Tadej Pogačar zdominował Giro. Czy dostanie podwyżkę?

Tadej Pogačar wygrał tegoroczne Giro d’Italia w niesamowitym stylu. W sumie jego łupem padło sześć etapów. W klasyfikacji generalnej nad drugim Kolumbijczykiem Danielem Felipe Martinezem miał prawie 10 minut przewagi! Władze ekipy już starają się o przedłużenie kontaktu ze Słoweńcem, który miałby zarabiać 2 mln euro więcej.

Zaledwie 25-letni Słoweniec zdominował tegoroczną edycję „Corsa Rosa”. Wygrał 6 z 21 etapów. Takiego wyniku dawno już nikt nie osiągnął. Musieliśmy na to czekać dokładnie 15 lat. Wcześniej więcej niż pięć etapów wygrywał Mark Cavendish w Tour de France 2009. Tadej Pogačar dołączył do m.in. Mathieu Hermansa, Laurenta Jalaberta, Tony’ego Romingera, Mario Cipolliniego, Alessandro Pettachiego oraz właśnie Cavendisha.

Przed nim kolejne wielkie wyzwanie, czyli start i walka o zwycięstwo w Tour de France. Przypomnijmy, że „Wielką Pętlę” 25-latke wygrywał już dwukrotnie. W tym sezonie zaplanował, że stanie na najwyższym stopniu podium zarówno Giro, jak i Tourze.

Pogacar jest obecnie najlepiej zarabiającym kolarzem w peletonie, jak podaje włoski dziennik „La Gazzetta dello Sport”. Z jej analizy wynika, że zawodnik ekipy UAE Team Emirates zarabia rocznie 6 mln euro. Oczywiście jest to tylko wysokość kontraktu. Do tego dochodzą środki od sponsorów, a także nagrody wygrane w wyścigach. W samym Giro, za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, jazdę przez 20 dni w koszulce lidera, zwycięstwo w klasyfikacji górskiej oraz za wygranie sześciu etapów Słoweniec, a właściwie jego ekipa zainkasowała około 360 000 euro. Z pewnością, choć nie tak znaczne sumy zarobili również koledzy z ekipy Pogacara, w tym Rafał Majka. Przypomnijmy jednak, że w kolarstwie zdobyte nagrody dzieli się po równo pomiędzy wszystkich zawodników.

Według „La Gazzetta Dello Sport” jeden z najlepszych obecnie na świecie kolarzy ma spore szanse na znaczną podwyżkę. Jak informuje dziennik, kierownictwo UAE Team Emirates poleciało do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na rozmowy na temat przedłużenia umowy z Pogacarem. Obecny jest ważny do 2027 roku i miałby zostać rozszerzony do 2029 lub 2033 roku. Słoweniec za każdy sezon ma otrzymać 8 mln euro.

Udostępnij

Translate »