Zarobki Infantino wystrzeliły. Szef FIFA zamieszkał w raju podatkowym

FIFA zwiększyła podstawową pensję prezydenta Gianniego Infantino o 33 proc. Jego całkowita płaca wynosi 4,67 mln dolarów rocznie. Ogłosiła to sama federacja w swoim raporcie finansowym opublikowanym w miniony piątek.

Gianni Infantino ma „premię” za wysokie kontrakty FIFY

Gianni Infantino został ponownie wybrany bez większej konkurencji w marcu 2023 roku. Tym samym przedłuża swoją prezydenturę w FIFIE do 11 lat. Podstawowa pensja Infantino przed opodatkowaniem wzrosła w zeszłym roku o ponad 565 tys. dolarów, osiągając ponad 2,78 mln. Jego roczna premia wyniosła 1,87 miliona dolarów, tyle samo co w 2022 roku, gdy w Katarze odbywały się mistrzostwa świata.

To nadal zdecydowanie mniej niż poprzedni prezydent, który został dosłownie obsypany dolarami podczas jednego z eventów aktywistów. Sepp Blatter miał bowiem gwarantowaną premię w wysokości 12 milionów dolarów za MŚ 2014 roku, oprócz podstawowej pensji w wysokości 3 milionów dolarów i corocznych premii.

Infantino dużo podróżuje i spędza dużo czasu w pracy, a konkretnie w rezydencjach w państwach odpowiadających za organizację piłkarskich turniejów. Wcześniej miał dom w Katarze, aby nadzorować przygotowania do MŚ 2022. Teraz przebywa na Florydzie, gdzie FIFA ma swoje biura w Coral Gables. Co ciekawe, Floryda nie pobiera podatku dochodowego od osób fizycznych.

Raport finansowy FIFA. Federacja rozdaje kolejne premie

FIFA zaplanowała całkowity przychód w wysokości 11 miliardów dolarów w czteroletnim cyklu finansowym od 2023 do 2026 roku, przy czym spodziewa się, że saudyjscy sponsorzy, w tym państwowa firma naftowa Aramco, dołączą do długotrwałych partnerów Coca-Coli, Adidasa i Visy. Mistrzostwa świata 2026 będą pierwszymi, w którym weźmie udział 48 drużyn i rozegrane zostaną 104 mecze. Prognoza federacji nie obejmowała przychodów z 32-drużynowego Klubowego Pucharu Świata, który wystartuje w przyszłym roku w USA.

FIFA chętnie nagradza swoich pracowników. Wypłaciła swojej sekretarz generalnej, działającej jak dyrektor generalny, Fatmie Samourze, taki sam pakiet wynagrodzenia w wysokości 2,15 miliona dolarów w jej ostatnim roku pracy, jak w 2022 roku.

Prezydent europejskiego organu, UEFA, Aleksander Čeferin, również otrzymał brutto pensję bez premii w wysokości prawie 3,26 miliona dolarów.

Płace dla 37-członków Rady FIFA pozostały takie same. Sześciu wiceprezydentów, którzy kierują kontynentalnymi organami piłkarskimi, otrzymali kwotę netto w wysokości 300 tys. dolarów plus koszty. Pozostali członkowie otrzymali rocznie 250 tys. dolarów plus koszty.

W porównaniu, dyrektor generalny Richard Masters angielskiej Premier League, najbardziej dochodowej ligi piłkarskiej w kraju, miał w 2022 roku pensję w wysokości 1,8 miliona funtów (2,3 miliona dolarów).

Na czym ostatnio zarobiła FIFA?

Infantino działał jako lider wykonawczy pomimo zaleceń panelu reform — którego był członkiem — utworzonego po skandalach korupcyjnych w 2015 roku, że prezydent FIFA powinien mieć bardziej reprezentacyjną rolę. Ta grupa reformatorska nalegała także na publikowanie szczegółów dotyczących wynagrodzeń zarządu.

W 2023 roku, w roku mistrzostw świata kobiet, FIFA podała, że miała przychód w wysokości 1,17 miliarda dolarów, z czego 456 milionów dolarów pochodziło z umów marketingowych, a 267 milionów dolarów z transmisji. Sprzedaż biletów i pakietów hospitality na 32-drużynowy i 64-meczowy turniej kobiet wyniosła 43 miliony dolarów.

FIFA przekazała, że w 2023 roku wydała i zainwestowała prawie 1,75 miliarda dolarów, z czego 499 milionów dolarów trafiło na MŚ kobiet. Płatności dla uczestniczących drużyn, zawodników i ich klubów, które ich zwolniły, wzrosły do 152 milionów dolarów.

FIFA teraz wypłaca każdej z 211 federacji członkowskich do 8 milionów dolarów co cztery lata, a program ten wart był 470 milionów dolarów na rozwój piłki nożnej w zeszłym roku.

FOT: Wikimedia Commons

Udostępnij

Translate »