Głuszyca — kraina tajemnic i przygód

Głuszycę otaczają malownicze pasma Gór Sowich, Kamiennych i Wałbrzyskich wraz z dwoma  Parkami Krajobrazowymi — Gór Sowich i Wałbrzyskich. Można tu znaleźć wiele urokliwych miejsc, gwarantujących udany, bezpieczny i aktywny wypoczynek – o każdej porze roku, w zaciszu nieskażonej cywilizacją przyrody i z dala od tłumu turystów.

Podziemne Miasto Osówka, Kamyki, Dolina Pięciu Stawów, zabytkowe kościoły, w tym jeden z wieżą widokową, kryta pływalnia, odkryty obiekt kąpielowy, a ponadto trasy „Rowerowej 500” i Strefy MTB Głuszyca oraz szlaki turystyczne i górskie szczyty z niesamowitymi panoramami czekają na spragnionych niecodziennych wrażeń turystów.

Jednym z najbardziej urokliwych zakątków gminy są Kamyki w Głuszycy Górnej, często porównywane do Morskiego Oka w Tatrach. Niesamowite walory krajobrazowe dawnego kamieniołomu melafiru zalanego wodą, otoczonego  kilkusetmetrowymi skalnymi ścianami na zboczach masywu Ostoja w Górach Suchych podziwiać można na wielu teledyskach. To tu powstał teledysk zwyciężczyni dziecięcej edycji Eurowizji 2019 Viki Gabor. W mroźne zimy na zboczach góry Ostoja tworzą się lodospady, przyciągające amatorów wspinaczek. Poza Tatrami i Karkonoszami to najlepsze miejsce w Polsce do uprawiania wspinaczki lodowej

Inną naturalną ścianką w pełni przygotowaną do wyczynowego uprawiania wspinaczki skałkowej są Cesarskie Skałki z trasami o różnym stopniu trudności. To także ciekawy punkt widokowy na trasie G4 „Rowerowej 500” i pomarańczowej Strefy MTB Głuszyca.

Najwyższym szczytem na terenie gminy Głuszyca, jest Waligóra (936 m. n.p.m.) w paśmie Gór Suchych ze znanym, klimatycznym  schroniskiem PTTK ”Andrzejówka” u swego podnóża. Niesamowitych wrażeń estetycznych dostarczy także turystom wyprawa na Gomólnik Mały wzniesienie w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Suchych w Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich. Na szczyt Gomólnika Małego wiedzie Muflonowa Perć. To widokowa trasa poprowadzona przez skałki z zapierającą dech w piersiach panoramą na poniżej położoną Grzmiącą, Głuszycę, Góry Wałbrzyskie i Sowie. Przy dobrej widoczności wytrawny obserwator dojrzy także Sky Tower we Wrocławiu.

Na uwagę zasługuje szczyt Rogowiec (870 m n.p.m.) z ruinami

najwyżej w Polsce położonego zamku, zbudowanego z rozkazu Bolka świdnickiego pod k. XIII w. Zamek pełnił niegdyś funkcję kasztelanii i fortecy. Ze szczytu Rogowca rozpościera się szeroka panorama Sudetów Wałbrzyskich z widokiem na Chełmiec, Borową, Śnieżkę, Karkonosze oraz otoczoną górami Głuszycę. W pobliżu Rogowca przebiegają szlaki turystyczne: żółty Głuszyca – Schronisko PTTK „Andrzejówka”, Główny Szlak Sudecki, oznaczony kolorem czerwonym, oraz niebieski szlak Rybicki Grzbiet – schronisko PTTK „Andrzejówka”.

Na trasie zdobywców wież widokowych nie może zabraknąć wejścia na czeski Szpiczak, na który można dostać się, przemieszczając się wzdłuż pasa granicznego w Głuszycy Górnej do Przełęczy pod Szpiczakiem. Widoki z wieży — warte polecenia! Polsko-czeskie tzw. zielone przejście graniczne Głuszyca Górna – Janoviczkito częsty kierunek rodzinnych wędrówek i wypraw rowerowych. Po czeskiej stronie znajdują się pełne gościnnych, małych restauracji Janoviczki, skąd jest już bardzo blisko do Broumova z zabytkowym klasztorem i urokliwym rynkiem.

Z parkingu przy ul. Leśnej w samym centrum Głuszycy można udać się w okolice malowniczej Doliny Pięciu Stawów, położonej kaskadowo wzdłuż duktu leśnego w Dolinie Marcowej. To idealne miejsce do uprawiania wędkarstwa oraz cel pieszych i rowerowych wycieczek.

Głuszyca kryje też tajemnice związane z historią, czego dowodemjest Podziemne Miasto Osówka — jeden z najciekawszych kompleksów wybudowanych w czasie II wojny światowej w Górach Sowich, wchodzący w skład projektu pod kryptonimem „Riese”. Na turystów czekają podziemne korytarze, wyrobiska, hale i bunkry, liczne pamiątki, artefakty, ekspozycje oraz  nowoczesna multimedialna trasa turystyczna. W centrum recepcyjno-restauracyjnym kompleksu można odpocząć i smacznie zjeść. Poza tym nowo otwarta ścieżka przyrodniczo-historyczna Szlakiem Riese „Kompleks Soboń” prowadzona od ul. Leśnej odkryje przed pasjonatami historii wiele tajemnic związanych z projektem Riese i przy okazji ukaże bogactwo sowiogórskiej fauny i flory.

Po trudach górskich wypraw czas na wypoczynek na krytej pływalni Delfinek przy ul. Kolejowej 8 – w niedalekiej odległości od nowo powstałego Centrum Przesiadkowego, gdzie można zostawić bezpiecznie swoje auto czy umyć rower. Na turystów czekają noclegi w gościnnych głuszyckich gospodarstwach agroturystycznych i domkach letniskowych oraz punkty z gastronomią.

Marzysz o ciszy w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody?  Szukasz niebanalnego miejsca na weekendowy relaks lub wakacyjny urlop? Odwiedź Głuszycę!  Poznaj nieodkryte piękno!

Polecamy produkty turystyczne dla aktywnych!

„Rowerowa 500” to system oznakowanych tras rowerowych wiodących przez trzy sąsiadujące gminy Głuszycę, Jedlinę-Zdrój i Walim. Łącznie tworzą ponad 500 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności. Na terenie Głuszycy znajduje się 10 wyznaczonych tras. Są to trasy w większości mieszane, wiodące m.in. przez drogi leśne, pełne pięknych widoków i kryjące tajemnice przeszłości. Możesz tu wypożyczyć rower w wypożyczalni rowerów elektrycznych przy ul. Boh. Getta,  a także skorzystać z bogatej bazy miejsc przyjaznych rowerzystom, oferujących np. bezpieczny parking, narzędzia do prostego serwisu czy możliwość umycia roweru.

Strefa MTB Głuszyca to sieć 150 km tras rowerowych na sześciu szlakach powiązanych z czeskimi i polskimi szlakami strefy MTB Sudety o łącznej długości prawie 500 km. Pasjonaci MTB uznają głuszyckie trasy rowerowe za jedne z najciekawszych i najpiękniejszych w Polsce. Na malowniczych górskich trasach rozgrywano wiele znanych wyścigów rowerowych jak np. Extreme MTB Challenge czy Sudety MTB Challenge. To prawdziwa mekka dla fanów MTB!

O noclegach i gastronomii więcej na www.gluszyca.pl.

Udostępnij

Translate »