pexels-run-ffwpu-5655118

Trening biegowy z pomiarem tętna

Jest wiele metod monitorowania treningu w sportach wytrzymałościowych. Trening możemy opierać np. o samopoczucie, pomiar tętna, tempa, mocy czy kwasu mlekowego. Są też i tacy zawodnicy, którzy kontrolują swój organizm poprzez pomiar glukozy.

W tym artykule chciałbym skupić się na monitorowaniu treningu biegowego na podstawie pomiaru tętna. Tętno można kontrolować metodą palpacyjną np. na tętnicy szyjnej zewnętrznej, uderzenia koniuszka serca w przestrzeni międzyżebrowej, czy na przedramieniu na tętnicy promieniowej nadgarstka, gdzie pomiar wykonujemy palcem wskazującym i środkowym. Niestety metoda ta nie sprawdza się w każdej sytuacji, ponieważ nie jesteśmy w stanie wykonać pomiary podczas wysiłku, a jedynie po jego zakończeniu. Dlatego w obecnych czasach niezastąpione są monitory pracy serca tzw. pulsometry, czyli zegarek, na którym możemy odczytać tętno na bieżąco. W zestawie z pulsometrem znajduje się przeważnie pasek z wbudowanym nadajnikiem, który zakłada się na klatkę piersiową i skutecznie liczy uderzenia serca podczas treningu. Poza oczywistą przewagą stosowania pulsometru nad metodą palpacyjną, dodatkowo w większości odbiorników istnieje możliwość ustawienia stref intensywności wysiłku, o których przekroczeniu informuje nas sygnał dźwiękowy. Dzięki temu monitor pracy serca „pilnuje”, aby nie przekraczać wcześniej ustalonych progów.

Korzystając z pulsometru można wyznaczać tzw. strefy treningowe i biegać wg nich, by realizować konkretne założenia treningowe. W końcu nie każdemu zależy na tym samym celu. Jeden zawodnik chce po prostu schudnąć i zgubić trochę tłuszczu, inny chce przebiec maraton w popularnym Ironmanie. Zatem określając swój zakres tętna można realizować założony cel.

Strefy tętna można wyznaczać na kilka sposobów. Najpopularniejszy z nich to testy wydolnościowe z pomiarem kwasu mlekowego, ale nie mając dostępu do tego typu badań należy najpierw wyliczyć tętno maksymalne, bo to właśnie do niego będziemy się odnosili. Jak obliczyć swoje tętno maksymalne? Należy sprawdzić swój organizm podczas wysiłku na maksymalnym zmęczeniu. Wykonujemy rozgrzewkę, rozciąganie i sprawdzian na 1500 metrów na najwyższych obrotach na jakie nas stać. Oczywiście trzeba rozłożyć tempo tak, żeby wystarczyło nam siły na przebiegnięcie całego dystansu w miarę równym tempie, natomiast ostatnie 300 metrów powinniśmy biec na zupełne maksimum naszych możliwości. Najwyższe zarejestrowane przez pulsometr tętno będzie naszym tętnem maksymalnym, czyli HR max.

Strefy i zakresy! Po co nam to wszystko? Znając swoje przedziały intensywności wysiłku będziemy mogli odpowiednio sterować treningiem. Dzięki odpowiedniemu doborowi kilometrażu oraz bodźców nie doprowadzimy organizmu do przetrenowania lub niedotrenowania. W chwilach kryzysu czy przemęczenia organizmu, pulsometr wskaże nam zawyżone lub zaniżone tętno, a my dzięki temu będziemy mogli zareagować skróceniem lub wydłużeniem treningu, a także zmniejszeniem lub zwiększeniem tempa biegu.

Autor: Filip Szołowski

Udostępnij

Translate »