„Wujek” zakończył karierę – wszystkie sukcesy Woickiego

W nieco wymuszonych okolicznościach w wieku 39 lat karierę zakończył Paweł Woicki – legenda PlusLigi oraz reprezentacji Polski. Od razu po zawieszeniu butów na kołek Woicki przejdzie za linię boczną i zostanie trenerem Cerrad Enei Czarnych Radom. Kariera „Wujka” obfitowała w sukcesy.

„Wujek” rozegrał w PlusLidze 20 sezonów. Debiutował w barwach AZSu Częstochowa w sezonie 2003/04. Poza klubem ze Śląska reprezentował również barwy Asseco Resovii Rzeszów, Delecty Bydgoszcz, Skry Bełchatów (gdzie odnosił największe sukcesy), Transferu Bydgoszcz, Indykpolu AZSu Olsztyn, ponownie Asseco Resovii i Czarnych Radom. Woicki zagrał w 543 meczach i 1881 setach. Z racji pozycji na boisku nie zdobywał wielu punktów, a przez swój niski (jak na siatkarza) wzrost – 183 cm – nie punktował zbyt często także w bloku. Został za to obdarzony świetnym odbiciem i zmysłem rozgrywającego, dzięki czemu mocno ułatwiał zdobywanie punktów swoim kolegom. 

Długa lista klubowych sukcesów

Woicki jest multimedalistą mistrzostw Polski. Pierwszy krążek zdobył już w pierwszym sezonie w lidze. Z AZSem Częstochowa sięgnął wówczas po brąz. Ten sam wynik powtórzył sezon później w tym samym zespole. W 2008 roku również w barwach zespołu ze Śląska sięgnął po Puchar Polski, gdzie został wybrany najlepszym rozgrywającym turnieju finałowego, a także srebro mistrzostw Polski. Po odejściu do Rzeszowa zdobył kolejny srebrny medal PlusLigi. 

3-letni pobyt w Bełchatowie „Wujka” był najbardziej obfitujący w sukcesy. Poza medalami na arenie krajowej doszły również laury międzynarodowe. Woicki w 2011 roku został mistrzem Polski, a rok później wicemistrzem. Zdobył dwa Puchary Polski i Superpuchar. Do tych sukcesów dołożył także srebro Ligi Mistrzów i dwa medale (srebro i brąz) klubowych mistrzostw świata. To były ostatnie medale „Wujka” w klubowej karierze. Pomimo tego później jeszcze długo reprezentował wysoki poziom sportowy.

Gra z orzełkiem na piersi

W barwach narodowych „Wujek” rozegrał 106 meczów, w czasie których wywalczył dwa medale. W 2009 roku w Turcji wraz z kolegami zdobył jedyne w historii mistrzostwo Europy dla Polski, a dwa lata później był także w składzie, który zdobył brązowy medal Ligi Światowej. Kilka lat później Woicki ponownie przywdział biało-czerwone barwy, jednak już w roli szkoleniowca.

W 2018 roku pierwszą reprezentację objął Vital Heynen i mianował Woickiego jako jednego ze swoich asystentów. Dodatkowo „Wujek” został pierwszym trenerem kadry B, z którą zdobył w 2019 roku srebrny medal letniej Uniwersjady. W sztabie Nikoli Grbicia Woicki już się nie znalazł, ale powędrował za Heynenem do żeńskiej reprezentacji Niemiec, gdzie również pełnił funkcję asystenta. 

Woicki nie planował zostania pierwszym szkoleniowcem tak szybko. Do końca sezonu miał ważny kontrakt z zespołem z Radomia, gdzie był podstawowym rozgrywającym zespołu. Jednak jako, że drużyna z Mazowsza od początku tegorocznych rozgrywek nie radzi sobie najlepiej na ligowych parkietach, trener Jacek Nawrocki został zwolniony. Władze klubu objęcie tej funkcji zaproponowały Woickiemu. Początkowo miał on być grającym trenerem, jednak ten plan nie doszedł do skutku. 27 listopada klub oficjalnie poinformował, że „Wujek” przejmuje funkcję trenera oraz kończy karierę zawodniczą. Teraz czas na nowe wyzwania przed jednym z najbardziej utytułowanych siatkarzy w historii ligi.

___________________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Wiki Commons, CC 2.0

Autor Marcin Gałązka

Udostępnij

Translate »