dyscyplina
poziom trudności
długość trasy
szacowany czas trasy
pokaż wyniki
resetuj filtry
Chełmiec
18 km
poziom trudności
15
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Chełmiec jest częścią Gór Wałbrzyskich i mimo iż nie jest ich najwyższym szczytem zaliczamy go do Korony Gór Polski. Ukształtowanie w formie kopuły powoduje, że wyraźnie dominuje w wałbrzyskim krajobrazie i jest charakterystycznym punktem widocznym nawet z dużej odległości. Cały masyw jest terenem zalesionym głównie lasem świerkowym. Dzięki XIX wiecznej wieży widokowej zlokalizowanej na szczycie można podziwiać pobliską okolicę. Początek trasy umiejscowiony jest w miejscowości Lubomin gdzie wypatrujemy żółtego szlaku. Cała trasa wiedzie polnymi drogami i leśnymi duktami o niezbyt stromym nachyleniu i łatwym technicznie terenie.

Skalnik
29 km
poziom trudności
20
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Skalnik jest najwyższym szczytem w Rudawach Janowickich i wlicza się do Korony Gór Polski. Jest wzniesieniem o kopulastym kształcie, składającym się z dwóch wierzchołków. Na wyższym znajdują się ruiny dawnej wieży widokowej oraz tabliczka z napisem Skalnik 945 m n.p.m. Na niższym znajduje się szereg okazałych skałek o ciekawych kształtach, z których największa jest Ostra Mała. Początek trasy zlokalizowany jest przy Urzędzie Gminy Janowice Wielkie (ul. Kolejowa 2) stamtąd kierujemy się na zielony szlak i po ok. 2,5 km mijamy ruiny zamku Bolczów. Teren Rudaw Janowickich charakteryzuje duża ilość skałek zbudowanych z granitów, amfiobolitów i zlepieńców co sprawia, że miejscami czujemy się jak byśmy byli w skalnym miasteczku. Trasę umila nam duża ilość punktów widokowych oraz wszechobecna, wyjątkowo soczysta zieleń.

Waligóra
22 km
poziom trudności
60
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Waligóra to najwyższy szczyt gór Suchych i jednocześnie całych Gór Kamiennych. Wchodzi w skład Korony Gór Polski. Bardzo strome i kamieniste zbocza oraz co chwilę zmieniające się widoki sprawiają, że na tej trasie nie będziemy narzekać na nudę i z pewnością się zmęczymy. Masyw Waligóry tworzy wydłużony południkowo, kilkusetmetrowej długości grzbiet z łagodnym zboczem południowym i bardzo stromymi pozostałymi. Najlepiej widoczne z okolicy schroniska Andrzejówka (mijamy 2x) zbocze północne, opada bardzo ostro ku Przełęczy Trzech Dolin, czyniąc górę dominującym elementem krajobrazu. Początek trasy zlokalizowany jest w miejscowości Sokołowsko (ul. Parkowa) gdzie kierujemy się na czarny szlak aż do granicy państwa tam zmiana na zielony i podziwiamy pierwsze piękne widoki.

Trójgarb
22 km
poziom trudności
10
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Trójgarb to wzniesienie o trzech wierzchołkach zlokalizowane w Sudetach środkowych w paśmie Gór Wałbrzyskich. Start trasy usytuowany jest w Witkowie przy boisku sportowym (Witków 13). Początkowo prowadzi drogą asfaltową, ale nie zrażajmy się gdyż bardzo szybko dotrzemy do szerokiej, leśnej ścieżki. Tam spokojnie pokonujemy kolejne kilometry bez obaw, że się zgubimy, ponieważ trasa jest bardzo dobrze oznakowana. Punktem kulminacyjnym jest wieża widokowa, z której możemy podziwiać rozległe panoramy i piękno okolicznych szczytów. Trasa bardzo łatwa technicznie i mocno biegowa.

Szczeliniec Wielki
21 km
poziom trudności
60
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski i dzięki swojej ciekawej, skalistej budowie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Początek trasy zlokalizowany jest w Karłowie gdzie dostępnych jest wiele parkingów i bez problemu zaparkujemy auto. Zaczynamy czerwonym szlakiem, który bardzo szybko wyprowadza nas poza granice miejscowości. Trasa wiedzie szlakami turystycznymi polskich Gór Stołowych, które ukazują nam piękne panoramy i ciekawe formy skalne, a ukoronowaniem naszego wysiłku jest zdobycie Szczelińca Wielkiego. Trasa jest wymagająca technicznie, z licznymi zakrętami, skałami, wystającymi korzeniami i znacznymi przewyższeniami.

Borowa
20 km
poziom trudności
25
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Borowa jest najwyższym szczytem gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich. Początek trasy zlokalizowany jest przy dworcu kolejowym w Jedninie Zdrój. Tam wypatrujemy czerwonego szlaku, który bardzo szybko zmieniamy na niebieski, następnie na zielony i trzymamy się go również przy dużym rozwidleniu – skręcamy w prawo. Na szczycie zlokalizowana jest ponad 16 m, futurystyczna wieża widokowa, a roztaczający się z niej widok wynagradza trudy dość stromego podejścia. Borowa charakteryzuje się stosunkowo dużą wysokością względną i mocno nachylonymi stokami dlatego nie lekceważmy tej niezbyt wysokiej góry.

Śnieżnik
24 km
poziom trudności
40
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Śnieżnik jest najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich i należy do Korony Gór Polski. Początek trasy zlokalizowany jest w centrum urokliwej miejscowości – Międzygórze. Zaczynamy niebieskim szlakiem i po ok. 6 km docieramy do przełęczy Puchaczówka, gdzie czeka nas zmiana szlaku na czerwony i strome podejście na Czarna Górę 1205m n.p.m.. Na szczycie zaczynają się pierwsze piękne widoki, które będą nam towarzyszyć już do samego końca trasy. Zbiegając z Czarnej Góry cały czas trzymamy się czerwonego szlaku aż do Schroniska Pod Śnieżnikiem, w którym możemy odpocząć, uzupełnić zapasy i zregenerować się przed ostatnim stromy i kamienistym podejściem. Szczyt Śnieżnika jest rozległą polaną bez zadaszeń, czy miejsca do schowania się przed, często występującym tu porywistym wiatrem. Poprzez brak zalesienia możemy podziwiać piękno i rozległość okolicznych terenów.

Śnieżka
32 km
poziom trudności
75
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Śnieżka często nazywana królową Karkonoszy jest najwyższym
szczytem Karkonoszy oraz Sudetów. Należy do Korony Gór Polski i Korony Gór Europy. Znacząco góruje nad otaczającymi grzbietami co czyni ją bardzo charakterystycznym punktem. Jest idealnym miejscem do obserwacji, ponieważ jej niezalesiony wierzchołek umożliwia tworzenie zdjęć panoramicznych 360o. Początek trasy zlokalizowany jest w Karpaczu Górnym ul. Spokojna, tam usytuowany jest spory parking. Zaczynamy szlakiem zielonym, który jest szeroką droga leśną. Po ok. 10 km mijamy pierwsze z czterech schronisk na naszej trasie – Schronisko Odrodzenie. Od tego momentu czekają na nas same piękne widoki, ale uwaga patrzymy też pod nogi, ponieważ teren jest bardzo kamienisty i łatwo tu o potknięcie. Na samym szczycie Śnieżki zlokalizowanych jest kilka budowli, a największa z nich o bardzo charakterystycznym kształcie to budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków co sprawia, że nie sposób pomylić Śnieżki z żadnym innym szczytem.

Ślęża
19 km
poziom trudności
25
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Ślęża jest najwyższym szczytem masywu Ślęży oraz całego Przedgórza Sudeckiego. Należy do Korony Gór Polski i mimo swoich niewielkich rozmiarów zachwyca swoim imponującym wyglądem, widokami oraz zróżnicowaniem terenu. Początek trasy na dużym parkingu w Sobótce (ul. Armii Krajowej, Sobótka). Po kilkuset metrach mijamy Schronisko Pod Wieżycą i kierujemy się na czarny szlak po naszej lewej strunie. Trasa prowadzi malowniczymi zakątkami Śleży, które są rzadko odwiedzane przez turystów. Po drodze na szczyt mijamy wiatę turystyczną oraz Źródło Anny przy którym warto się zatrzymać by uzupełnić płyny lub by się odświeżyć. Będąc na szczycie koniecznie udajcie się na wieżę widokową, która zlokalizowana jest za kościołem. Z niej możemy podziwiać piękne panoramy okolicznych szczytów, a przy dobrej widoczności ujrzymy nawet królową Karkonoszy – Śnieżkę.

Wielka Sowa
24 km
poziom trudności
35
bieganie
udostępnij
więcej
zwiń

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich, zaliczana jest do Korony Gór Polski. W masywie Sowy dostępnych jest mnóstwo szlaków turystycznych, tras rowerowych, do narciarstwa biegowego, oraz stoków narciarskich. Góra charakteryzuje się łagodnymi zboczami o łatwym terenie, szczególnie w dolnej części masywu jest wiele szerokich ścieżek bez luźnych kamieni czy korzeni. Początek trasy zlokalizowany jest przy Leśnym Dworku w Bielawie. Zaczynamy szlakiem zielony, który jest szeroką drogą techniczną o niewielkim nachyleniu. Po dotarciu na Bielawską Polanę zmieniamy szlak na czerwony, który prowadzi nas na szczyt Kalenicy (984 m n.p.m.) gdzie zlokalizowana jest wieża widokowa i możemy podziwiać pierwsze piękne widoki. Po wbiegnięciu na Wielką Sowę czeka na nas kolejna wieża oraz sklepik w którym możemy uzupełnić nasze zapasy.

Translate »