Światowe gwiazdy szachów w Warszawie

Światowa czołówka arcymistrzów szachowych już w tym tygodniu (8-12 maja) zmierzy się w Warszawie o wygraną w prestiżowym turnieju Superbet Rapid & Blitz 2024.

Elektryzować nas będzie pasjonująca walka Jana-Krzysztofa Dudy z wieloletnim mistrzem świata Magnusem Carlsenem, ale w stolicy zadebiutuje także 17-letni Gukesh Dommaraju, zwycięzca Turnieju Kandydatów i pretendent do tytułu mistrza świata. Czeka nas wspaniałe starcie szachowych sław z nowym pokoleniem arcymistrzów.

W tym roku Carlsen i Duda znowu zagrają o zwycięstwo (Polak zwyciężył w pierwszej edycji warszawskiego turnieju, przed rokiem był drugi za Carlsenem), ale chętnych do triumfu w stolicy będzie więcej – na to jedno z największych szachowych wydarzeń w naszym kraju przyjadą gwiazdy królewskiego sportu z całego świata.

Do Polski przylecą reprezentujący Indie Gukesh Dommaraju, Praggnanandhaa Rameshbabu i Arjun Erigiasi oraz Holender Anish Giri, Ukrainiec Kiriłł Szewczenko, Niemiec Vincent Keymer, Chińczyk Wei Yi oraz reprezentant Uzbekistanu Nodirbek Abdusattorov. Takie nagromadzenie znakomitych graczy gwarantuje wielkie emocje. Kibice i eksperci spodziewają się udanego turniejowego debiutu Gukesha Dommaraju. Trenerem genialnego 17-latka z Indii jest polski arcymistrz Grzegorz Gajewski, wcześniej pracujący z byłym mistrzem świata Viswanathanem Anandem.

– Lubię grać w swoim kraju, świetnie się czułem także na mistrzostwach świata, które rozgrywane były w stolicy. Mam nadzieję, że tak świetnie obsadzonych zawodów będzie w Polsce jeszcze więcej. Szachy, także dzięki internetowi, stają się w Polsce coraz bardziej popularne i z pewnością dla fanów będzie to świetna sprawa, że przyjeżdża taka gwiazda jak Magnus Carlsen. Przez lata nie mieliśmy w naszym kraju turniejów z udziałem szachowej elity, a teraz to się zmieniło. To podwójna korzyść – dla nas profesjonalistów i kibiców, którzy mogą nas wszystkich oglądać na żywo w stolicy, a nie tylko w internecie – mówi Jan-Krzysztof Duda.

– To bardzo ważne z punktu widzenia promocji dyscypliny, przy takich wydarzeniach szachami mogą się zainteresować kolejne osoby, w tym najmłodsi. Tym razem trochę zmienię swoje podejście do turnieju. Dwa razy poszło mi bardzo dobrze – zająłem pierwsze i drugie miejsce – spróbuję więc zagrać z większym luzem, bardziej spontanicznie, cieszyć się całym wydarzeniem. Zobaczymy, jak taka strategia się sprawdzi – kończy nasz arcymistrz.

Turniej Superbet Rapid & Blitz jest organizowany w Polsce już po raz trzeci, a rozgrywany jest w ramach cyklu Grand Chess Tour. Tak jak w poprzednich edycjach rywalizacja odbywać się będzie w Centrum Konferencyjnym POLIN. Każdego dnia (od środy do niedzieli) rywalizacja będzie zaczynać się o godz. 13. W 2023 roku w Warszawie triumfował Magnus Carlsen.

Polski turniej rozpoczyna Grand Chess Tour 2024, serię prestiżowych zawodów, która następnie zagości w Bukareszcie (24 czerwca – 6 lipca), Zagrzebiu (8-15 lipca) oraz amerykańskim Saint Louis. Czołowi arcymistrzowie z całego świata będą walczyć o pulę nagród wynoszącą aż półtora miliona dolarów.

Nowością w warszawskim turnieju jest wprowadzenie biletów-cegiełek, z których dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Możliwości wejścia na każdy dzień turniejowy są dwie. Płatna – dla osób, które chcą być pewne swojego miejsca i oglądać zmagania możliwie jak najbliżej sceny, doświadczając szachowych superemocji (VIP PREMIUM – 2 rząd, 500 PLN i VIP – rzędu 4-9, 25 PLN). Link do zakupu biletów: https://superchess.kupbilecik.pl/

Na pozostałą część widowni będzie można wejść bezpłatnie, ale przy dużym zainteresowaniu organizatorzy nie mogą zagwarantować miejsca (decyduje kolejność przybycia).

Udostępnij

Translate »