Ukraiński zespół ożywił polską ligę?

Dołączenie do PlusLigi zespołu ze Lwowa spotkało się z mieszanymi opiniami wśród ekspertów i kibiców. Jedni byli zwolennikami poszerzenia ligi o zagraniczny zespół, inni nie widzieli w tym większego sensu. Po dwóch miesiącach trwania rozgrywek można uznać, że było to dobre rozwiązanie.

Wiele przedsezonowych przewidywań zakładało, że Barkom-Każany Lwów będzie walczyć o utrzymanie, bo skład, który udało się skompletować prezesowi Baranowi nie ma w swoich szeregach wielu uznanych zawodników. Zespół występuje na obcej dla siebie hali w Krakowie. Zgodnie z warunkami dołączenia do ligi na boisku może przebywać trzech obcokrajowców, a reszta zawodników musi być Ukraińcami. 

Do Barkomu-Każany dołączył duet przyjmujących – Norweg Jonas Kvalen z japońskiego FC Tokio oraz Słowak Julius Firkal z bułgarskiego Neftochimika Burgas. Ważnym transferem było również sprowadzanie tureckiego reprezentacyjnego rozgrywającego – Murata Yenipazara z Galatasaray Stambuł. Bardzo dobrym ruchem okazało się też zakontraktowanie Wasyla Tupczija, który wrócił do rodzimego zespołu po ośmiu latach występów w zagranicznych drużynach. Wątpliwości budził Artem Smoliar, który grał kiedyś dla rosyjskiej reprezentacji, jednak w naszej lidze jest on traktowany jako Ukrainiec, bo z tego kraju pochodzi.

Trudne początki sezonu 

Barkom sezon rozpoczął od sześciu kolejnych porażek, jednak podczas tej niefortunnej serii udawało mu się punktować, przegrywając po tie-breakach. Przełamanie przyszło niespodziewanie – w 7. kolejce Lwowianie pokonali 3:2 na własnym boisku PGE Skrę Bełchatów. W następnej kolejce Barkom dołożył gładkie zwycięstwo z Cerradem Eneą Czarnymi Radom. 

Aktualny dorobek Ukraińców to 11 zdobytych punktów, bilans 2-10 i 14. miejsce w tabeli. Trzeba zaważyć, że aż 6 z 10 porażek miało miejsce po tie-breakach, w związku z czym Lwowianie i tak dopisywali punkty do ligowej tabeli. Ukraińska drużyna w 7 z 12 spotkań rozgrywała decydującą partię, czym przoduje w lidze. Jeden tie-break mniej rozegrała Skra Bełchatów. 

Celem Lwowian miało być i nadal jest utrzymanie w lidze. Po nieco ponad 1/3 sezonu nic nie wskazuje, aby tego celu nie udało się zrealizować. Barkom nad ostatnim w lidze BBTS-em Bielsko-Biała ma 9 punktów przewagi, więc na razie nie ma żadnego zagrożenia spadkiem.

Ciekawa siatkówka Ukraińców 

Gra zespołu z Lwowa oparta jest na wspomnianym wcześniej atakującym – Wasylu Tupcziju. Zdecydowana większość najtrudniejszych piłek idzie właśnie do tego leworęcznego gracza, a on w bardzo dobrym stylu pokazuje się w wymagającej PlusLidze. Tupczij nie należy do typowych wysokich atakujących, ma „jedynie” 194 cm wzrostu, ale jest bardzo dobrze zbudowany i potrafi przełamywać blok, ale też swobodnie go omijać swoim leworęcznym atakiem. Po 12 meczach Tupczij jest 2. w rankingu najlepiej punktujących w lidze z dorobkiem 208 „oczek”. Zdobył też najwięcej punktów atakiem przy 51% skuteczności oraz 32% efektywności. Bardzo dobrze wygląda także na zagrywce, gdzie przy 12 asach popełnił tylko 26 błędów. 

Indywidualnie należy wyróżnić również Władysława Szczurowa. 21-letni Ukrainiec przewodzi w rankingu blokujących w całej lidze z dorobkiem 39 punktów w tym elemencie, co jak łatwo policzyć daje 3,25 punkta w meczu. Kłopoty Lwów ma natomiast na lewym skrzydle, gdzie Firkal i Kvalen nie są zbyt wydajni w swojej grze, ale Yenipazarowi udaje się to tuszować, przenosząc ciężar gry do Tupczija.

Barkom jest zespołem walczącym, widać to zarówno po wynikach, jak i po ich grze. Widać także, że zespół dobrze się ze sobą rozumie i zawodnicy są zgrani. Lwów bardzo dobrze wygląda też w technicznym elemencie bloku, gdzie notuje średnio niemal 9 punktów na mecz. Trener Ugis Krastins pracuje z zawodnikami nad tym punktem gry. Barkom ogląda się bardzo dobrze, zespół stale się rozwija i jeszcze niejednemu faworytowi sprawi kłopoty w obecnych rozgrywkach. Kibice również dostrzegają fakt, że Lwów ożywił nieco naszą PlusLigę. Ukraińskiego zespołu raczej nie obejrzymy w fazie play-off, ale widmo spadku na razie również nie zagląda im w oczy.

_____________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. PlusLiga

Autor Marcin Gałązka

Udostępnij

Translate »