UEFA wizytowała stadion we Wrocławiu. Trwają przygotowania

Przygotowania do organizacji finału Ligi Konferencji UEFA 2025 ruszyły na dobre. W związku z tym, na Tarczyński Arenie we Wrocławiu gościła delegacja kilkunastu działaczy UEFA i PZPN. Było to pierwsze z cyklu spotkań roboczych dotyczących finału.

Mecz finałowy Ligi Konferencji UEFA zaplanowany jest na 28 maja przyszłego roku. Razem z przedstawicielami stadionu i Urzędu Miejskiego Wrocławia goście z UEFA i PZPN wzięli udział w pracach dotyczących poszczególnych sektorów z zakresu organizacji wydarzenia o kontynentalnej randze. 

– Ta wizyta to drugi ważny kamień milowy w perspektywie finału Ligi Konferencji UEFA 2025 na wrocławskim stadionie, po nominacji ze strony UEFA – mówi Rémi Decouacon, Event Manager UEFA.

– Wydarzenie we Wrocławiu ma potencjał, aby być największym w historii finałem Ligi Konferencji UEFA z dwóch powodów. Po pierwsze: stadion doskonale spełnia swoje zadanie, jest w znakomitym stanie i oferuje znaczną liczbę miejsc siedzących. Po drugie, samo miasto ma bardzo wiele do zaoferowania. Finał rozgrywek UEFA wymaga wielu wysiłków ze strony wszystkich zainteresowanych stron, ale jest to doskonała okazja dla stadionu i miasta, aby przyjąć fanów piłki nożnej z całej Europy – dodał.

Co ważne, sezon 2024/2025 Ligi Konferencji UEFA, który zakończy się meczem w stolicy Dolnego Śląska, będzie pierwszym w nowej formule rozgrywek. Weźmie w nich udział 36 zespołów (zamiast dotychczasowych 32) i nie zostaną one podzielone na kilka grup po 4 drużyny. Zamiast tego, każda ekipa zagra sześć spotkań (trzy u siebie, trzy na wyjeździe), każde z innym przeciwnikiem. Kolejny etap rozgrywek będzie fazą pucharową. Nie będzie również systemu relegacji (na przykład z Ligi Mistrzów UEFA do Ligi Europy UEFA). Zmieni się także nazwa – z Ligi Konferencji Europy UEFA zostanie skrócona do Ligi Konferencji UEFA.  

Dotychczasowe finały tych rozgrywek rozgrywane były w Tiranie i Pradze. Ostatni mecz bieżącego sezonu odbędzie się w Atenach. Żaden ze stadionów goszczących najważniejsze spotkanie Ligi Konferencji Europy UEFA nie posiada takiej pojemności, jak Tarczyński Arena. Co za tym idzie, Wrocław ma więc realne szanse na rekordową frekwencję w historii finałów tej kontynentalnej ligi. 

Przypomnijmy, że o tym, że finał prestiżowych rozgrywek zagości w stolicy Dolnego Śląska, dowiedzieliśmy się w czerwcu minionego roku. Decyzja zapadła podczas spotkania Komitetu Wykonawczego UEFA w szwajcarskim Nyonie.

– Zostanie gospodarzem kontynentalnych rozgrywek UEFA to dla nas wspaniała wiadomość. Sam stadion powstał przecież ze względu na UEFA EURO 2012 i gościł trzy mecze fazy grupowej. Odbywały się u nas spotkania Ligi Narodów UEFA, czy eliminacji Mistrzostw Świata. Stadion pełnił też rolę areny zmagań Śląska Wrocław w europejskich pucharach. Teraz jednak przypadnie nam dużo bardziej znacząca rola. Organizacja najważniejszego, ostatniego meczu zmagań, w których biorą udział takie znane marki, jak chociażby AS Roma, FC Basel, SS Lazio, West Ham United czy Leicester City musi stać na absolutnie najwyższym poziomie. Jest to fantastyczna okazją pokazania obiektu i miasta gościom z innych zakątków Europy, którzy pojawią się u nas w niemałych liczbach – mówił wtedy Marcin Przychodny, prezes zarządu spółki zarządzającej Tarczyński Areną Wrocław.

Liga Konferencji Europy UEFA to trzeci poziom klubowych rozgrywek kontynentalnych UEFA, po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Do tej pory rozegrane zostały dwa pełne sezony. Triumfowały w nich odpowiednio: włoska AS Roma i angielski West Ham United. Zwycięzca rozgrywek otrzymuje automatyczną kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy w kolejnym sezonie.

AS

Fot. Archiwum Tarczyński Arena Wrocław

Udostępnij

Translate »