W Marsylii otwarto marinę dla żeglarskich regat. Co za widok!

We wtorek w Marsylii oficjalnie otwarto marinę olimpijską, gdzie odbędą się regaty żeglarskie podczas tegorocznych igrzysk w Paryżu. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Tony Estanguet podkreślił, że obiekt zapewni „wysoki poziom”.

Nowa marina na igrzyska olimpijskie. Przekroczono budżet

„Co za emocje, co za duma, co za wspaniały wspólny sukces! Ta infrastruktura jest cudem. To sprzęt zaprojektowany z myślą o czołówce, który zapewni wysoki poziom zawodów, ale także zachęci kolejne osoby do tego sportu” – podkreślił Estanguet podczas konferencji prasowej.

Nowa marina składa się z sześciu budynków. Jej budowa zajęła nieco ponad dwa lata, a jej całkowity koszt oszacowano na 44 mln euro (ok. 189 mln zł), czyli prawie dwukrotnie więcej niż zakładał początkowy budżet (25 mln euro, czyli ok. 107 mln zł).

„Mistrzowie będą zachęcać kolejne osoby do żeglarstwa, a ich zwycięstwa tego lata mam nadzieję zainspirują także małych mieszkańców Marsylii. Jesteśmy głęboko dumni z Marsylii. To wyjątkowy zbiornik wodny, widoki będą wspaniałe, a miasto olśni cały świat” – dodała francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera.

Tak wygląda marina! Widoki będą niesamowite

Dzięki swojemu położeniu, miasto Marsylia naturalnie skupia się na morzu, oferując wyjątkowe warunki żeglarskie. Dzięki międzynarodowej renomie Marsylii w organizacji wydarzeń związanych z żeglarstwem, miasto i jego marina stanowią idealne miejsce dla zawodów żeglarskich podczas igrzysk w Paryżu.

Marina Roucas-Blanc będzie punktem startowym dla łodzi i zostanie przystosowana do zorganizowania zawodów na skalę igrzysk olimpijskich. Łącznie zbudowano ok. 7 tys mkw. budynków oraz przeorganizowanie 17 tys. mkw. przestrzeni na zewnątrz, a także przebudowę samego basenu, przekształcając go w doskonałe miejsce zawodów.

Potencjał istniejącego terenu, ze względu na jego wyjątkową ekspozycję na Marsylii Corniche, umożliwi tysiącom widzów śledzenie wydarzeń z bliska. Jakość warunków wodnych u wybrzeży Marsylii, z relatywnie stałymi wiatrami i konfiguracją wybrzeża odpowiednio zorientowaną względem dominujących wiatrów, bez prądów ani pływów, zapewni idealne warunki taktyczne i strategiczne dla zawodników.

Od 28 lipca do 8 sierpnia ponad 330 żeglarzy z całego świata będzie walczyć w Marsylii o medale olimpijskie w 10 dyscyplinach.

FOT: mat. prasowe

Udostępnij

Translate »