WAGC: Ruszają golfowe mistrzostwa świata amatorów

World Amateur Golfers Championship to cykl turniejów stanowiących eliminacje do handicapowych mistrzostw świata w golfa. Jego polska edycja rozpocznie się już z początkiem kwietnia, a w rozgrywkach może wziąć udział każdy amator. Najlepsi zakwalifikują się do światowego turnieju finałowego w Malezji.

World Amateur Golfers Championship to największy amatorski turniej golfowy świata, rozgrywany w blisko 50-ciu krajach – od Brazylii po Japonię. Jego pomysłodawcą jest sławny szwedzki hokeista, piłkarz i doskonały golfista Sven Tumba Johansson – wzór dla wielu pokoleń sportowców.

– Ideą Johanssona było to, aby golfiści-amatorzy mogli poczuć emocje podobne do tych, jakich doświadczać mogą jedynie wybitni, profesjonalni sportowcy podczas wygrywania mistrzostw świata czy innych globalnych zawodów. Dlatego właśnie turniej skierowany jest do amatorów i podzielony pod względem umiejętności na grupy handicapowe – tłumaczy Sławomir Piński, dyrektor polskiej edycji turnieju WAGC.

W 2022 roku turniej WAGC zostanie rozegrany już po raz 28. Finały, do których zakwalifikują się najlepsi golfiści-amatorzy odbędą się w listopadzie na polach golfowych Kuala Lumpur w Malezji. Wcześniej czekają nas krajowe turnieje eliminacyjne.

W 2021 roku odbyła się 23. edycja turnieju WAGC w Polsce. W turniejach eliminacyjnych rozegrano prawie 2000 rund golfa, w których udział wzięło ponad 1000 golfistów amatorów ze wszystkich klubów golfowych w Polsce. W całym cyklu turnieju tylko w roku ubiegłym wręczono ponad 350 nagród. Krajowy finał wyłonił siedmiu zwycięzców, którzy reprezentowali Polskę w światowym finale WAGC 2021 w Dubaju.

– Turniej jest skierowany do amatorów i podzielony na grupy handicapowe na podstawie umiejętności. Każdy amator może zostać handicapowym mistrzem świata. W polskiej odsłonie turnieju mamy 18 rund eliminacyjnych i 3-dniowy turniej finałowy. Rozgrywki wyłonią pięcioosobową kadrę Polski, która będzie reprezentować nasz kraj zarówno indywidualnie, jak i drużynowo na handicapowych mistrzostwach świata w Kuala Lumpur w Malezji. W całym turnieju weźmie udział kilkadziesiąt reprezentacji narodowych, w sumie około 400 osób, a zawody będą rozgrywane na czterech polach golfowych. Wcześniej w każdym z tych krajów rozgrywany jest turniej podobny do naszego, który można określić jako qualifier – tłumaczy Sławomir Piński.

Wyjątkowe zainteresowanie podczas turnieju finałowego budzi kategoria Celebrities, w której rywalizowały już takie osobistości jak: Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Mateusz Kusznierewicz, Krzysztof Materna, Tadeusz Drozda, Tomasz Iwan, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Mikołaj Grabowski, Szymon Ziółkowski czy Mateusz i Michał Ligoccy

Ambasadorem turnieju WAGC w Polsce jest Zbigniew Boniek – jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii, a aktualnie honorowy prezes PZPN. Polska edycja turnieju została również objęta patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Warto podkreślić, że jednym z oficjalnych partnerów światowego WAGC jest także samo PGA Tour.

Liczba uczestników World Amateur Golfers Championship rośnie wraz z popularnością gry w golfa w Polsce. WAGC jest najstarszym i największym turniejem amatorskim w Polsce. – Gdy zaczynaliśmy organizować turniej w 2001 roku, to było to jedynie 2-dniowe wydarzenie. Z roku na rok jednak rośliśmy wraz z rozwojem golfa w Polsce, zarówno pod względem ilości uczestników, jak i zwiększającej się liczby pól golfowych w naszym kraju – wskazuje Sławomir Piński.

Cykl eliminacji krajowych buduje ogólnopolski zasięg turnieju i umożliwia udział w nim znacznie większej liczbie graczy. W tym roku kształt polskiego WAGC będzie wyglądać podobnie jak przed rokiem, jednak liczba rund eliminacyjnych została zwiększona z 16 do 18.

Pierwsze turnieje kwalifikacyjne zostaną rozegrane już na początku kwietnia w Brzeźnie i we Wrocławiu. Krajowy finał natomiast tradycyjnie odbędzie się w podszczecińskim Binowie oraz w Modrym Lesie pod koniec sierpnia.

Pełen harmonogram polskich rozgrywek WAGC 2022 poniżej:

Gradi Golf Club, Brzeźno, 9 kwietnia

Toya Golf & Country Club, Wrocław 10 kwietnia

Kalinowe Pola, Kalinowo 23 kwietnia

Modry Las Golf Resort, Choszczno 14 maja

Amber Baltic Golf Club, Kołczewo 15 maja

Postołowo Golf Club, Postołowo 28 maja

Tokary Golf Club, Przodkowo 29 maja

Rosa Private Golf Club, Konopiska 18 czerwca

Kraków Valley Golf & Country Club, Kraków 19 czerwca

Karolinka Golf Park, Kamień Śląski 25 czerwca

Śląski Klub Golfowy, Siemianowice 26 czerwca

Binowo Park Golf Club, Szczecin 2 lipca

Kamień Country Club 3 lipca

Sobienie Królewskie Golf & CC, Warszawa 9 lipca

Lisia Polana, Warszawa 10 lipca

First Warsaw Golf, Rajszew 24 lipca

Black Water Links, Tarnowo Podgórne 6 sierpnia

Finał WAGC

Binowo Park Golf Club, Szczecin

Modry Las Golf Resort, Choszczno

25 – 27 sierpnia 2022

Więcej informacji na temat turnieju można znaleźć na oficjalnej stronie polskiej edycji rozgrywek World Amateur Golfers Championship – WAGC.pl (Kliknij).

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »