Problemy nie opuszczają reprezentacji Francji

Reprezentacja Francji pomimo dzierżenia tytułu mistrzów świata nie przeżywa obecnie swojego najlepszego okresu. Problemem nie jest jedynie aspekt sportowy – po czterech kolejkach Ligi Narodów Francuzi zebrali tylko dwa punkty i znajdują się na pozycji spadkowej. Chodzi jednak przede wszystkim o konflikty wewnętrzne. 

Lider sprawia problemy

19 września Kylian Mbappé – lider reprezentacji Francji – odmówił udziału w sesji fotograficznej dla sponsorów. Powodem takiej decyzji była niechęć do reklamowania produktów, które nie są zgodne z przekonaniami piłkarza. W tym wypadku chodzi o promowanie zakładów bukmacherskich oraz restauracji typu fast food. 

 

Według umowy podpisanej przez piłkarza w 2017 roku ma on otrzymywać 25 tys. euro za każdy rozegrany mecz w koszulce reprezentacji Francji. W zamian FFF (French Football Federation) może sprzedawać jego wizerunek sponsorom. Powyższe porozumienie zostało zawarte z każdym zawodnikiem francuskiej kadry. 

Problemem w tym wypadku jest to, że według Mbappé oraz jego środowiska umowa jest nieaktualna. Piłkarz domaga się możliwości decydowania, z którymi markami nawiąże współprace, a z którymi nie. Ponadto gwiazdor PSG zapewnił, że jego odmowa nie jest spowodowana kwestiami finansowymi, ponieważ i tak jego zarobki ze sponsoringu w reprezentacji przekazywane są organizacjom charytatywnym. 

Francuska federacja zajęła zdecydowane stanowisko w tej sprawie, odmawiając żądaniom piłkarza – pomimo faktu, że Kylian Mbappé jest czołową postacią w reprezentacji i ma status gwiazdy.  Federacja dała jasno do zrozumienia, że do czasu rozpoczynających się w listopadzie mistrzostw świata w Katarze nie będzie żadnych zmian w obowiązujących umowach.

Nieustanne afery we Francji

Temat Mbappé to niejedyny problem, jaki w ostatnim czasie dotknął reprezentację Francji. Kuriozalna sprawa szantażowania Paula Pogby przez własnego brata, oraz rzekome seksistowskie wiadomości wysyłane przez prezydenta FFF Noela Le Graeta również mocno nadszarpnęły wizerunek reprezentacji mistrzów świata. 

Kontrowersje związane z Le Graetem rozpoczęły się w momencie gdy magazyn So Foot ujawnił domniemane patologie, które działy się w FFF. Głównym zarzutem wobec obecnego prezydenta są wiadomości z podtekstem seksualnym, które ten miał wysłać do swoich trzech pracownic. 

 

Federacja stanowczo zaprzeczyła tym doniesieniom i skierowała sprawę do sądu, natomiast francuski minister sportu Amélie Oudéa-Castéra zapowiedział inspekcję w celu upewnienia się, że w FFF każdy pracownik jest należycie traktowany. 

Kryzys dotknął reprezentację Francji w najgorszym możliwym momencie. Do mundialu zostały dwa miesiące, a konflikty wewnętrzne na pewno nie pomogą obecnym mistrzom świata w obronie tytułu. Głównym celem Francuzów powinno być teraz wygaszenie skandali, które od kilku miesięcy trawią ich federację od środka.

Fot. Wiki Commons, CC 3.0

Autor Tymoteusz Szaynok

Udostępnij

Translate »