3 powody, dla których dziecko powinno trenować Karate Tradycyjne
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaką formę aktywności wybrać dla swoich dzieci? Dobrym pomysłem może być karate. Ta starożytna sztuka walki, zrodzona w urokliwej Okinawie, to znacznie więcej niż tylko sport. To podróż w czasie, gdzie tradycja łączy się z uniwersalnymi wartościami. Choć istnieje co najmniej sto różnych stylów karate, to najbezpieczniejszym i najbardziej wartościowym jest Karate Tradycyjne. Dlaczego warto zapisać dziecko na te zajęcia?
1. Jeden z najbezpieczniejszych sportów
Pierwszą obawą rodzica jest zawsze bezpieczeństwo malucha. Warto wiedzieć, że Karate Tradycyjne jest niekontaktowe, co oznacza, że podczas treningów dzieci nie wykonują bezpośrednich uderzeń w partnera. To znacząco zmniejsza ryzyko kontuzji, a co za tym idzie, jest to idealna dyscyplina dla tych, którzy chcą, aby ich pociechy były aktywne, ale przede wszystkim bezpieczne.
– Karate to idealna dyscyplina skrojona dla dzieci. W ciągu całej mojej kariery sportowej nie miałam żadnej kontuzji podczas zawodów, a uprawiam karate już 17 lat – mówi Klaudia Wajda, wielokrotna mistrzyni Polski w Karate Tradycyjnym, na co dzień prowadząca wraz z mężem Rafałem Klub Karate w Krakowie.
2. Karate uczy wartości
Poszukując idealnego sportu dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jaka stoi za nim idea. Czego, poza samą techniką, nauczy się podczas zajęć? Czy wzmocni to jego charakter, pewność siebie, poszanowanie drugiego człowieka? Karate Tradycyjne to przede wszystkim system wartości oparty na zasadach, które zostały wdrożone ponad 200 lat temu i są na tyle uniwersalne, że w niezmienionej formie obowiązują do dziś. Reguły te noszą nazwę DOJO KUN.
Po pierwsze! Dążyć do doskonałości charakteru!
Po pierwsze! Bronić drogi prawdy!
Po pierwsze! Krzewić ducha wysiłku!
Po pierwsze! Szanować zasady etykiety!
Po pierwsze! Strzec się porywczej odwagi!
Warto zwrócić uwagę, że każda reguła rozpoczyna się od zwrotu „po pierwsze”. Ma to symboliczne znaczenie i podkreśla, że każda zasada jest jednakowo ważna dla adepta karate.
Podczas treningów Wasze pociechy będą uczyć się dyscypliny, szacunku do trenera, przeciwnika, ale też swoich umiejętności. To nauka, która przekłada się na każdy aspekt życia.
– Zarówno trener, jak i zawodnik musi wykonać wielką pracę, żeby osiągnąć wynik. Oprócz przyjemności oferujemy także ciężką pracę. W karate, żeby coś osiągnąć, trzeba bardzo ciężko pracować – przekonuje Rafał Wajda, prezes najliczniejszego Klubu Karate Tradycyjnego w Polsce.
3. Regularna praca nad kondycją fizyczną
Uczestniczenie w cotygodniowych zajęciach Karate Tradycyjnego pozwoli maluchowi wyrobić kondycję, siłę i gibkość. Kształtowanie nawyku dbania o aktywność już od najmłodszych lat dobrze procentuje na przyszłość. Co więcej, uprawianie tego sportu nauczy efektywnego zarządzania swoją energią, regulowania stresu i panowania nad emocjami. Dzięki temu dziecko nie jest przebodźcowane i łatwiej radzi sobie z emocjami.
Jak zatem wybrać odpowiednie miejsce do uprawiania tego sportu? Kluczowe są doświadczenie w pracy z dziećmi, wiarygodność, kompetencje trenerów oraz możliwości dalszego rozwoju.
– Warto zwracać uwagę przede wszystkim na skalę organizacji oraz kwalifikacje trenerów. Dla przykładu, Polski Związek Karate Tradycyjnego jest największą taką organizacją w Polsce. Zrzeszamy 20 tysięcy czynnych zawodników w 80 klubach na terenie całego kraju, umożliwiamy starty w zawodach krajowych i międzynarodowych. Ćwiczymy nie tylko z dorosłymi, ale również z dziećmi. Być może któreś z tych młodych adeptów sztuki walki wystartuje kiedyś w Pucharze Świata bądź Pucharze Polski. To dyscyplina, która daje naprawdę duże możliwości rozwoju fizycznego, umysłowego, a na dalszym etapie również duchowego – podsumowuje Andrzej Maciejewski, Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.
Karate Tradycyjne to nie tylko sport. To przede wszystkim ścieżka edukacyjna skierowana na samoobronę, która nie stanowi żadnej formy agresji. To szkoła życia dla dzieci. Warto zdecydować się na ten niezwykły krok na drodze ich rozwoju.