Boks: spryt i mądrość w ringu
Nie bez powodu mówi się, że boks to szybkie szachy. Tak jak w rozgrywce szachowej, w trakcie walki bardzo ważna jest umiejętność planowania kolejnych ruchów. Dlaczego w ringu tak istotna jest strategia i na czym ona polega?
By zwyciężać, poznaj siebie i swoje mocne strony.
Warto zaznaczyć, że każde działania w ringu powinny być podparte sprawdzonymi na treningu kombinacjami ciosów, w których czujesz się pewnie. Gdy odkryjesz swoje atuty i słabości, będziesz wiedzieć jakich sytuacji w trakcie walki unikać oraz do jakich dążyć. Dla przykładu – zawodnik lubujący się w walce w półdystansie, taki jak Derek Chisora, będzie non stop skracać dzielący go od przeciwnika dystans.
Poznanie siebie jest jednak tylko połową sukcesu. By być pewnym zwycięstwa, musisz poznać także swojego wroga. Możesz poznać jego nawyki i schematy poprzez obserwacje. W dobie internetu, kiedy ludzie nagrywają większość ważnych dla nich chwil i umieszczają je na portalach społecznościowych, w prosty sposób możesz znaleźć walki swojego przeciwnika. Oglądając je, zwracaj uwagę na błędy, jakie popełnia. Patrz, w czym jest mocny i myśl, w jaki sposób możesz te informacje wykorzystać przeciwko niemu w trakcie waszej walki.
Poznaj siebie i przeciwnika
Znając zarówno siebie jak i przeciwnika, wygrasz praktycznie każdą batalię. Znając tylko siebie – możesz wygrać lub przegrać. Wynik nie jest przesądzony. Nie znając ani siebie, ani swojego rywala, jesteś skazany na porażkę. Szczęście sprzyja lepszym. Warto temu fartowi jednak pomóc, odpowiednio przygotowując się do walki.
Ważnym punktem rozwoju umiejętności bokserskich jest obieranie strategii i taktyki. Jedną z najbardziej znanych gier strategicznych są szachy, które polegają na przewidywaniu ruchów przeciwnika i uniemożliwieniu, aby wypełnił swój plan. Podejmowanie strategii treningowej można porównać do planowania swojego rutynowego dnia. W pierwszej kolejności skup się na obowiązkach. W życiu codziennym dla ucznia jest to pójście na zajęcia oraz odrobienie lekcji, dla osoby dorosłej pójście do pracy, odebranie dzieci ze szkoły, czy też wyprowadzenie psa. W przypadku planu treningowego obowiązkiem każdego zawodnika jest trening techniczny, sparingi i interwały.
Potem następuje chwila czasu dla siebie i swoich potrzeb. W planie treningowym będzie to rozwijanie i poprawa gibkości oraz ringowego IQ. Poprawę gibkości można osiągnąć poprzez wykonywanie ćwiczeń mobilizujących. Ich celem jest zwiększenie zakresu ruchu w stawach oraz prewencja urazów. Natomiast budowanie ringowego IQ można rozpocząć od poprawy szybkości dostrzegania ruchu przeciwnika oraz skracania czasu reakcji poprzez poprawę koordynacji ręka – oko. Kolejnym etapem jest świadome wykorzystywanie dostrzeżonych błędów przeciwnika na jego niekorzyść.
Przykładowo obierając taktykę osłabiania przeciwnika ciosami na korpus, trzeba pomyśleć co zrobić gdy przeciwnik jest skryty za szczelną gardą skupiającą się na korpusie. Powstaje wtedy luka w defensywie na głowie, umożliwiająca ulokowanie uderzeń na szczęce przeciwnika, które to z kolei zmuszają go do ponownego podniesienia rąk i stworzenia miejsca na korpusie.
Walcząc z kontry musisz nie tylko dostrzegać momenty, w których możesz zadać cios – musisz także ocenić jaki rodzaj uderzenia najefektywniej osłabi przeciwnika i pozwoli ci kontynuować atak. Kiedy przeciwnik zadaje mocny cios lewą ręką, odciągając jednocześnie prawą od brody, tworzy lukę. Tę przestrzeń możesz wykorzystać do zadania swojego mocnego lewego ciosu, pamiętając o uniku przed jego ciosem lub o wykonaniu bloku, jednocześnie wykonując cios kontrujący. W taki sposób nakładasz swoją siłę na jego pęd, podwajając moc uderzenia.
Wysoko rozwinięte ringowe IQ
Wysoko rozwinięte IQ ringowe jest cechą największych mistrzów. Pozwala im dostosowywać się do tego co prezentuje rywal. Zmieniają oni strategię ringową w taki sposób, aby przechytrzyć przeciwnika. Mistrzem w tym był Floyd Mayweather, który potrafił dostosować się do stylu przeciwnika oraz wydarzeń w trakcie walki. Osiągnięcie takiego sprytu ringowego buduje się podczas wieloletnich sparingów i walk, lecz każdy musiał kiedyś zacząć.
Nigdy nie atakuj bezmyślnie – każde twoje działanie musi mieć jakiś konkretny cel. Wiedząc, w jaki sposób reaguje Twój przeciwnik, jesteś w stanie zaplanować kontratak. Podobnie jak w grze w szachy, musisz być kilka ruchów do przodu. Układaj sobie w głowie scenariusz. Wykonujesz ruch, spodziewasz się określonej reakcji, wykorzystujesz ją w innym uderzeniu. Pytanie brzmi co dalej? Nie możesz iść wiecznie na żywioł. Powinieneś zaplanować także, co zrobisz po swoim ataku. Odejdziesz w bok, sklinczujesz, a może ponowisz akcje?
Zapytaj siebie, czy kiedykolwiek dotrzesz do celu, nie wiedząc, gdzie dokładnie zmierzasz? Walka bez planu i pomysłu rzadko kiedy może się udać. Sztuką jest posiąść umiejętność planowania w trakcie walki. Błyskawiczna analiza i odpowiednie wyjście z sytuacji. Tak rodzą się najwięksi mistrzowie, w taki właśnie sposób pokonują oni kryzysy i stają się legendami.
Embed from Getty Images
Walka to wojna
Podchodź do każdej walki jak do wojny. Potyczka w ringu jest decydującym starciem. Zanim jednak do niej dojdzie, należy podjąć odpowiednie przygotowania. Pierwszym krokiem jest poznanie rywala. Zakładam, że wcześniej nauczyłeś się swoich mocnych i słabych stron. Na zawodach amatorskich zazwyczaj nie wiesz wcześniej, z kim będziesz boksować. Dowiadujesz się tego na maksymalnie kilka godzin przed wejściem do ringu. Mądrze wykorzystaj ten czas – zamiast śmiać się z kolegami, obejrzyj i przeanalizuj pojedynki swojego oponenta. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie gry psychologicznej. Podążaj za nim wzrokiem, niech czuje go na sobie. Będzie go to deprymować. Możesz przyjąć różne strategie, to zależy wyłącznie od ciebie.
Tak dochodzimy do kolejnego kroku, którym jest zdezorientowanie przeciwnika. W przypadku sparingu z kolegą klubowym zapewne już się dobrze znacie. Musisz więc pomyśleć, czego się po tobie spodziewa i zrobić coś kompletnie innego. Spowoduje to chwilowe oszołomienie, ponieważ nie będzie wiedzieć co się właściwie dzieje. W tym momencie wykorzystaj to na zaplanowany wcześniej atak.
Strategia
Budowanie strategii jest kluczowe nie tylko w życiu, lecz także na ringu. Zadajesz lewy prosty nie po to, by go po prostu zrobić. Pamiętaj, że każdy ruch ma znaczenie. Wykonuj tylko to, co zaprowadzi cię w miejsce, w którym chcesz się znaleźć. Nie trać czasu ani energii na zbędne przepychania czy bicie na oślep. Walka w dużej mierze powinna opierać się na inteligencji i umiejętnościach analitycznych. Pięść uderza tylko wtedy kiedy podpowiada umysł. Umysł musi być pewny, że jego atak będzie skuteczny.
Trenuj swoje ringowe IQ tak samo jak każdy inny mięsień. Będzie ci ono bardzo potrzebne kiedy okaże się, że rywal jest zwyczajnie lepszy. Nie raz w historii Dawid pokonywał Goliata. Nigdy nie działo się to jednak poprzez siłę.