pexels-run-ffwpu-5687488

Jedno serce, trzy tętna

Wiadomym jest, że wszelkie wzory i kalkulacje nie są w stanie odpowiedzieć nam na pytanie, jakie mamy tętno maksymalne. Jest to bardzo indywidualna sprawa każdego zawodnika, a co w triathlonie jest bardzo istotne, tętno na pływaniu, rowerze i w biegu przeważnie różni się od siebie. To także potwierdza, że wyliczenia matematyczne tętna maksymalnego powinny odejść w zapomnienie. Pośrednich sposobów wyznaczania tętna maksymalnego jest wiele, ale żeby wyznaczyć je poprawnie, musimy po prostu jak najbardziej zmęczyć organizm w kilkuminutowym wysiłku. 

Poniżej przykłady tętna pływackiego, rowerowego i biegowego trzech zawodników na różnym poziomie wytrenowania. U każdego z poniższych zawodników było to maksymalne tętno w poszczególnych konkurencjach triathlonu.

Początkujący
Tętno maksymalne na pływaniu – 184
Tętno maksymalne na pływaniu zostało wyznaczone podczas sprawdzianu na 400 metrów stylem dowolnym.
Tętno maksymalne na rowerze – 172
Tętno maksymalne na rowerze zostało wyznaczone podczas testu kolarskiego z narastającą mocą co 3’.
Tętno maksymalne na biegu – 186
Tętno maksymalne na biegu zostało wyznaczone podczas sprawdziany biegowego na 1500 metrów z mocnym finiszem.

Średniozaawansowany
Tętno maksymalne na pływaniu – 201
Tętno maksymalne na pływaniu zostało wyznaczone podczas sprawdzianu na 400 metrów stylem dowolnym.
Tętno maksymalne na rowerze – 189
Tętno maksymalne na rowerze zostało wyznaczone podczas testu kolarskiego z maksymalną intensywnością 2×8’.
Tętno maksymalne na biegu – 202
Tętno maksymalne na biegu zostało wyznaczone podczas sprawdziany biegowego na 1500 metrów z mocnym finiszem.

Zaawansowany
Tętno maksymalne na pływaniu – 182
Tętno maksymalne na pływaniu zostało wyznaczone podczas test pływackiego 5 x 300 m z narastającą prędkością, z ostatnim odcinkiem na maksymalnej intensywności. Tętno zostało zmierzone bezpośrednio po wysiłku.
Tętno maksymalne na rowerze – 183
Tętno maksymalne na rowerze zostało wyznaczone zawodów triathlonowych z draftingiem na dystansie sprinterskim na początku części rowerowej.
Tętno maksymalne na biegu – 193
Tętno maksymalne na biegu zostało wyznaczone podczas zawodów biegowych na 1km, z 300-stu metrowym finiszem.

Jak to wygląda w praktyce, porównując np. treningi drugiego zakresu rowerowego (Rc2) i drugiego zakresu biegowego (Bc2)? Różnice w danym zakresie są bardzo zbliżone do różnic między tętnem maksymalnym na rowerze i na biegu (+/- 2 uderzenia)! Natomiast nie porównuję tutaj tętna pływackiego z rowerowym i biegowym, ponieważ pomiar tętna na pływaniu jest mniej istotny i mało precyzyjny. Duży wpływ na tętno podczas treningu pływackiego ma temperatura wody, gdzie każde pół stopnia mniej może znacznie obniżyć tętno na poszczególnych zadaniach.

Zawodnicy korzystający z gotowych planów treningowych, w których intensywność poszczególnych treningów jest określona „% HR max” powinni wziąć pod uwagę różnice pomiędzy tętnem w poszczególnych konkurencjach wchodzących w skład triathlonu.

Autor: Filip Szołowski

Udostępnij

Translate »