Wisła Kraków zagra w pucharach. Znamy jej potencjalnych rywali!

Zdobywając Fortuna Puchar Polski, Wisła Kraków zapewniła sobie udział w eliminacjach do Ligi Europy. Ma szansę na rozpoczęcie zmagań od II rundy, choć na ten moment będzie prawdopodobnie rozstawionym zespołem jeszcze w I rundzie, praktycznie w samych przedbiegach.

Wisła Kraków zarobiła 5 mln zł. Czas na kolejne!

Zwycięstwo w finale z Pogonią Szczecin zapewniło Wiśle Kraków duży zastrzyk finansowy. To kwota 5 milionów złotych, które na pewno podreperują budżet klubu. Już na początku przyszłego sezonu Biała Gwiazda ma szansę na kolejne miliony. Zagra bowiem w eliminacjach do europejskich pucharów.

Jak podaje Jan Sikorski, ekspert z dziedziny pucharów pod egidą UEFA, współczynników, rankingów i punktacji w tychże rozgrywkach, Wisła ma szansę na rozstawienie w I rundzie eliminacji do Ligi Europy.

Rozstawienie oznacza, że Wisła w losowaniu trafi na teoretycznie słabszy zespół. Oczywiście w praktyce tak nie będzie, bo jako I-ligowiec krakowski klub przed każdym rywalem musi czuć respekt, zwłaszcza że puchary krajowe zdobyły drużyny z najwyższych lig. Ich słabsza pozycja w losowaniu wynika wyłącznie z braku doświadczenia w pucharach i niskiego współczynnika. Biała Gwiazda ma go na poziomie 5,075. To 20 proc. tego, co zgromadziły polskie kluby w ostatnich 5 latach.

Z kim zagra Wisła Kraków w eliminacjach?

– Trzeba podkreślić, że według obecnego stanu Wisła byłaby rozstawiona, ale nie jest to jeszcze pewne. W wariancie bez kolejnych przesunięć w tej rundzie zagra 16 zespołów, z których na razie tylko 4 na pewno będą niżej notowane od Wisły. Brakuje jeszcze kolejnych czterech, które można znaleźć w sześciu miejscach – pisze Jan Sikorski na swoim blogu rankinguefa.pl.

Nierozstrzygnięte są jeszcze rozgrywki w Bułgarii, Mołdawii, Kosowie oraz na Cyprze, Węgrzech i w Azerbejdżanie. W czterech z sześciu wymienionych krajów puchar musi wygrać słabszy zespół niż aktualny mistrz.

Ile Wisła może zarobić na pucharach? Jeśli bierzemy pod uwagę najbardziej pesymistyczny scenariusz, a więc odpadnięcie drużyny Alberta Rude w I rundzie, to czeka ją jeszcze starcie w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji. Za odpadnięcie na tym etapie kluby w tym sezonie otrzymywały 450 tys. euro, a więc ok. 2 mln złotych.

Optymistyczny scenariusz zakłada wylosowanie jednego ze słabszych rywali z poniższej listy. Wówczas Wisła może trafić nawet do III rundy el. do LKE i zyskać 750 tys. euro (3,2 mln złotych).

Potencjalni rywale Wisły Kraków w I rundzie eliminacji do Ligi Europy (stan na 3 maja):

  • IF Elfsborg (Szwecja)
  • ASC Otelul Galati (Rumunia)
  • Sumqayit FK (Azerbejdżan)
  • Saint Patrick’s Athletic FC (Irlandia)
  • MFK Rużomberok (Słowacja)
  • NK Rogaska (Słowenia)
  • Zimbru Kiszyniów (Mołdawia)
  • KF Llapi Podujevo (Kosowo)
  • Tampereen Ilves (Finlandia)

FOT: Wisła Kraków / X

Udostępnij

Translate »