Wszystko co musisz wiedzieć o igrzyskach w Pekinie

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie rozpoczną się już w tym tygodniu! Z tej okazji przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji związanych z chińską imprezą. Co należy wiedzieć przed startem najważniejszego wydarzenia w świecie sportów zimowych?

Kiedy odbędą się zimowe igrzyska w Pekinie?

Znicz olimpijski zapłonie 4 lutego podczas ceremonii otwarcia, a całe igrzyska potrwają do 19 lutego. Jeszcze przed oficjalnym startem imprezy, 2 i 3 lutego odbędzie się rywalizacja w curlingu, hokeju i narciarstwie dowolnym. Dokładnie miesiąc po inauguracji ZIO wystartują także zimowe igrzyska paraolimpijskie, które odbędą się w dniach 4 – 13 marca. 

 

Gdzie będzie można oglądać zawody?

Polscy kibice będą mogli śledzić relacje z olimpijskich zawodów na antenach TVP oraz Eurosportu.

W jakiej strefie czasowej są Chiny?

Różnica czasowa pomiędzy Polską a Pekinem wynosi dokładnie siedem godzin – oznacza to, że gdy w Polsce mamy 12.00, w Chinach jest godzina 19.00. Z tego powodu część zawodów będziemy mogli obejrzeć wyłącznie w nocy.

W jakich dyscyplinach będą rywalizowali olimpijczycy?

Sportowcy będą walczyli o medale w 15 różnych dyscyplinach – będą to biegi narciarskie, biathlon, bobsleje, curling, hokej, kombinacja norweska, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, saneczkarstwo, short track, skeleton, skoki narciarskie i snowboarding. 

Pojawi się również siedem konkurencji, dla których będzie to debiut na igrzyskach olimpijskich – mikst w skokach narciarskich, sztafeta mieszana w short tracku, rywalizacja drużyn mieszanych w skokach akrobatycznych, rywalizacja drużyn mieszanych w snowboardcrossie, big air kobiet w narciarstwie dowolnym, big air mężczyzn w narciarstwie dowolnym i monobob kobiet w bobslejach. Ogółem sportowcy staną do rywalizacji w rekordowych 109 konkurencjach.

Kto będzie reprezentował Polskę podczas igrzysk?

Reprezentacja Polski na zimowe igrzyska w Pekinie składa się z 57 zawodników, w tym z 30 kobiet i 27 mężczyzn. Polacy będą rywalizowali w 10 różnych dyscyplinach: biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie. Pełna lista polskich olimpijczyków dostępna jest TUTAJ.

Ciekawostki związane z igrzyskami

Gospodarzem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich jest Pekin – miasto raczej niekojarzące się ze sportami zimowymi, w którym opady śniegu również są zjawiskiem dość rzadkim. Część zawodów odbędzie się w oddalonym od Pekinu o 75 km Yanqing oraz Zhangjiakou, które od stolicy Chin dzieli 180 km. W tych miejscowościach również śniegu nie ma zbyt wiele, a co za tym idzie, „biały puch” podczas chińskich igrzysk będzie w większości wyprodukowany sztucznie.

Koszt organizacji zimowych igrzysk w Chinach szacuje się na 3,5 mld dolarów. W Pekinie w 2008 roku odbyły się również letnie igrzyska olimpijskie. Wówczas budżet na ich organizację pochłonął aż 40 mld dolarów.

Olimpijczycy nie otrzymają od MKOl-u nagród finansowych za zdobyte medale, przyznawanie nagród pieniężnych pozostaje w gestii poszczególnych państw. Najwięcej za złoty medal zainkasuje reprezentant Singapuru – w przeliczeniu na złotówki aż 3 miliony złotych. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych nagroda za pierwsze miejsce na igrzyskach to „zaledwie” równowartość 155 000 zł. W Polsce złoto zdobyte podczas zawodów indywidualnych wycenia się na 120 000 zł.

Oficjalną maskotką igrzysk w Pekinie została Bing Dwen Dwen – panda wielka, uważana w Chinach za skarb narodowy i jeden z symboli kraju.

 

Czy impreza może zostać przesunięta lub odwołana z powodu pandemii?

Działacze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz chińscy organizatorzy igrzysk zapewniają, że dołożyli wszelkich starań, aby impreza mogła odbyć się w zaplanowanym terminie. MKOl podkreślił dodatkowo, że „nie widzi możliwości, aby odwołać lub przesunąć igrzyska” oraz że „organizatorzy w Pekinie są w stanie na bieżąco reagować i szybko dostosowywać się do zmieniających okoliczności”.

Gdzie odbędą się następne igrzyska olimpijskie?

Kolejne zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się w 2026 w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo we Włoszech, natomiast najbliższe letnie igrzyska w 2024 roku zorganizuje Paryż. Znani są również miasta-gospodarze kolejnych letnich igrzysk – w 2028 roku imprezę zorganizuje Los Angeles, a w 2032 roku australijskie Brisbane.

Fot. Twitter

autorfilip-2

Udostępnij

Translate »