Boks: Jak wybrać odpowiedni klub i trenera?
Decydując się na rozpoczęcie treningów boksu, stajesz przed poważnym wyborem, który może rzutować na całokształt twojej przygody z tym sportem. Chodzi o wybór trenera oraz klubu, w którym będziesz trenować. Jakie cechy powinien posiadać dobry szkoleniowiec oraz na co należy zwrócić uwagę przy wyborze klubu?
Z tekstu dowiesz się:
– Jakimi cechami powinien charakteryzować się trener
– Po czym poznać odpowiedniego szkoleniowca
– Dlaczego jego odpowiedni wybór jest tak istotny
– Jak podejść do kwestii wyboru klubu
Wybór klubu oraz trenera to poważny problem w wielu mniejszych miejscowościach. Duże miasta mogą pochwalić się kilkoma rywalizującymi ze sobą sekcjami, ale małe często nie posiadają żadnej.
Może okazać się, że zostaniesz zmuszony, aby dojeżdżać do klubu oddalonego o kilkanaście kilometrów. Wybór trenera w takim układzie polega jedynie na znalezieniu najbliższego dostępnego miejsca przeznaczonego do treningów boksu. W idealnym świecie mógłbyś wybierać pomiędzy kilkoma różnymi klubami i trenerami o konkretnym podejściu do dyscypliny. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie, a zajęcia często prowadzi osoba, która z boksem nie ma za wiele wspólnego.
Najczęściej są to osoby wywodzące się z innych sztuk walki, takich jak kick boxing, MMA czy tajski boks. Specyfika tych dyscyplin różni się jednak diametralnie od klasycznego pięściarstwa – tacy trenerzy nie są w stanie odpowiednio przygotować pięściarza. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie – jaki powinien być dobry trener oraz czym charakteryzuje się klub, na który warto zwrócić uwagę?
Jaki jest dobry trener?
Zacznijmy od trenera, ponieważ to on jest sercem klubu – dobry trener to osoba, która przede wszystkim zna i kocha swoją dyscyplinę sportową. Powinien również umieć przekazywać wiedzę. Niestety, ale dobry zawodnik nie musi być dobrym szkoleniowcem. Ta stara reguła sprawdza się w każdym sporcie – również w szermierce na pięści.
Zawodnik ma wykonywać polecenia trenera, który musi z kolei wiedzieć, co i dlaczego robi. Oznacza to, że trener powinien być osobą, która posiada dużą wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Teoretyk nie przygotuje zawodnika, ponieważ w prawdziwej walce dochodzi do sytuacji, które są nieprzewidywalne. Trener z doświadczeniem oraz instynktem potrafi na nie reagować, ponieważ wie, w jaki sposób powinien się zachować w narożniku, aby zmotywować i odpowiednio nastawić swojego zawodnika.
Dobry trener posiada odpowiednią wiedzę oraz umiejętność przekazania jej
Ten punkt stanowi podstawę, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy trener nie będzie w stanie przygotować zawodnika. Umiejętność łatwego przekazywania swoich myśli oraz tłumaczenia trudnych zagadnień technicznych, taktycznych czy też mentalnych sprawia, że wiedza, jaką dysponuje, jest użyteczna.
Zwróćmy uwagę, że nie chodzi tutaj o doświadczenie. Większość osób sądzi, że dobrym trenerem może być wyłącznie podstarzały, były zawodnik, który postanowił dzielić się swoim doświadczeniem z młodym pokoleniem. Nie jest to prawda. Jak już wspomnieliśmy, dobry zawodnik nie musi być dobrym trenerem.
Po pierwsze – dużo ważniejsza od doświadczenia jest wiedza oraz umiejętność jej przekazywania. Po drugie – równie ważna jest chęć rozwoju oraz poszukiwanie nowych, coraz to lepszych rozwiązań. Starsi trenerzy są często zamknięci w swoim świecie, wykreowanym za czasów ich startów. Uczą w taki sposób, w jaki sami byli uczeni, zapominając o tym, w jaki sposób chcieliby być uczonymi. Nie myślą również o indywidualnym podejściu do każdego zawodnika, ponieważ niegdyś nikt o tym nie myślał.
Pytanie, jakie się nasuwa, to po czym poznać, że dany trener posiada wiedzę oraz umie ją przekazywać? Po pierwsze warto porozmawiać z samym trenerem i sprawdzić, jakie budzi w nas odczucia. Po drugie dobrym pomysłem jest porozmawianie z osobami uczęszczającymi na jego zajęcia oraz obejrzenie treningu z boku jako widz. Następnie przyjście na zajęcia próbne. W taki sposób będziesz w stanie wyrobić sobie pewną opinię na temat danego trenera – zobaczysz czy jest on w stanie przekazać wiedzę w przystępny dla ciebie sposób.
Elastyczność i cierpliwość
Elastyczność oraz cierpliwość to niewątpliwe cechy dobrego nauczyciela. Trener zawsze jest dla zawodnika przede wszystkim nauczycielem. Uczy go, w jaki sposób ma walczyć. W tym celu powinien być cierpliwy, ponieważ każdy uczeń jest inny i pewne rzeczy łapie w kompletnie innym tempie.
Odnośnie elastyczności, trener powinien posiadać umiejętność adaptowania sposobu przekazywania wiedzy pod danego zawodnika. Nie powinien również wszystkich szkolić w jednakowy sposób. Warto, abyś przypomniał sobie powiedzenie, że „nie nauczysz ryby wspinać się na drzewo”. Jeden zawodnik będzie predysponowany do walki technicznej, inny z kolei do siłowej. Będą oni potrzebować innego rodzaju treningu, innego podejścia oraz stylu boksowania. Trener, który prezentuje wyłącznie styl techniczny, nie będzie odpowiednią osobą do nauczania zawodnika walczącego siłowo.
Inaczej sprawa wygląda w momencie chęci poprawienia słabych stron danego pięściarza poprzez pracę nad nimi, a inaczej zmuszanie do go zmiany stylu boksowania. Widziałem już wielu trenerów, spod ręki których wychodzili zawodnicy walczący dokładnie w ten sam sposób. Oglądając jednego z nich, wiedziałeś jak będzie walczyć każdy. Dlatego tak istotne jest to, aby trener potrafił być elastyczny i umiał dostosować się do otrzymanego materiału. Dom można postawić zarówno z cegły, jak i drewna, lecz buduje się je w inny sposób.
Trener musi być szczery i patrzeć na zawodnika obiektywnie
Posiadam obecnie trenera, który potrafi mi powiedzieć, że jego zdaniem nie jestem gotowy do jakiejś walki, lecz jeśli chcę ją wygrać, muszę zrobić konkretną rzecz. Dzięki temu wiem, że jest on ze mną szczerzy, a jego słowa nie są spowodowane brakiem wiary we mnie, lecz troską oraz obiektywizmem.
Takim podejściem może poszczycić się mało który trener. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem odwagi danej osoby. Powiedzenie zawodnikowi prosto w oczy, że nie jest gotowy do walki, lub że czegoś nie umie zrobić, wymaga pewnej dozy bezczelności. Rozumianej oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Trener musi, po prostu musi wyrażać swoje opinie i rozmawiać z zawodnikiem. Nie chciałbym, aby brutalne słowa z jego ust padały w szerszym gronie, lecz kiedy jesteśmy sam na sam, ma obowiązek powiedzieć mi co myśli. W taki sposób buduje się zaufanie oraz relacje.
Relacja trenera z zawodnikiem jest czymś wyjątkowym i pisałem o niej już nie raz na swoim blogu. Trener jest osobą, która znajduje się przy zawodniku w najtrudniejszych dla niego momentach. Widzi, ile daje z siebie na treningach, jak cierpi podczas walk, w jaki sposób radzi sobie z porażkami oraz świętuje z nim zwycięstwa. Zapamiętaj zatem, że trener nie ma klepać cię po plecach i okłamywać, lecz być brutalnie, aż do bólu szczerym. Taka szczerość jest lepsza od najpiękniejszych kłamstw.
Inspiruje Cię i zmusza do przełamywania słabości
Znam wielu trenerów i naprawdę większość z nich nie jest ludźmi, którzy umieją inspirować. Trener ma za zadanie zmusić swojego podopiecznego do przełamywania granic. Przy czym warto, abyś zapamiętał, że jeśli coś jest możliwe z biologicznego oraz fizycznego punktu widzenia to dla ciebie jest realne do osiągnięcia. Może być mało prawdopodobne, lecz nadal pozostaje możliwe. Trener powinien wyciągać z zawodnika to, co najlepsze. Sprawiać, że w trakcie treningu wchodzi on w tryb pokonywania trudności. Trenując ze swoim trenerem, czuję się jak osoba, która może wszystko. Osoby patrzące z boku na te treningi są w szoku, że można tak ciężko pracować. Samemu nigdy nie zmusiłbym się do tak mocnego treningu.
Właśnie dlatego trener jest osobą kluczową. To jego zadaniem jest sprawić, że zawodnik przełamie się psychicznie i przezwycięży ból. Istnieje ciekawa zasada opisana przez prawdopodobnie najtwardszego człowieka na ziemi. Mowa o Davidzie Gogginsie, który twierdzi, że w momencie, w którym twój mózg mówi ci, abyś odpuścił, bo to kres twoich możliwości to realnie wykorzystujesz dopiero 40% swojego potencjału. Oznacza to, że przed tobą jest jeszcze aż 60% do odkrycia!
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ twój mózg ma za zadanie przede wszystkim sprawić, abyś przeżył i unikał tego, co nieprzyjemne oraz ryzykowne. Pamiętaj jednak, że życie jest ryzykowne samo w sobie. Tak czy inaczej, w jego trakcie będziesz się potykać oraz ponosić porażki. Trener, który będzie w stanie zainspirować cię, abyś przełamał mur stawiany przez twój własny mózg to osoba, dzięki której wzniesiesz się na wyżyny własnych możliwości. O to przecież chodzi w życiu, aby pokonywać i przełamywać kolejne granice, przesuwając je w nieskończoność. Nie zastanawiaj się więc czy coś możesz zrobić. Zastanawiaj się, do czego jeszcze jesteś zdolny i jak wiele możesz osiągnąć.
Reasumując i podsumowując kwestie tego, jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry trener, chciałbym, abyś zapamiętał, że przede wszystkim musisz nadawać z nim na wspólnych falach. Gdybyś miał trenować z najlepszym na świecie specjalistą, powiedzmy z Freddiem Rochem, lecz nie potrafilibyście znaleźć wspólnego języka, to nic by ci to nie dało.
Kwestia wyboru klubu
Przejdźmy teraz do kwestii wyboru klubu. Wspomniałem już, że sercem każdego klubu jest trener. Trafiając na odpowiednią osobę, nie zwracaj kompletnie uwagi na wyposażenie sali. Trener dysponujący wiedzą będzie w stanie wykorzystać optymalnie zasoby, jakimi dysponuje.
„Mistrzowie nie rodzą się w salach treningowych. Mistrzowie rodzą się z tego, co mają głęboko w sobie – z pragnień, marzeń, wizji” – Muhammad Ali.
Oczywiście w momencie, którym nie masz pewności, czy trener jest właściwą osobą, a nie masz zbytnio wyboru i albo zaczniesz trenować z nim, albo wcale, zwracaj uwagę na wyposażenie klubu. Im będzie ono lepsze, tym więcej możliwości treningu oraz rozwoju będziesz mieć ty. W tym przypadku jednak będziesz musiał, zresztą w każdym innym przypadku również, uczyć się i rozwijać. Sporą część pracy będziesz wykonywać zwyczajnie sam.
Im większą ilością różnorodnego sprzętu klub będzie dysponować tym oczywiście lepiej. Warto, aby na salce znajdowały się worki, gruszki, skakanki oraz ciężarki. Idealną opcją będą odważniki kulowe kettlebell oraz worki typu sand bag. Nie obejdzie się również bez drążka. Taki zestaw umożliwi ci wykonywanie praktycznie każdego rodzaju ćwiczeń. Będziesz mógł pracować nad siłą, szybkością oraz dynamiką i techniką.
Podsumowanie
Pierwszy trener to często osoba decydująca o kształcie przyszłej kariery zawodnika. To on decyduje, w jakim kierunku młody człowiek będzie się rozwijać, jakie wartości zostaną z nim na dłużej oraz co istotne – jak będzie boksować. Pierwszy klub natomiast staje się niemal drugim domem. Przyjazną przystanią, gdzie wszyscy cię znają, rozumieją, szanują i wspierają. Sądzę, że z tych powodów warto dobrze przemyśleć rozpoczęcie przygody z pięściarstwem i podjąć mądre decyzje na start.