Szejk z Kuwejtu zawieszony przez MKOl na 15 lat

Szejk Ahmad Al-Fahad Al-Sabah, prominentny działacz sportowy z Kuwejtu, został zawieszony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) na 15 lat z powodu naruszenia zasad etyki. Decyzja ta oznacza, że ​​w tym okresie nie będzie pełnił żadnych funkcji w tej organizacji.

Al-Sabah był kiedyś jedną z najbardziej wpływowych postaci w światowej polityce sportowej, zajmował kluczowe stanowiska zarówno w MKOl, jak i w FIFA, organie zarządzającym światową piłką nożną. W 2021 roku został skazany przez szwajcarski sąd karny za fałszerstwo, co doprowadziło do jego wcześniejszej zawieszenia w prawach członka MKOl oraz ustąpienia ze stanowiska prezesa Azjatyckiej Rady Olimpijskiej (OCA).

– Komitet Wykonawczy MKOl potwierdził powagę naruszeń zasad etycznych przez szejka Ahmada Al-Sabaha, w tym złamanie przysięgi członka MKOl, a także powagę szkody wyrządzonej reputacji MKOl, która zagroziła interesom organizacji. W konsekwencji nałożono na szejka sankcje poprzez zawieszenie wszystkich praw, prerogatyw i funkcji wynikających z jego członkostwa w MKOl na okres 15 lat, począwszy od daty poprzedniej decyzji o sankcjach podjętej przez Komitet Wykonawczy MKOl w dniu 27 lipca 2023 roku – napisał w liście do członków MKOl dyrektor generalny komitetu Christophe De Kepper.

Dodatkowo, w zeszłym roku Al-Sabah został mianowany ministrem obrony Kuwejtu, co jeszcze bardziej podkreśliło jego znaczenie w krajowej polityce. W przeszłości był także odpowiedzialny za fundusz MKOl Olympic Solidarity, który wspiera finansowo sportowców i krajowe komitety olimpijskie.

FOT: X.com

Udostępnij

Translate »