Wraca program wsparcia psychicznego dla sportowców!
Justyna Kowalczyk, Marek Plawgo, Andrzej Iwan, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk, Sven Hanavald, Andres Iniesta, Naomi Osaka. Tych wielkich sportowców łączy jedna wspólna cecha. Mierzyli się z kryzysami psychicznymi oraz depresją i zdecydowali się na publiczne wyznanie. Fundacja „Graj z Głową” uruchamia swój priorytetowy projekt na rzecz zdrowia psychicznego sportowców, ich bliskich i trenerów.
Pomoc psychologiczna od mistrzów
Reaktywacja „Rozmów dla Głowy” stała się możliwa dzięki wsparciu finansowemu strategicznego partnera Fundacji – Grupy InPost.
– Nigdy nie było lepszego momentu, by mówić o zdrowiu psychicznym. Obecnie trwają Igrzyska Olimpijskie – czas największych sukcesów, ale również wzmożonej presji – tłumaczy Ewa Urtnowska, prezes Fundacji.
– Wspierając Fundację Graj z Głową chcemy podkreślić wagę zdrowia psychicznego wśród sportowców, którzy często mierzą się z ogromną presją ze strony otoczenia i zostają sami, bez wsparcia, ze swoimi problemami i kryzysami. Bardzo się cieszę na tę współpracę, ponieważ wpisuje się ona nie tylko w realizację naszych celów, ale przede wszystkim promuje dobre praktyki dotyczące zdrowia psychicznego w sporcie – podkreśla Kamila Solon-Serek, Kierowniczka Zespołu Komunikacji i Projektów ESG w InPost.
Wsparcie mentalne dla sportowców – skorzystaj z sesji
„Rozmowy dla Głowy” to znany już w środowisku sportowym projekt, który teraz powraca, aby realizować najważniejszą misję Fundacji. To dostarczanie wsparcia psychologicznego dla sportowców. Program zapewnia bezpłatne sesje psychologiczne. Mogą one przybierać formę klasycznych rozmów z psychologiem, jak i konsultacji z wybitnymi sportowcami, specjalizującymi się w psychologii sportu. Wśród ekspertów są Oktawia Nowacka, medalistka olimpijska w pięcioboju nowoczesnym, oraz Wojciech Makowski, medalista Igrzysk Paralimpijskich w pływaniu.
– Mam wiele doświadczeń związanych z kryzysami psychicznymi. Medal olimpijski jest ich największym symbolem – co brzmi paradoksalnie. Głowa sportowca to centrum dowodzenia wszystkim co się dzieje. To ona odpowiada za adaptowanie się do zmian, to ona prowadzi do celu gdy pojawiają się lęki. Chcę się dzielić swoją wiedzą ze sportowcami, rodzicami, trenerami. To poczucie, że można zadzwonić i porozmawiać o swoich niewiadomych – bez presji i oceny – jest olbrzymim wsparciem. Nie mogę się doczekać pierwszego telefonu – mówi Nowacka.
Profilaktyka i edukacja o zdrowiu psychicznym
Program koncentruje się nie tylko na oferowaniu wsparcia psychologicznego, ale także na profilaktyce oraz zapobieganiu kryzysom psychicznym i depresji. Tematy, które można omówić z ekspertami, obejmują trudne sytuacje, takie jak zmiana klubu, śmierć bliskiej osoby, przeprowadzka, konflikty w drużynie, poczucie bezsilności czy wyzwania dnia codziennego.
– Projekt to nie tylko wsparcie i pomoc psychologiczna. To przede wszystkim profilaktyka i zapobieganie kryzysom mentalnym i depresji. Wśród psychoterapeutów: Agnieszka Białek, Kacper Papiernik, Rafał Rogowicz i Nadia Peszko. Wszyscy z doświadczeniem pracy w sporcie – informuje terapeuta Rafał Rogowicz.
Jak to działa?
Telefon działa w określonych dniach i godzinach. To osoba dzwoniąca wybierając konkretnego eksperta i konkretną godzinę, decyduje kiedy ma się odbyć rozmowa. W specjalnym kalendarzu zaznacza swoje preferencje i zostawia do siebie dane (numer telefonu, adres e-mail, imię i nazwisko lub nick).
Wybrany ekspert kontaktuje się o wybranej godzinie, z numeru zastrzeżonego ze swoim rozmówcą. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką jakość wsparcia i pewność, że spotkanie się odbędzie. Sesja trwa 50 minut, a wsparcie jest bezpłatne. Fundacja zapewnia całkowitą anonimowość rozmów.
FOT: Fundacja Graj z Głową