Święto karate w Rimini. Polacy faworytami do medali

W dniach 6-8 października najlepsi zawodnicy w Europie będą rywalizować podczas Mistrzostw Europy w karate tradycyjnym. Imprezą towarzyszącą będzie Puchar Europy Dzieci z udziałem najmłodszych także spoza Starego Kontynentu. Przez trzy dni stolicą tradycyjnego nurtu karate będzie włoskie Rimini, a przy okazji turnieju dojdzie do podpisania dokumentów ważnych dla rozwoju dyscypliny.

W Rimini pojawią się reprezentanci kilkunastu państw. Do Włoch pojadą zawodnicy z m.in. Rumunii, Czech czy Ukrainy, czyli bardzo silnych państw w świecie karate tradycyjnego. Do grona faworytów Mistrzostw Europy w Karate Tradycyjnym zaliczać będą się również gospodarze oraz Polacy, którzy są najsilniejszą nacją w tej odmianie sztuki walki, wywodzącej się z japońskiej wyspy Okinawa. Przez trzy dni rywalizacja toczyć się będzie w czterech kategoriach wiekowych: kadet, junior, młodzieżowiec i senior. Medale zostaną rozdane indywidualnie oraz drużynowo.

– System karate tradycyjnego jest w Polsce bardzo dobrze zorganizowany. Nasi zawodnicy są dobrze przygotowani i z pewnością będą walczyć o medale. Impreza w Rimini to dowód na integrację środowiska karate tradycyjnego, bowiem już po raz drugi ME odbędą się pod szyldem WTKU, której siedziba znajduje się w naszym kraju. We Włoszech nastąpi ponadto oficjalne podpisanie wniosku kodeksu antydopingowego, który umożliwi przystąpienie do Światowej Agencji Antydopingowej WADA. To krok do członkostwa w MKOl – mówi Andrzej Maciejewski, Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.

Polscy działacze są inicjatorami integracji środowiska karate. Do niedawna poszczególne organizacje organizowały osobne turnieje, natomiast od kilku lat najważniejsze zawody w karate tradycyjnym odbywają się pod egidą World Traditional Karate-do Union. Siedziba organizacji znajduje się w Warszawie i to polski zespół odpowiada za organizację trzydniowego święta karate w Rimini, podobnie jak za organizację zeszłorocznych Mistrzostw Świata w Lublinie. Wówczas Polacy oprócz zaangażowania organizacyjnego potwierdzili również dominację sportową, zdobywając ponad 50 medali.

Ponownie imprezą towarzyszącą Mistrzostwom Europy w karate tradycyjnym będzie Puchar Europy Dzieci. Organizatorzy uelastycznili format imprezy, dzięki czemu prawo do udziału mają także najmłodsi zawodnicy spoza Starego Kontynentu. Organizatorzy spodziewają się udziału ponad tysiąca uczestników, w tym aż ponad 150 z Polski.

Udostępnij

Translate »