wstecz
aerial-4540834_1920

Karkonosze

Karkonosze – najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli 28,46%. Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim przebiega granica polsko-czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1603 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Czech, Sudetów, województwa dolnośląskiego i Śląska.

Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO i są chronione poprzez utworzenie na ich terenie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Krkonošského národní parku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karkonosze

BieganieMTBNarciarstwo biegoweNordic WalkingRowerySnowboard
Karkonosze
32 km
poziom trudności
75
bieganie
więcej
zwiń

Śnieżka często nazywana królową Karkonoszy jest najwyższym
szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Należy do Korony Gór Polski i Korony Gór Europy. Znacząco góruje nad otaczającymi grzbietami co czyni ją bardzo charakterystycznym punktem. Jest idealnym miejscem do obserwacji, ponieważ jej niezalesiony wierzchołek umożliwia tworzenie zdjęć panoramicznych 360o. Początek trasy zlokalizowany jest w Karpaczu Górnym ul. Spokojna, tam usytuowany jest spory parking. Zaczynamy szlakiem zielonym, który jest szeroką droga leśną. Po ok. 10 km mijamy pierwsze z czterech schronisk na naszej trasie – Schronisko Odrodzenie. Od tego momentu czekają na nas same piękne widoki, ale uwaga patrzymy też pod nogi, ponieważ teren jest bardzo kamienisty i łatwo tu o potknięcie. Na samym szczycie Śnieżki zlokalizowanych jest kilka budowli, a największa z nich o bardzo charakterystycznym kształcie to budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków co sprawia, że nie sposób pomylić Śnieżki z żadnym innym szczytem.

Śnieżka, 50.7360171, 15.7399457, 14, ChIJS2yGDRvpDkcRM_cYvGjw2Os
pobierz plik GPX
Translate »