Z czego zapamiętamy igrzyska w Pekinie?

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie przeszły do historii. Zaledwie jeden brązowy medal Dawida Kubackiego nie sprawia, żebyśmy mogli zaliczyć je do udanych. Oczy całego świata podczas igrzysk w Pekinie skierowane były jednak gdzie indziej – jakie wydarzenia z chińskiej imprezy przejdą do olimpijskiej historii?

Przed dwa tygodnie blisko 3000 sportowców z całego świata rywalizowało w 15 dyscyplinach i 109 konkurencjach. Dorobek polskich olimpijczyków z Pekinu otwiera i zamyka brązowy medal Dawida Kubackiego. Choć o podium otarli się także Kamil Stoch i Piotr Michalski, jest to najgorszy wynik polskiej reprezentacji na zimowych igrzyskach od… 24 lat. Patrząc jednak globalnie – jakie wydarzenia chińskiej imprezy powinniśmy zapamiętać najbardziej?

Norweska dominacja

Reprezentacja Norwegii, zdobywając aż 16 złotych krążków, pobiła olimpijski rekord liczby zdobytych medali z najcenniejszego kruszcu podczas jednych igrzysk. Norwegowie poprawili w ten sposób własny rekord, wynoszący do tej pory 14 złotych medali, który dzielili wspólnie z Niemcami i Kanadyjczykami. Norwegowie zdominowali również ogólną klasyfikację, zdobywając w sumie 37 krążków. Największymi gwiazdami reprezentacji Norwegii okazali się biathloniści – Johannes Thingnes Boe i Marte Olsbu Roeiseland. Oboje stawali na podium aż 5 razy, w tym odpowiednio 4 i 3 razy na najwyższym jego stopniu.

 

Rosjanie w swoim stylu

Przekaz medialny związany z zimowymi igrzyskami w Pekinie zdominowały wyniki kontroli antydopingowej gwiazdy rosyjskiej kadry – Kamiły Walijewej. Zaledwie 15-letnia Rosjanka dzień po zdobyciu złotego medalu w rywalizacji drużynowej dowiedziała się, że w jej organizmie wykryto trimetazydynę – zakazaną substancję zwiększającą przepływ krwi do serca. Mimo to łyżwiarka została dopuszczona do konkurencji solistek, gdzie jednak zamiast pierwszego miejsca, do którego była przymierzana na długo przed igrzyskami, zajęła dopiero czwartą pozycję. Postępowanie względem rosyjskiej łyżwiarki trwa nadal. Warto pamiętać, że rosyjska reprezentacja występuje na igrzyskach jako Rosyjski Komitet Olimpijski, co jest skutkiem kary nałożonej na Rosję za systemowe wspieranie dopingu.

 

Amerykanko-Chinka dominuje w narciarstwie dowolnym

Urodzona w Stanach Zjednoczonych, ale posiadająca chińskie obywatelstwo Eileen Gu zdominowała rywalizację w narciarstwie dowolnym, zdobywając dwa złote medale w big air i halfpipe oraz jeden srebrny w slopestyle. 18-latka przeszła do olimpijskiej historii jako pierwsza zawodniczka, która zdobyła trzy medale w narciarstwie dowolnym podczas jednych igrzysk.

 

Pierwsza czarnoskóra mistrzyni

Erin Jackson, wygrywając zawody w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500 metrów, jako pierwsza czarnoskóra kobieta w historii zdobyła złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich w konkurencji indywidualnej. Jej przewaga nad drugą zawodniczką wyniosła zaledwie 0,08 sekundy! Filmowego charakteru całej historii dodaje fakt, że Jackson na igrzyskach… mogła w ogóle nie wstąpić. Amerykanka potknęła się podczas startów kwalifikacyjnych, przez co nie uzyskała awansu na igrzyska. Kwalifikację przekazała jej jednak koleżanka z kadry narodowej. Jak się okazało – zdecydowanie było warto.

 

Porażka Mikaeli Shiffrin

Zdecydowanie najlepsza narciarka alpejska na świecie – Mikaela Shiffrin wraca do domu z pustymi rękami. Amerykanka była murowanym faworytem do zwycięstwa w slalomie, gigancie i superkombinacji, ale w Pekinie zaprezentowała się zupełnie przeciętnie. Warto pamiętać, że Shiffrin na swoim koncie ma dwa złote i jeden srebrny medal z Soczi i Pjongczangu oraz jest sześciokrotną mistrzynią świata i trzykrotną triumfatorką Pucharu Świata. 

 

Therese Johaug ze złotem

Jedną z największych gwiazd norweskiej kadry okazała się Therese Johaug, która dopisała do swojego sportowego dorobku trzy złote medale wwywalczone w biegach narciarskich. Podczas poprzednich igrzysk w Pjongczangu Norweżka nie miała szans na sukces z powodu… afery dopingowej. Wcześniej z kolei nie miała łatwo rywalizując z Marit Bjoergen i Justyną Kowalczyk – pod ich „nieobecność” złote medale musiały wpaść w jej ręce.

 

Fot. Twitter Reuters

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »