Szczyrk

Szczyrk leży w Beskidzie Śląskim w malowniczej dolinie, pomiędzy zboczami Skrzycznego i Klimczoka. Walory turystyczne i największa w Polsce ilość tras narciarskich sprawiają, że cieszy się popularnością przez cały rok. To miasto, gdzie karpacka tradycja idealnie połączyła się z nowoczesnością.

Szczyrk — od dekad znany głównie narciarzom, jest największym i najnowocześniejszym kurortem narciarskim w Polsce. Szczyrk Mountain Resort, Centralny Ośrodek Sportu — Ośrodek Przygotowań Olimpijskich z górą Skrzyczne i Beskid Sport Arena to stacje, gdzie goście korzystają z wielu wygodnych kolei linowych gondolowej i kanapowych oraz blisko 40 kilometrów wspaniałych tras. Na terenie Szczyrku, oprócz wymienionych ośrodków, działa kilka mniejszych wyciągów: w Salmopolu, Biłej i w Centrum.  Dla amatorów „białego szaleństwa” dostępne są liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego, a także serwisy, szkółki narciarskie i ski-przedszkola.

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku dysponuje również pływalnią, halą sportową, stadionem lekkoatletycznym, jaskinią solną, boiskiem, kortami tenisowymi oraz wspaniałym kompleksem 3 skoczni narciarskich „Skalite” im. Beskidzkich Olimpijczyków. To tutaj trenują kadry narodowe z Polski, Europy i Świata.

Gdy jednak śnieg topnieje, Szczyrk nie pustoszeje. Malownicze szlaki piesze sprzyjają rodzinnemu, aktywnemu wypoczynkowi. W centrum miasta znajduje się węzeł szlaków. To stąd wyruszymy na Skrzyczne, Klimczok, Skalite czy przełęcz Karkoszczonkę. Na szczyt Skrzycznego można wjechać również 4-osobową koleją linową. Natomiast 10-osobowa gondola wwozi turystów na Halę Skrzyczeńską (z dolnej stacji można dostać się tu również żółtym szlakiem w ok. 45 min; po kolejnych 30 min dotrzemy stąd na Małe Skrzyczne). Drugą koleją w ośrodku – 6-osobową kanapą – dostaniemy się z Hali Skrzyczeńskiej na Zbójnicką Kopę. Z jej perspektywy można podziwiać panoramę Szczyrku i okoliczne szczyty ze Skrzycznem i Klimczokiem na czele.

Ci, którzy kochają Beskidy, zamieniają często deski na rowery i wyruszają na poszukiwanie mocnych wrażeń. Pedałowanie po górach to w Szczyrku nic nowego, ale od niedawna na rowerzystów czekają tutaj jednokierunkowe ścieżki zjazdowe, które gwarantują duży zastrzyk adrenaliny. Zbudowano je w ośrodku Szczyrk Mountain Resort.

Na początek w kompleksie Szczyrk Enduro Trails powstało pięć wyprofilowanych tras, wybudowanych z dala od pieszych szlaków. „Hip Hopa Flow” to niebieska rodzinna trasa o długości 5600 m dla początkujących i średniozaawansowanych. Prowadzi głównie przez las, ale po drodze rozpościerają się też piękne widoki na Beskidy. Ma utwardzoną, równą nawierzchnię, sporo band i tzw. hopek, z których część można jednak objechać. Trasa „Otik” o długości 2850 m jest przeznaczona dla bardziej zaawansowanych. To naturalna ścieżka prowadząca przez gęsty las i polany. W drugiej połowie jej przebiegu można odbić na trudniejszy fragment „Otesanek”, oznaczony kolorem czarnym. Na początek obu tras można się dostać wraz z rowerami kolejką gondolową na Halę Skrzyczeńską. Z kolei kolejką kanapową ze specjalnymi uchwytami na rowery wjedziemy na Zbójnicką Kopę, gdzie zaczynają się dwie trasy. Łatwiejsza „Hip Hopa Air” o długości 2300 m ma utwardzoną, równą nawierzchnię i sporo elementów, na których zaawansowani rowerzyści będą mogli sobie poskakać. Kawałek dalej ze szczytu Małego Skrzycznego startuje trudniejsza, czerwona trasa „Zbój” o długości 1512 m. Wąska ścieżka wije się między lasem świerkowym, przejazd odbywa się po naturalnym podłożu często zasypanym igliwiem. Obiema ścieżkami dojedziemy na Halę Skrzyczeńską, gdzie można odpocząć w drewnianej, bardzo efektownej restauracji Kuflonka, z pięknym widokiem na Beskidy. Co ważne, do Szczyrku nie musimy nawet przywozić swoich rowerów — w tutejszych ośrodkach są wypożyczalnie, także elektryków.

Rowerzyści chętnie korzystają również z malowniczej trasy, wiodącej bulwarem wzdłuż rzeki Żylicy oraz toru rowerowego „pumptrack” z odpowiednio umiejscowionymi i wyprofilowanymi muldami i bandami.

Mapę z trasami można zobaczyć TUTAJ

Całe rodziny zapraszamy do Szyszka Parku, znajdującego się bezpośrednio przy placu św. Jakuba, a kawałek dalej, nieopodal ścisłego centrum miasta, do parku linowego Beskid Park.

Szczyrk to nie tylko turystyka i wypoczynek. To także atrakcje kulturowe. W Szczyrku znajdują się dwa sanktuaria: Matki Bożej Królowej Polski „na Górce” oraz zabytkowe, pw. św. Jakuba Starszego Apostoła, z barokowym wystrojem wnętrza. Drewniany, szczyrkowski kościół jest obiektem Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.

Warto zajrzeć do Gospody Polskiej, gdzie na zewnętrznej ścianie umieszczono odciśnięte w gipsie dłonie gwiazd polskiego show-biznesu oraz do kawiarni Bagatela z galerią starej fotografii Szczyrku. Obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta jest również największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej – Bator Art Galery I i II, założona w 1995 r. przez Barbarę i Mirosława Batorów oraz Przestrzeń Twórcza BeskidartS, znajdująca się w budynku dawnej „Sokolni”.

Baza noclegowa obejmuje obiekty o zróżnicowanym standardzie, mogące pomieścić łącznie ponad 7000 gości. Szczyrk jest wymarzonym miejscem dla wszystkich smakoszy kuchni polskiej i regionalnej, a liczne karczmy i restauracje przyciągają doskonałym menu.

Wszystko to stwarza idealne warunki do wypoczynku.

Udostępnij

Translate »