Udany start Polaków w triathlonowych ME w Olsztynie

16. miejsce Macieja Bruździaka, 22. lokata Michała Oliwy oraz 24. pozycja Roksany Słupek w finałach A elity, a także 17. miejsce Weroniki Ptaszyńskiej w finale A juniorek to najważniejsze rezultaty reprezentantów Polski podczas drugiego dnia zmagań na mistrzostwach Europy w Olsztynie. 

– To rezultat, który brałbym w ciemno przed startem, ale nie będę ukrywał, że czuję, że byłem w stanie wykrzesać z siebie nieco więcej – mówi Maciej Bruździak po starcie w finale A mistrzostw Europy w Olsztynie na dystansie supersprintu. Najlepszy Polak w zmaganiach elity zajął 16. miejsce. 

Rywalizacja mężczyzn stała na bardzo wysokim poziomie, co sprawiło, że niewielkie różnice na poszczególnych etapach miały kolosalne odzwierciedlenie w rezultatach. – Gdybym był w pierwszej grupie kolarskiej, pewnie mógłbym pokazać się z innej strony podczas biegu. Dostałem się z 16. do finału i takie samo miejsce zająłem. Jestem zadowolony – dodaje Bruździak. 

– To był trudny wyścig. Na początku pływania byłem bardzo wysoko. Byłem w stanie dopłynąć na prowadzeniu na pierwszą boję. Najgorzej było spiąć różnicę, która była na rowerze po pierwszym okrążeniu – ocenił Bruździak.

Za jego plecami rywalizację zakończył inny z reprezentantów Polski – Michał Oliwa uplasował sią na 22. miejscu.

Z kolei Roksana Słupek to 24. zawodniczka w rywalizacji kobiet w finale A  – Jako ambitny sportowiec, powiedziałabym, że jest niedosyt, aczkolwiek uczę się szukać pozytywów – mówi. – Dystans supersprintu to nigdy nie była moja mocna strona. Nigdy nie mieliśmy Polki w finale A tej konkurencji, także myślę, że można się cieszyć, że tak wpadłam na najmniej lubianym dystansie – stwierdziła. Jednocześnie wynik 26:14 pozwolił Słupek zająć 14. pozycję w klasyfikacji triathlonistek do lat 23. 

Powracająca do ścigania po kontuzji Magdalena Sudak pokazała się z bardzo dobrej strony w sobotnim starcie, finiszując na drugiej pozycji w finale B. 

– Zdecydowanie nie spodziewałam się takiego wyniku. Jestem po kontuzji. Szczególną trudnością był dla mnie bieg. Na trasie w Olsztynie są bardzo duże prędkości. Moje nogi nie są na to jeszcze gotowe, ale jestem zadowolona z tego jak wyszło – oceniła swój występ. Wynik pozwolił jej zająć ostatecznie 32. pozycję w klasyfikacji generalnej kobiet i 21. w stawce pań do lat 23. 

Po rozegraniu finału B pozostałe kadrowiczki zakończyły mistrzostwa Europy w kategorii elity na następujących miejscach: Marta Łagownik była 37., Zuzanna Sudak 39., a Natalia Zych 42.

Ważne doświadczenia juniorów

Start po starcie swoją pozycję buduje Weronika Ptaszyńska, która w Olsztynie awansowała do ścisłego finału, po czym uplasowała się na siedemnastej lokacje w rywalizacji juniorek.

– Jestem zadowolona i cieszę się, że mogłam zdobyć kolejne cenne doświadczenie. Myślę, że będzie tylko lepiej. Dużo mnie to nauczyło. Pierwszy raz startowałam z padającym deszczem i gradem – oceniła swój występ Ptaszyńska.

O jak najlepsze miejsca do samego końca w finale B walczyły Józefina Młynarska oraz Maja Wąsik, które finiszowały odpowiednio jako czwarta i piąta zawodniczka tego wyścigu.

Zadowolony z siódmego miejsca w finale B juniorów jest Kamil Kulik. – Poszło mi znacznie lepiej niż w starcie półfinałowym. Mój organizm słabo zniósł opóźniony początek w piątek. Przytkało mnie na początku pływaniu pływania i do końca było źle. W sobotę było zupełnie odwrotnie: po pływaniu byłem w środku stawki, popracowałem na rowerze, dałem dobrą strefę i pobiegłem całkiem dobrze – powiedział po zakończeniu.

Drugi z Polaków, Filip Glapa uplasował się trzy pozycje niżej.

Czas na age-group

Trzeci dzień startów w Olsztynie podczas pierwszych w historii organizowanych w Polsce mistrzostw Europy będzie stał pod znakiem startów w kategoriach age-group. Nasz kraj reprezentować będzie ponad 130 zawodniczek i zawodników reprezentujących Polski Związek Triathlonu.

Ambicja kadrowiczów w połączeniu z jedną z najliczniejszych kadr w historii ma w niedzielę przynieść medale w startach na dystansie standard. Przed startem wśród uczestników panowała bardzo dobra atmosfera.

– Zawsze przyjeżdżam na zawody, żeby walczyć o najwyższe lokaty. Mierzymy bardzo wysoko. Mam nadzieję, że pogoda nie pokrzyżuje nam planów. Myślę, że jestem bardzo dobrze przygotowana – mówi Alicja Pyszka-Bazan, która powalczy w kategorii 25-29 kobiet.

– Mam nadzieję na jak najlepsze wyniki moich podopiecznych. Liczę, że mój brat, Maciej, powalczy o czołowe miejsca w swojej kategorii. Jest dobrze przygotowany, wszystko okaże się podczas zmagań – dodaje trener Jakub Maślanko.

Duathlon paratriathlonistów

W sobotę pogoda nie była sprzymierzeńcem startujących paratriathlonistów. Ze względu na temperaturę wody w olsztyńskim jeziorze, delegaci Europejskiej Unii Triathlonu zdecydowali się nie zezwalać na rywalizację pływacką.

Formułę rozgrywania zawodów zmieniono na duathlon, a zawody zachowały swoją rangę – mistrzostw Europy. Startujący mieli do pokonania 2,5 kilometra biegu, następnie niemal 20 km jazdy na rowerze i ponownie biegli – tym razem 5 kilometrów.

Ostatecznie medale rozdano w sześciu kategoriach zarówno pośród kobiet, jak i mężczyzn.

Udostępnij

Translate »