

Debiut w krajowym czempionacie zaliczy również Hubert Laskowski (Ford Fiesta Rally4). 18-latek ma już na swoim koncie tytuły w mistrzostwach Łotwy i Estonii. Pilotowany przez Michała Kuśnierza kierowca uzyskał niedawno prawo jazdy, co umożliwia mu starty w kraju.

Z kolei w gronie 26 rajdówek historycznych są m.in. takie konstrukcje, jak Lancia Delta 4×4 czy Ford Escort wzorowany na samochodzie duetu Kulig/Baran z sezonu 1999.

Pierwszy odcinek specjalny 52. Rajdu Świdnickiego ruszy w sobotę, 27 kwietnia o godz. 16. Finałową próbę zaplanowano na godz. 15:40 w niedzielę. Zakończenie zawodów i rozdanie nagród – o 18:00 w hali świdnickiego lodowiska.

Po inauguracji w Świdnicy zawodnicy zmierzą się jeszcze w rajdach: Nadwiślańskim (Puławy, 18-19 maja), Valvoline Rajdzie Małopolski (Maków Podhalański, 8-9 czerwca), Koszyc (Koszyce, 13-14 lipca), Rzeszowskim (Rzeszów, 8-10 sierpnia) i Wisły (Wisła, 14-15 września). Sezon zakończy Rajd Śląska (Chorzów i Katowice, 13-15 października), który będzie jednocześnie finałem rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Europy (FIA ERC).

Fot. Archiwum organizatorów

Udostępnij

Translate »