Ważny krok w karierze Karola Kręta. Pierwszy Polak w Carrera Cup od 9 lat

W piątek na torze Imola rozpocznie się pierwszy w tym sezonie weekend Porsche Carrera Cup Deutschland. To najmocniejsze Carrera Cup i najdłużej organizowana seria Porsche na świecie. To także seria, w której startują kierowcy Supercup. We Włoszech zadebiutuje w niej Karol Kręt, ubiegłoroczny mistrz serii Porsche Sports Cup. Transmisje na żywo z wyścigów kibice mogą śledzić na platformie Viaplay.

Dla kierowcy z Biłgoraja to bardzo ważny krok w rozwoju kariery. W sezonie 2024 Karol Kręt będzie występować podczas poszczególnych weekendów z elitą kierowców fabrycznych serii Porsche i nie tylko. Podczas pierwszego weekendu Carrera Cup będzie towarzyszyć WEC, w której występuje Robert Kubica. Dla niespełna 19-latka to okazja do zdobycia nowych doświadczeń i nauki w gronie znakomitych zawodników.

– Nazwa prawie taka sama, ale jest sporo ważnych różnic. Myślę, że pojadę z najmocniejszymi kierowcami z całego świata. Poza tym nie będę miał ABS-u i tutaj trzeba będzie nabrać doświadczenia. W Carrera Cup mamy tylko 1 trening, więc w tym sezonie będzie na pewno dosyć ciężko, ale jeśli się uczyć, to od najlepszych – mówi Karol Kręt przed nowym sezonem.

Rok pełen nauki

Zmienia się także zespół. Po pełnej sukcesów i ukoronowanej tytułem mistrzowskim w Porsche Sports Cup współpracy z Förch Racing Karol Kręt zasilił ekipę Bonk Motorsport. Partnerem Polaka będzie utytułowany Theo Oeverhaus, zawodnik Porsche Supercup o uznanej już w seriach fabrycznych Porsche pozycji. Dzielenie garażu z Niemcem i korzystanie ze wspólnych danych to szansa na rozwój i zdobycie bezcennej wiedzy.

Seria Carrera Cup Deutschland to najsilniej obsadzona seria regionalna Porsche w Europie. Część stawki stanowią czołowi kierowcy Supercup, czyli serii pozostającej głównym, długofalowym celem Karola Kręta. Jednym z jego rywali będzie m.in. najbardziej utytułowany kierowca Carrera Cup Deutschland, Larry ten Voorde.

– Jestem realistą. Chcę mieć stabilną pozycję w środku stawki i w drugiej części cyklu awansować do czołowej dziesiątki. Sytuacja może się jednak zmieniać z rundy na rundę. Stawka jest mocna i nawet w kategorii Rookie jest kilku świetnych kierowców jak Robert de Haan, mistrz Carrera Cup Benelux i kierowca Supercupu. Dlatego połowa stawki na początku sezonu to będzie bardzo dobry wynik – wyjaśnia Karol Kręt.

Inauguracja na Imoli

Pierwszy weekend nowego sezonu to rywalizacja na torze Imola we Włoszech, znanym z Formuły 1. Na legendarnym obiekcie odbędą się dwa wyścigi poprzedzone sesją kwalifikacyjną i treningową. Karol Kręt miał już okazję testować nowy samochód we Włoszech, jednak podczas przedsezonowych testów Carrera Cup zapoznanie z samochodem utrudniała pogoda. 19-latek spędził w samochodzie 2,5 z 13 zaplanowanych godzin.

Sezon w Carrera Cup Deutchland składa się z ośmiu rund, czyli łącznie aż 16 wyścigów. Po inauguracji w Imoli seria będzie gościć w kilku państwach, głównie Niemczech. Oprócz niemieckich obiektów jak Hockenheimring czy Nürburgring w kalendarzu znalazły się też Zandvoort (Holandia), Budapeszt (Węgry) i Spielberg (Austria). Na części torów Kręt będzie debiutować.

Sezon Carrera Cup Deutschland będzie transmitowany na żywo w serwisie Viaplay. Na kanałach platformy będą prowadzone transmisje z wyścigów, a cały weekend można także śledzić na kanale YouTube Porsche Sixt Carrera Cup Deutschland.

Harmonogram weekendu Carrera Cup Deutschland:
Piątek, 19 kwietnia
16:00 – trening
Sobota, 20 kwietnia
9:05 – kwalifikacje
16:30 – 1. wyścig
Niedziela, 21 kwietnia
8:45 – 2. wyścig

źródło: inf. prasowa

Udostępnij

Translate »