wstecz
1280px-Widok_z_Zygmuntowki

Góry Sowie

Góry Sowie – pasmo górskie w Polsce w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej części Polski na terenie województwa dolnośląskiego. W Górach Sowich oprócz grzbietu głównego wyróżnia się pasmo Garbu Dzikowca i Wzgórz Wyrębińskich, które znajdują się na południe od głównego grzbietu.

Góry Sowie zajmują powierzchnię ok. 200 km², rozciągają się na długości 26 km (35 km licząc po linii grzbietowej) ulokowane są między górami: Wałbrzyskimi i Pogórzem Wałbrzyskim od zachodu a Bardzkimi od wschodu. Na wschodzie granicą jest Przełęcz Srebrna, a na zachodzie dolina rzeki Bystrzycy. Od północy ograniczone są Kotliną Dzierżoniowską, a od południa Obniżeniem Noworudzkim i Wzgórzami Włodzickimi. W okolicach Głuszycy graniczą z Górami Kamiennymi.

Są to góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość od 600–980 m n.p.m. W szczytowych partiach znajdują się ciekawe gniazda skalne. Góry, z wyjątkami polan, w okolicach szczytowych i przełęczy porasta całkowicie bór świerkowy, z rzadko występującymi naturalnymi buczynami i cisami. Punkty widokowe mieszczą się na wieżach widokowych, na skałkach lub na szczytowych polanach, czasami na zboczach – przede wszystkim w miejscach po wycięciu lasu. Góry te stanowią najstarszą część Sudetów i są zbudowane głównie z prekambryjskich gnejsów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ry_Sowie

Góry Sowie
24 km
poziom trudności
35
bieganie
więcej
zwiń

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich, zaliczana jest do Korony Gór Polski. W masywie Sowy dostępnych jest mnóstwo szlaków turystycznych, tras rowerowych, do narciarstwa biegowego, oraz stoków narciarskich. Góra charakteryzuje się łagodnymi zboczami o łatwym terenie, szczególnie w dolnej części masywu jest wiele szerokich ścieżek bez luźnych kamieni czy korzeni. Początek trasy zlokalizowany jest przy Leśnym Dworku w Bielawie. Zaczynamy szlakiem zielony, który jest szeroką drogą techniczną o niewielkim nachyleniu. Po dotarciu na Bielawską Polanę zmieniamy szlak na czerwony, który prowadzi nas na szczyt Kalenicy (984 m n.p.m.) gdzie zlokalizowana jest wieża widokowa i możemy podziwiać pierwsze piękne widoki. Po wbiegnięciu na Wielką Sowę czeka na nas kolejna wieża oraz sklepik w którym możemy uzupełnić nasze zapasy.

Wielka Sowa, 50.6803449, 16.4854977, 14, ChIJ7-GUWapIDkcRm9X4qKy4sg0, Pieszyce, Dolnośląskie, 57, Polska, PL
Translate »