Być jak zawodowiec

Sezon kolarski zbliża się wielkimi krokami. Najwięksi organizatorzy wyścigów dla amatorów zarówno tych górskich, jak i szosowych ogłosili już kalendarze startów. Pora odkurzyć rower i zacząć trenować. Można robić to pod okiem byłych lub obecnych zawodowych, znanych kolarzy.

Jednym z pierwszych zawodników, który postanowił trenować kolarskich amatorów, był Bartosz Huzarski. Huzar Bike Academy powstała w 2015 roku. 

– Założyłem akademię na rok przed zakończeniem kariery. Wcześniej kolarz zwracał na siebie uwagę, publikując obszerne relacje w swoich mediach społecznościowych z Tour de France, w którym brał udział. Wpisy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, w związku z tym nie miałem problemu, żeby znaleźć chętnych do trenowania razem. W szczytowym momencie miałem pod opieką 40 amatorów. Do wyboru mieli różne pakiety, w zależności od tego, jakie chcieli mieć plany treningowe, ile konsultacji, a także pakiet ubrań kolarskich sygnowanych logo HBA – opowiada Huzarski.

– Mieliśmy również osoby, które przyjeżdżały tylko na zbiórkę i cotygodniowe treningi oraz jeździli z nami na zgrupowania – dodaje.

Równolegle z akademią dla dorosłych działała również ta dla najmłodszych. Z czasem dołączyło do niej tylu młodych zawodników, że nie starczyło czasu dla amatorów. – Obecnie nie prowadzimy już treningów dla osób dorosłych, zwyczajnie zabrakło czasu. Skupiamy się na szkoleniu dzieci i młodzieży i muszę przyznać, że mamy już na koncie pierwsze sukcesy – kończy. 

U kogo zasięgnąć porad?

Plany treningowe przygotowuje najbardziej znane polskie małżeństwo trenerskie Anna Szafraniec-Rutkiewicz i Marek Rutkiewicz. Ona była jedną z najlepszych polskich kolarek MTB, z kolei Rutkiewicz jednym z lepszych polskich szosowców. Co oferują? 

Pakiet podstawowy za 300 zł miesięcznie to m.in.: spersonalizowany plan treningowy rozpisywany co cztery tygodnie, indywidualne konto basic na platformie Training Peaks, konsultacje z trenerem dwa razy w miesiącu. 

Pakiet Elite za 600 zł rozbudowany jest o pakiet ćwiczeń na siłownie, analizę badań wydolnościowych oraz porady dotyczące diety i suplementacji. Plany treningowe rozpisywane są na siedem dni. Podobnie jak w pakiecie najbardziej rozbudowanym. 

Pakiet Pro za 1000 zł zakłada również konsultacje z trenerem bez ograniczeń, wspólne sesje treningowe (do pięciu razy w miesiącu), a także strój kolarski SRC (spodenki i koszulka) przy minimum trzech miesiącach współpracy. – Obecnie pod moim okiem trenuje sześć osób, natomiast Ania prowadzi siedmiu kolarzy – przyznaje Marek Rutkiewicz. 

Kolejna możliwość to VELOProject Tomasza Brożyny i jego syna Piotra. Przypomnijmy, że Tomasz Brożyna to zwycięzca Tour de Pologne z 1999, uczestnik Giro d’Italia, Tour de France oraz igrzysk olimpijskich w Atlancie. Był również dyrektorem sportowym m.in. w ekipie CCC oraz trenerem kadry narodowej elity mężczyzn. Na stronie veloproject.pl znaleźć można trzy pakiety, a do wyboru ma się dwóch trenerów. Oczywiście coś dla siebie znajdzie tu każdy, nawet osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem.

Pierwszy pakiet w cenie 600 zł brutto miesięcznie zakłada: indywidualny plan treningowy tworzony raz na 7 dni, aktualizację ręcznie tworzonego planu treningowego, analizę każdego z poszczególnych treningów, ustalanie nowych stref treningowych, analizę testów i badań wydolnościowych, indywidualne konto Basic na platformie TrainingPeaks, regularny kontakt telefoniczny, mailowy oraz poprzez Whatsapp, czy Messenger

Drugi, droższy o 200 zł, wzbogacony jest o: analizę testów i badań wydolnościowych, analizę taktyki wyścigowej, doradztwo sprzętowe, kontakt z lekarzem sportowym VELOPROJECT, zniżki na organizowane zgrupowania. 

W pakiecie za 1100 zł brutto miesięcznie można znaleźć wszystko to, co w poprzednich oraz: raz w roku darmowe badania wydolnościowe u lekarza VELOPROJECT, 25% zniżki na suplementy i odżywki marki BORN, 50% zniżki na zakup stroju kolarskiego (koszulka, spodenki, skarpetki) przy umowie na rok, czyli pełnym cyklu przygotowawczo-startowym, atrakcyjne ceny sprzętu oferowanego przez partnerów projektu. Dodatkowo panowie organizują zgrupowania przygotowawcze do sezonu. Pierwsze odbędzie się 15-22 marca w hiszpańskim Lloret de Mar. 

Swoje usługi proponuje również Łukasz Owsian. Kolarz francuskiej grupy Arkea B&B Hotel niedawno rozpoczął dwunasty sezon w zawodowym peletonie. Owsian co roku przejeżdża przynajmniej 40 tysięcy kilometrów rocznie i pod tym względem jest zdecydowanie w światowej czołówce. Swoim doświadczeniem postanowił podzielić się w ramach projektu Owsian Pro Coaching Team.

Wraz z Owsianem amatorów oraz młodych zawodników prowadzić będą doświadczeni trenerzy współpracujący na co dzień z akademią Copernicus i SMS Toruń.

– Widzimy, że coraz więcej osób spędza aktywnie czas, a my chcemy pomóc im przekonać się do jazdy na rowerach. Śledzę rozwój branży rowerowej i rozkwit imprez dla amatorów, chciałbym, żeby oni też podnosili swoje możliwości i umiejętności jazdy na rowerze, co uczyni wyścigi bezpieczniejszymi. Ludzie będą bardziej świadomi, po co to robią i w jaki sposób się do tego przygotowują. Projekt powstał również z myślą o młodych zawodnikach, wkraczających w wiek młodzieżowca, czyli przełomowy na drodze do zawodowego kolarstwa – mówi Łukasz Owsian. 

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, amatorzy do wyboru mają pakiety. Tym razem są cztery. Najprostszy – 250 zł miesięcznie – zakłada przygotowanie planu treningowego, analizę i ocenę jego realizacji, konsultacje telefoniczne, a także analizę badań wydolnościowych i oczywiście konto na platformie Training Peaks. 

Za 450 zł miesięcznie będziemy mieli plan treningowy rozpisywany na 14 dni, jego ewentualne korekty, pomoc taktyczną w przygotowaniu do zawodów. Pakiet za 650 zł umożliwi nam kontaktowanie się z trenerem bez ograniczeń. Pakiet VIP to koszt 1000 zł miesięcznie, a w zamian za to otrzymamy dodatkowo: przygotowanie ćwiczeń uzupełniających (siłownia, core, streching), konto premium na Training Peaks, rozpisanie planu treningowego raz na tydzień oraz możliwość wspólnego treningu z zawodowcem, po wcześniejszym ustaleniu terminu i miejsca.

Swoją przygodę z treningiem, a w tym wypadku na razie wspieraniem kolarskich amatorów rozpoczyna Maciej Paterski.

Sam z końcem 2023 roku zakończył zawodową karierę, ale z rowerem nie potrafi się rozstać. W weekendy organizuje więc w swoim rodzinnym Jarocinie „ustawki rowerów”. 

– W sobotę jeździmy MTB, natomiast w niedziele spotykamy się na szosie. To nie tylko możliwość wspólnej przejażdżki, ale też w jej trakcie staram się korygować błędy, doradzać w kwestii ubioru, treningu. Jako zawodnik nie miałem nigdy na to czasu. Teraz sprawia mi to ogromną frajdę i nie wiem, czy stopniowo nie będę rozwijał tego projektu – mówi Patreski. Warto dodać, że „ustawki” są bezpłatne.

AS

Fot. Archiwum Ł. Owsiana

Udostępnij

Translate »