ZIO: Faworyci do medali w Pekinie

Choć najbardziej interesują nas polskie nadzieje medalowe, w Pekinie nasza reprezentacja raczej nie będzie faworytem do wskoczenia na podium w klasyfikacji medalowej. Przyglądamy się największym światowym pretendentom do wywalczenia krążków z najcenniejszego kruszcu podczas igrzysk olimpijskich w Chinach.

Ireen Wüst (Łyżwiarstwo szybkie, Holandia)

 

Ireen Wüst to najbardziej utytułowana łyżwiarka szybka w historii igrzysk olimpijskich – 35-latka ma na koncie aż jedenaście olimpijskich medali, w tym pięć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy. Holenderka jest jednocześnie najbardziej utytułowaną olimpijką wszech czasów w swoim kraju. Nic dziwnego, że Wüst, która złote krążki przywoziła już z Turynu (2006), Vancouver (2010), Soczi (2014) i Pjongczangu (2018) również tym razem znajduje się w gronie faworytów do zwycięstwa. 

Gdyby udało jej się wygrać także w tym roku, Holenderka stałaby się pierwszym sportowcem w historii, który zdobył złoty medal podczas pięciu różnych zimowych igrzysk olimpijskich.

Mikaela Shiffrin (Narciarstwo alpejskie, Stany Zjednoczone)

 

Mikaela Shiffrin wygrywając slalom w Soczi w 2014 roku w wieku 18 lat, stała się najmłodszą mistrzynią olimpijską w historii zimowych igrzysk. Cztery lata później w Pjongczangu Amerykanka triumfowała z kolei w gigancie i wywalczyła srebro w superkombinacji.

26-latka potrzebuje tylko jeszcze jednego złotego medalu, aby ustanowić nowy rekord Stanów Zjednoczonych w ilości olimpijskich zwycięstw w narciarstwie alpejskim.

Eileen Gu (Narciarstwo dowolne, Chiny)

 

Choć ma zaledwie 18 lat, w Pekinie będzie jedną z największych medalowych nadziei gospodarzy. Eileen Gu urodziła się w Stanach Zjedonocznych, ale jej matka pochodzi z Chin. Mimo że wcześniej była członkinią amerykańskiej kadry narodowej, młoda zawodniczka zadecydowała, że podczas zimowych igrzysk w Pekinie będzie reprezentować właśnie gospodarzy. Narciarka ma za sobą świetną passę – w ubiegłym roku przywiozła trzy medale z X Games – złoty w halfpipe i slopestyle oraz brązowy w big air, a następnie powtórzyła ten wyczyn podczas mistrzostw świata.

Chloe Kim (Snowboard, Stany Zjednoczone)

 

Chloe Kim stała się jedną z gwiazd imprezy w Pjongczangu, zdobywając jako 17-latka złoty medal w halfpipe i stając się najmłodszą sportsmenką w historii, sięgającą po tytuł olimpijski w snowboardzie. Do Pekinu Amerykanka udaje się jako aktualna mistrzyni świata, co „z automatu” stawia ją w roli faworytki do zdobycia złotego medalu.

Shaun White (Snowboard, Stany Zjednoczone)

 

Dla Amerykanina będą to już piąte igrzyska. Shaun White zawalczy o czwarty złoty medal w halfpipe po sukcesach w Turynie, Vancouver i Pjongczangu. Co ciekawe, 35-latek rozważał również start w zawodach w skateboardingu podczas igrzysk w Tokio, ale ostatecznie zrezygnował, aby nie nie zmniejszać swoich szans na udział w imprezie w Pekinie.

Francesco Friedrich (Bobsleje, Niemcy)

 

Wygrał 15 z 16 konkursów Pucharu Świata w sezonie 2020, a także 7 z 8 wyścigów w bieżącym sezonie. Francesco Friedrich to wręcz pewniak do złotego medalu w Pekinie – zwłaszcza że krążki z najcenniejszego kruszcu przywoził już z Pjongczanu. 

Istotne jest również, w jakim stylu wygrywa niemiecki bobsleista – podczas ostatnich mistrzostw świata jego dwójka wyprzedziła rywali z 2. miejsca o niemal dwie sekundy – to większa różnica niż ta, która dzieliła 2. lokatę od… 16.

Kamila Valieva (Łyżwiarstwo figurowe, Rosja)

 

Jedną z największych medalowych nadziei Rosji, a właściwie Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, będzie 15-letnia łyżwiarka. Kamila Valieva to nie tylko główna faworytka zawodów w łyżwiarstwie figurowym, ale wręcz pretendentka do pobicia rekordu świata w jeździe indywidualnej kobiet. Rosjanka w wieku 13 lat wykonała poczwórnego toe loopa – jako druga solistka w historii, a wszystkich jej osiągnięć i rekordów nie sposób wymienić.

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »