Rewolucja w szkołach. Ruszyły testy sprawnościowe dla uczniów

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras oraz minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedzieli na wspólnej konferencji prasowej rozwój programu Sportowe Talenty. Chcą zbadać poziom ruchowości dzieci, a więc przeprowadzić ogólnopolski test sprawności fizycznej w szkołach podstawowych.

Testy w szkołach podstawowych

– Podjęliśmy się ambitnego zadania, przebadania, zbudowania systemu diagnozy umiejętności kompetencji ruchowych wszystkich polskich uczniów od IV klasy szkoły podstawowej wzwyż” – powiedział Nitras.

Dodał, że badania rozpoczęły się 1 marca i będą przeprowadzane we wszystkich szkołach w Polsce w marcu i kwietniu. Wyjaśnił, że badana będzie siła, szybkość i zwrotność dzieci i młodzieży.

– Pomóżcie nam zbadać kondycję, umiejętności młodzieży i dzieci po to, żebyśmy mogli skutecznie, jako państwo, pomóc im być sprawnym ruchowo ludźmi” – zaapelował do nauczycieli i rodziców.

W jakim stanie są polskie dzieci?

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, podkreśliła, że umiejętności i kompetencje, które uczniowie zdobywają w szkołach, mają znaczący wpływ na ich przyszłe życie. Wskazała również, że jednym z głównych celów edukacji jest dbanie o dobre zdrowie i sprawność fizyczną dzieci i młodzieży.

Zastrzegła, że test sprawności fizycznej nie będzie miał wpływu na ocenę końcową z wychowania fizycznego i że jego celem jest raczej monitorowanie postępów i stanu zdrowia uczniów, niż ocenianie ich osiągnięć. Obecnie sytuacja nie jest dramatyczna, ale na pewno daleka od tego, by powiedzieć, że stan umiejętności, kompetencji ruchowych polskich uczniów jest wystarczający.

– Jeśli młodzież ma być zdrowa, a chcemy, żeby była zdrowa, odporna i silna, musi mieć dobre zajęcia ruchowe dostosowane do ich potrzeb, możliwości i wieku – podsumowała Nowacka.

Jak wygląda test w szkole podstawowej?

Nauczyciele są poproszeni o poważne podejście do badań. Oznacza to, że do maja będą oni musieli przeprowadzić cztery ustandaryzowane próby sprawności:

  • bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów,
  • beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy,
  • plank – podpór leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska)
  • skok w dal z miejsca.

Wyniki uczniów z testów sprawnościowych będą wprowadzane przez szkołę na platformę SportoweTalenty.pl prowadzoną przez ministra sportu. Do bazy trafią także dane o wzroście i wadze uczniów. Testy będą przeprowadzane podczas lekcji, ale mierzenie i ważenie uczniów nie będzie odbywać się w obecności innych dzieci w szkole. Dane o wzroście i wadze mają przekazywać szkole rodzice.

Zanonimizowane wyniki testów będą udostępniane związkom i klubom sportowym, które – za pośrednictwem szkoły – będą mogły kontaktować się z rodzicami, aby zaproponować im dalszy sportowy rozwój ich dziecka.

FOT: Unsplash

Udostępnij

Translate »