Szachowi arcymistrzowie i wielkie pieniądze w Warszawie

Jan-Krzysztof Duda i Magnus Carlsen znów zmierzą się w Warszawie. W maju rozegrana zostanie kolejna edycja turnieju szachowego Superbet Rapid & Blitz, w całym cyklu do zgarnięcia jest aż półtora miliona dolarów.

Najbardziej ekscytujący szachowy turniej w Polsce zaplanowano na 8-12 maja. Podobnie jak w poprzednim roku w stołecznym Centrum Konferencyjnym POLIN rywalizować będą najlepsi szachiści na świecie w tym pięciokrotny mistrz świata Magnus Carlsen oraz duma polskich szachów Jan-Krzysztof Duda.

– Zebraliśmy najlepszych zawodników z całego świata, a nasz Tour będzie popisem doświadczenia uznanych arcymistrzów i jednocześnie otwarciem wielkich scen przed uzdolnioną młodzieżą. Jesteśmy naprawdę dumni z tego, jak zapowiada się tegoroczna edycja – podkreśla Michael Khodarkovsky, dyrektor wykonawczy Grand Chess Tour.

– Jako marka Superbet, poprzez naszą fundację, od samego początku jesteśmy organizatorem turnieju i jest to dla nas przede wszystkim wielka przyjemność. Widzimy, ile osób pojawia się na trybunach, ilu młodych szachistów spełnia marzenia spotkania z idolami, ale też jak wiele Polek i Polaków, którzy wcześniej nie mieli zbyt wiele do czynienia z szachami, zakochuje się w nich dzięki naszemu turniejowi – podkreśla Katarzyna Gawlik, dyrektorka marketingu Superbet Polska.

Wybitni arcymistrzowie nie ukrywają, jak ważnym miejscem na mapie światowych szachów staje się Polska. W trakcie ubiegłorocznej edycji obecny w Warszawie Garri Kasparow, legenda królewskiej dyscypliny sportu, podkreślał rosnącą pozycję szachów w naszym kraju.

– Polska zrobiła olbrzymi progres w hierarchii światowych szachów i widać, że dotyczy to zarówno profesjonalnej części tej gry, jak i masowej. Zapewne pomaga fakt, że posiadacie wielu dobrych szachistów na czele z graczem klasy światowej Janem-Krzysztofem Dudą. Obecne sukcesy polskich szachów to rezultat ciągłej pracy, umiejętnego wynajdywania talentów wśród dzieci, a swoją rolę odgrywają także wielkie turnieje, jak Superbet Rapid & Blitz Poland. Bez wątpliwości Polska jest w tej chwili w ścisłej czołówce w Europie – mówił Kasparow.

Największa polska impreza szachowa otworzy cykl The Grand Chess Tour, którego kolejne odsłony zaplanowano w rumuńskim Bukareszcie, chorwackim Zagrzebiu oraz amerykańskim Saint Louis. W powiększonej puli nagród jest półtora miliona dolarów, a trzy pierwsze turnieje – w Warszawie, Bukareszcie i Zagrzebiu – zorganizuje Fundacja Superbet.

Fot. Archiwum organizatorów

Udostępnij

Translate »