Wraca Tour de Pologne Kobiet

Dzień Kobiet był najlepszym momentem, by ogłosić oficjalnie, że wraca Tour de Pologne Women. Organizatorem będzie oczywiście Czesław Lang i Lang Team.

 – Nie ma dziś bardziej dynamicznie rozwijającej się dyscypliny sportu niż kolarstwo kobiet. Oglądanie pań w akcji to wielkie emocje i dostrzega to cały kolarski świat. My organizowaliśmy taki wyścig już osiem lat temu, a teraz wracamy. W tym roku przeprowadzimy 3-etapową imprezę – mówi Lang.

 – Przy okazji Tour de Pologne co roku spotykamy przy trasie około trzech i pół miliona widzów, a wyścig stał się wizytówką naszego kraju na całym świecie, bo transmisja dociera do krajów na wszystkich kontynentach. Warto też dodać, że jest najchętniej oglądanym wyścigiem worldtourowym w Polsce – powiedział Lang i dodał, że droga wyścigu kobiet powinna być podobna. Tylko wszystko ma się wydarzyć znacznie szybciej.

Kiedy w 1993 roku Lang zaczął odpowiadać za organizację męskiego Tour de Pologne, szybko zaczął go rozwijać, a efektem było wejście do cyklu UCI ProTour, który powstał w 2005 roku. Były tam tylko elitarne, najważniejsze w kalendarzu wyścigi. Dziś cykl nazywa się UCI WorldTour i nasz narodowy wyścig oczywiście jest jego częścią. Podobnie jest w kolarstwie kobiet i to właśnie jest celem Langa.

 – Wiem, jak rozwijać wyścig i tworzyć z niego platformę, w której centralnym punktem jest sport na najwyższym światowym poziomie, mam nadzieję, że uda mi się to zrobić również w rywalizacją kobiet– mówi Lang.

Pierwsza edycja Tour de Pologne Women miała miejsce w 2016 roku. Wygrała mistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, która potwierdziła, że potrafi być skuteczna także na szosie, czyli Jolanda Neff. Najlepsza z Polek, Paulina Brzeźna-Bentkowska skończyła wyścig tuż za podium, na czwartej pozycji. Niestety do tej pory była to pierwsza i ostatnia edycja. Wszystko jednak wskazuje na to, że się to zmieni.

Tegoroczna edycja Tour de Pologne Kobiet ma zostać rozegrana od 28 do 30 czerwca. Oficjalnie trasa wyścigu nie została jeszcze zaprezentowana.

Fot. Archiwum organizatora/S. Gruchalski

Udostępnij

Translate »