Mateusz Widłak dla TheSport.pl zdradza kulisy porozumienia z FIFA
World Amputee Football Federation (WAFF) podpisała 3-letnie porozumienie z FIFA Foundation. Gigant pod przywództwem Gianniego Infantino wesprze szereg globalnych inicjatyw na rzecz rozwoju piłki nożnej osób po amputacjach.
Samo porozumienie jest zgodne ze strategicznymi celami FIFA na okres 2023-2027. Dotyczą one społecznej odpowiedzialności oraz zwiększania dostępności piłki nożnej i rozwoju zawodników na całym świecie.
Jedną z głównych ról przy podpisywaniu kontraktu odegrał Mateusz Widłak – prezes WAFF. W wywiadzie dla TheSport.pl opowiedział o kulisach negocjacji i marzeniach dotyczących rozwoju amp futbolu.
Droga do FIFA: jak budowano relacje i wykorzystano sukces Marcina Oleksego?
– Współpraca z FIFA była jednym z dwóch naszych głównych celi, jeżeli chodzi o rozwój światowy. I tak w zasadzie, to zaczęliśmy pracę nad jej realizacją już na Mistrzostwach Świata w 2022 roku – naszych mistrzostwach świata w Turcji – powiedział Mateusz Widłak.
– Udało się wtedy zaprosić członków zarządu FIFY. To było takie pierwsze nawiązanie relacji. A później, muszę powiedzieć, że ta nagroda dla Marcina Oleksego pomogła, bo byłem na gali, gdzie udało mi się skorzystać z okazji i porozmawiać z prezesem Giannim Infantino – dodał prezes WAFF.
Pokazowy mecz w Rwandzie – amp futbol na oczach władz FIFA
– Następnie zostaliśmy zaproszeni na kongres FIFA do Rwandy, gdzie zrobiliśmy – trochę tak obok – mecz pokazowy, na który liczyliśmy, że jakoś się uda właśnie ściągnąć działaczy FIFA, żeby pokazać im w praktyce nasz sport – zrelacjonował Mateusz Widłak.
– Warto podkreślić, że zrobiliśmy to niejako obok kongresu, a nie razem z kongresem. Finalnie wyszło to tak, że przyjechał właśnie prezes Infantino razem z wieloma osobami z FIFY. Z Youri Djorkaeffem, Pierluigim Colliną oraz swoimi mediami – przekazał prezes WAFF.
Od obietnicy do podpisania umowy – kulisy negocjacji z FIFA
– Mieli być na 10 minut. Spędzili 2 godziny. Grali z naszymi zawodnikami. Rozmawiali z nami. Tam dostaliśmy obietnicę, że ta współpraca będzie, wsparcie będzie. Ale no długo to trwało – później przeszliśmy do takich ustaleń twardszych, negocjacji dotyczących środków – ich wymiaru i przeznaczenia – a także, jak ta współpraca ma wyglądać – opisał Mateusz Widłak.
– No i trwało to aż dotąd. Cieszę się, że udało się dopiąć kwestie związane z umową i ogłoszenie. Teraz na pewno będzie nam łatwiej się rozwijać – zauważył prezes WAFF.
Dwa strategiczne cele: FIFA i paraolimpiada
– Dwa cele – tych celów oczywiście jest sporo – ale takie dwa główne to było właśnie nawiązanie współpracy z FIFA, wejście do tej piłkarskiej rodziny, zbliżenie się z federacjami i klubami piłkarskimi, z gwiazdami piłki. Udało się to zrobić – przekazał Mateusz Widłak.
– A drugi cel to jest wejście do sportów paralimpijskich. Wejście na paralimpiadę. I tutaj – to mówię tak globalnie – jeżeli chodzi o dyscyplinę. Tutaj też działamy mocno i dużo zrobiliśmy, ale procesy są takie, że najbliższa paraolimpiada, w którą możemy wejść, to jest 2032 rok w Brisbane. W tym kontekście działamy praktycznie codziennie – poinformował prezes WAFF.
Współpraca z FIFA obejmie najważniejsze turnieje amp futbolu
– FIFA będzie wspierała większość naszych eventów. I finansowo i promocyjnie, ale to będą nadal nasze turnieje. W tej chwili szykujemy mistrzostwa świata w przyszłym roku. Jeszcze gospodarz nie jest ogłoszony, ale lada tydzień będziemy ogłaszać – nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów – wyjaśnił Mateusz Widłak.
– W tym roku już za nami eliminacje mistrzostwa kontynentu w Europie i Afryce. Jeszcze w 2025 czekają nas eliminacje w obu Amerykach i w Azji. To już będzie się dziać w ramach współpracy z FIFA – wytłumaczył prezes WAFF.
– No i jeszcze ostatnia rzecz. Przy eventach FIFY także będziemy się promować. Chodzi tutaj o prawdopodobnie jakieś mecze pokazowe. Aktualnie prowadzimy rozmowy na ten temat – dodał Mateusz Widłak.
Amp futbol wchodzi w złotą erę
– To dobry czas dla naszej dyscypliny. Warto przy tym podkreślić, że amp futbol ma długą historię. Wszystko zaczęło się jeszcze w latach 70., ale to te ostatnie są przełomowe. Bardzo szybko rozwijamy się na wszystkich kontynentach – skomentował prezes WAFF.
– W tej chwili tak naprawdę cały czas dochodzą nowe kraje. Dosłownie teraz przyjęliśmy: Nepal, Gwineę, czy Rumunię. Amp futbol kobiecy, którego wcześniej nie było, rozwija się bardzo mocno, tak samo dziecięcy. Jesteśmy coraz bliżej piłki. Więc taki dobry, dobry czas i myślę, że będzie jeszcze lepiej – podsumował prezes WAFF.