Wygrał Super Bowl, teraz dołącza do Panthers Wrocław

Rok 2016. Trwa jubileuszowe Super Bowl 50. Przy akompaniamencie występów Lady Gagi, Coldplay, Beyoncé i Bruno Marsa Denver Broncos prowadzeni przez Peytona Manninga pokonują Carolina Panthers. Tuż po meczu kubłem Gatorade oblany zostaje trener główny Broncos – Gary Kubiak, który chwilę później wznosi trofeum za zwycięstwo w NFL. Wówczas nikt nie może przypuszczać, że ta sama osoba kilka lat później dołączy do sztabu szkoleniowego Panthers – tyle że nie tych z Charlotte, a z Wrocławia.

A jednak – Gary Kubiak w nadchodzącym sezonie będzie wspierał wrocławską drużynę w rozgrywkach European League of Football.

 

Gary Kubiak to nie tylko triumfator Super Bowl z 2016 roku. Dla Amerykanina zwycięstwo w finałowym meczu NFL to nic nowego – wygrywał je już w 1995 (jako asystent trenera głównego Green Bay Packers), oraz 1998 i 1999 (również w barwach Denver Broncos). W latach 2006-2013 Amerykanin pełnił funkcję trenera głównego Houston Texans, w 2014 roku był asystentem trenera i koordynatorem ofensywy Baltimore Ravens, a przed rokiem i przed dwoma laty pełnił tę samą funkcję w Minnesota Vikings. Można powiedzieć, że do Polski Kubiak trafił prosto z NFL.

To jednak nie koniec imponującego CV nowego członka Panthers Wrocław. W latach 1983-1991 Kubiak był rozgrywającym Denver Broncos. Dla stolicy stanu Kolorado to prawdziwa legenda.

 

Jaką funkcję Kubiak będzie pełnił w Panthers Wrocław? Będzie wspierać merytorycznie głównego trenera drużyny – Jakuba Samela, a także cały sztab trenerski. Amerykański szkoleniowiec niebawem ma zjawić się we Wrocławiu. Wrocławska drużyna aktualnie przygotowuje się do sezonu European League of Football, który rusza w czerwcu. Poprzedni sezon wrocławianie zakończyli na półfinale. Sądząc po imponujących transferach, w tym roku „Pantery” zdecydowanie celują w triumf w europejskich rozgrywkach.

Gary Kubiak to bez wątpienia jeden z najlepszych i najbardziej uznanych trenerów w NFL. Ma na koncie cztery wygrane Super Bowl i zarazem ogromne doświadczenie jako koordynator ofensywy i head coach najlepszych futbolowych drużyn USA – mówi Jakub Samel, trener główny Panthers Wrocław.

Co ciekawe i nietrudne to zauważenia, nowy członek sztabu trenerskiego Panthers Wrocław ma polskie korzenie. Jak sam przyznaje – jego przodkowie pochodzą z okolic Poznania.

Kubiak to nie pierwszy trener z przeszłością w NFL, z którym nawiązali współpracę Panthers. W zeszłym sezonie trenerem linii ofensywnej oraz koordynatorem gry biegowej został Jeff Jagodzinski, który te same funkcje pełnił wcześniej w Atlanta Falcons, Green Bay Packers i Tampa Bay Buccaneers. Nie trudno się domyślić, że podobnie jak Kubiak, Jagodzinski również posiada polskie korzenie.

Fot. Screen YouTube, kanał NFL

autorfilip-1

Udostępnij

Translate »