Banicja Nole, emerytura Sereny, dominacja Igi – tenisowy 2022 za nami

Rok 2022 dla fanów tenisa był niezwykle ciekawy. Polskim kibicom mnóstwo radości sprawili Iga Świątek i Hubert Hurkacz. Mijające 12 miesięcy przyniosło także wiele zmian w światowych czołówkach. Afera z Australian Open, zakończenie karier tenisowych legend, dominacja Igi – co zapamiętamy z tenisowego 2022?

Fenomenalny sezon Igi

W Australian Open Iga doszła do półfinału. Ostatnią porażkę przed długą serią zwycięstw Świątek poniosła w lutym. W Dubaju uległa Jelenie Ostapenko. Marzec i kwiecień przyniósł Idze zwycięstwa w Mastersach w Indian Wells i Miami. Po tych sukcesach Polka awansowała na pierwsze miejsce w światowym rankingu.

Po wyjściu na czoło tego zestawienia Iga dołożyła kolejne tytuły na kortach ceglanych w Stuttgarcie oraz Rzymie. Jako zdecydowana faworytka kolejny raz wygrała turniej wielkoszlemowy w Paryżu bez straty seta. Wygrała 37 meczów z rzędu. Po dołożeniu dwóch zwycięstw na Wimbledonie stała się posiadaczką rekordu nieprzerwanych zwycięstw w XXI wieku. Od tego momentu nastał mały kryzys formy. Przegrała z Cornet w londyńskim turnieju wielkoszlemowym, Garcią w Warszawie, Haddad Maią w Toronto oraz Keys w Cincinatti.

Mimo liderowania w rankingu Iga nie była faworytką do wygrania US Open. Polka wyprowadziła jednak wszystkich z błędu i zdobyła drugi tytuł wielkoszlemowy w sezonie, jednocześnie pierwszy na kortach twardych w karierze. Przekroczyła barierę 10 000 punktów, mając ponad dwukrotną przewagę nad drugą w rankingu Jabeur. W dziesiątym finale z rzędu nie straciła nawet seta. Tylko dwie obecnie grające tenisistki mają więcej tytułów wielkoszlemowych od Polki, która z pewnością na tym nie poprzestanie.  

Na koniec sezonu Iga dotarła jeszcze do finałów dwóch turniejów. Najpierw na koniec rywalizacji w Ostrawie przegrała z Barborą Krejcikovą, aby później na koniec San Diego Open odprawić z kwitkiem Donnę Vekic. Wisienką na torcie miała być rywalizacja w WTA Finals. Iga ograła wszystkie trzy rywalki w fazie grupowej, ale w triumfie podsumowującym sezon przeszkodziła jej Aryna Sabalenka, eliminując Polkę w półfinale. Iga zakończyła sezon, gromadząc na swoim koncie 11 085 punktów w rankingu WTA – ponad dwa razy więcej niż druga Ons Jabeur.

 
Afera na samym początku roku

Rok rozpoczął się od ogromnego zamieszania z Novakiem Djokoviciem. Serb nie jest zaszczepiony na koronawirusa i przez to nie mógł wystartować w pierwszym tegorocznym turnieju wielkoszlemowym. Mimo tego przyleciał do Australii bez pozwolenia, później skierowano go do więzienia dla imigrantów. Serbskie media poinformowały wówczas, że przedstawiciele Australian Open negocjowały z władzami Australii i Wiktorii, które były „bliskie złagodzenia swojego stanowiska” i dopuszczenia do gry niezaszczepionych zawodników „na specjalnych zasadach”. Według dziennika „Blic” organizatorzy walczyli o umożliwienie Djokoviciowi i innym tenisistom gry w Melbourne. Podobne informacje przekazały amerykańskie media, powołując się na maila, który został rozesłany wśród tenisistek WTA. Zgodnie z jego treścią gracze, którzy nie poddali się szczepieniom, mogliby zagrać w Australian Open po odbyciu dwutygodniowej kwarantanny. Ostatecznie jednak ani Djoković, ani inni niezaszczepieni gracze nie mogli wziąć udziału w turnieju. W Australii prawo nie jest jednolite we wszystkich stanach, stąd zamieszanie z wpuszczeniem pierwszej rakiety świata było tak ogromne. Sprawy w swoje ręce postanowił wziąć aż sąd federalny. Wyrok był jednoznaczny i niepozostawiający żadnych wątpliwości – wiza Djokovicia została anulowana, co jednomyślnie stwierdziło trzech członków panelu orzekającego w rozprawie.

 

Męską edycję Australian Open po 13 latach od pierwszego triumfu w Melbourne wygrał Rafael Nadal po nieprawdopodobnym comebacku w finale z wyniku 0:2 z Daniiłem Miedwiediewem. Dzięki temu zwycięstwu Hiszpan samodzielnie wysunął się na czoło klasyfikacji zdobytych tytułów wielkoszlemowych. Wśród pań triumfowała ulubienica miejscowej publiczności – Ashleigh Barty. W całym turnieju nie straciła choćby seta, a w finale rozprawiła się z Daniele Collins. Po finale Australijka w wieku 25 lat postanowiła zakończyć zawodową karierę. Była liderką rankingu oraz trzykrotną zwyciężczynią turniejów wielkoszlemowych. Hubert Hurkacz udział w Australian Open zakończył na drugiej rundzie.

W lutym swój pierwszy tytuł w karierze zdobył wówczas jeszcze 18-letni Carlos Alcaraz. Wygrał turniej na nawierzchni ziemnej w Rio de Janeiro. Świat wtedy dostał dowód na to, że będzie wielkim graczem, co potwierdził w kolejnych miesiącach. W lutym swoją serię zwycięstw kontynuował także Rafael Nadal, który po triumfie w Australii sięgnął po tytuł w Acapulco na nawierzchni twardej. 

Alcaraz zaczyna dominować

Ważne wydarzenia miały miejsce także w marcu, który stał pod znakiem dwóch bardzo prestiżowych turniejów w Indian Wells oraz Miami. Pierwszy z turniejów wśród panów wygrał Taylor Fritz, kończąc 20-meczową serię zwycięstw Nadala w meczu finałowym. W Miami swój pierwszy tytuł rangi Masters 1000 zdobył Carlos Alcaraz.

Kolejne ważne zdarzenia miały miejsce w maju. Na początku tego miesiąca po pierwszy tytuł w karierze sięgnęła Ons Jabeur, wygrywając turniej na nawierzchni ziemnej w Madrycie. Wśród panów w jej ślady poszedł Carlos Alcaraz, który zdobył pierwszy tytuł w swojej rodzimej Hiszpanii i to kilka dni po swoich 19. urodzinach.

Początek czerwca to koniec drugiego w roku wielkoszlemowego turnieju. Roland Garros po raz 14. w swojej karierze zwyciężył Rafael Nadal. To jego 22. wielkoszlemowy tytuł, czym jeszcze mocniej oddalił się od duetu Federer & Djokovic. Wśród pań triumfowała Iga Świątek drugi raz w życiu wygrywając French Open. Hubert Hurkacz udział w paryskim turnieju zakończył na 4. rundzie, przegrywając z późniejszym finalistą – Casperem Ruudem.

Sezon trawiasty

Wimbledon stał pod znakiem kilku ciekawych wydarzeń. Do rywalizacji w tourze wróciła Serena Williams i już w pierwszej rundzie sensacyjnie odpadła z Harmony Tan. Na londyńskim szlemie zakończyła się także seria zwycięstw Igi Świątek. Po porażce w 3. rundzie z Alize Cornet licznik zatrzymał się na liczbie: 37. W męskiej rywalizacji po tytuł sięgnął Novak Djokovic, czym zbliżył się do Nadala w rankingu zdobytych tytułów i panów dzieli 1 triumf. W finale pokonał Nicka Kyrgiosa, dla którego był to debiut w tej fazie Wielkiego Szlema. Hubert Hurkacz w Londynie odpadł już w pierwszej rundzie z Alejandro Davidovichem Fokiną. Wśród pań po tytuł sięgnęła Kazaszka – Jelena Rybakina

Dwa kolejne turnieje Masters 1000 stały pod znakiem sporych niespodzianek. Rogers Cup w Montrealu wygrał Pablo Carreno Busta, dla którego był to pierwszy tytuł tej rangi. W finale pokonał niestety Huberta Hurkacza, dla którego był to z kolei pierwszy przegrany finał w karierze. W Cincinnati po tytuł sięgnął Borna Coric pokonując po drodze pięciu graczy z Top 10 rankingu. Dla Igi Świątek nie były to zbyt udane turnieje – oba zakończyła na 3. rundzie. W podobnym czasie zakończenie kariery po US Open ogłosiła Serena Williams i w obu tych turniejach wygrała zaledwie jeden mecz. 

Końcówka roku i pożegnanie wielkich mistrzów

US Open także zapisało się wieloma wydarzeniami na kartach historii. Po porażce w 3. rundzie z Alją Tomljanovic karierę zakończyła Serena Williams. Kariera Amerykanki to wielkie pasmo sukcesów, które grubą kreską zapisały się w historii. Prawdopodobnie wiele jej rekordów nie zostanie pobitych w najbliższych kilkudziesięciu latach. Oto podsumowanie jej najważniejszych osiągnięć:

  • Triumf w 23 turniejach wielkoszlemowych, co jest rekordem ery Open bez podziału na płeć
  • Wygrała najwięcej meczów (535) na kortach twardych
  • Sięgnęła po 23 tytuły z serii WTA 1000, żadna inna tenisistka nie jest blisko tej liczby
  • Spędziła najwięcej tygodni z rzędu na fotelu liderki rankingu WTA (186)
  • Triumfowała w najwięcej ilości spotkań w turniejach zaliczanych do Wielkiego Szlema (423)
  • Zdobyła najwięcej złotych medali igrzysk olimpijskich (4)
  • Wygrała najwięcej tytułów Australian Open oraz US Open (odpowiednio 7 i 6)
  • Została najstarszą triumfatorką turnieju wielkoszlemowego (35 lat i 4 miesiące), dodatkowo wygrała go będąc we wczesnej ciąży
  • Objęła prowadzenie w rankingu WTA jako najstarsza zawodniczka (35 lat i 224 dni)
  • Podniosła z kortu prawie 95 milionów dolarów, co daje jej dwukrotną przewagę nad drugą w rankingu Venus

W turnieju nie mógł wziąć udziału Novak Djokovic z tych samych względów co w Australii. Męski turniej wygrał fenomenalny Carlos Alcaraz co dało mu również pierwsze miejsce w światowym rankingu. U pań po tytuł sięgnęła Iga Świątek, dla której był to 3. triumf w Wielkim Szlemie w karierze. Hubert Hurkacz udział w turnieju zakończył na 2. rundzie, przegrywając z Ilją Iwaszką.

Końcówka roku stała pod znakiem zakończenia karier wielkich osobistości. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Roger Federer, dla którego towarzyski turniej Laver Cup okazał się być ostatnim. “Maestro” zdobył w swojej karierze 20 tytułów wielkoszlemowych. Łącznie wygrał 103 turnieje singlowe, czym przoduje w tej statystyce. Przez 237 tygodni z rzędu był liderem światowego rankingu, co również jest rekordowym osiągnięciem, a to jedynie cząstka tego co zrobił dla tenisa Roger. Jego rywalizacja z Djokoviciem i Nadalem wzniosła tenis na zupełnie inny poziom. Nie bez przyczyny nazywano ich “Wielką Trójką”. Poza Szwajcarem “rakietę na kołek” odwiesili także Juan Martin del Potro oraz Gilles Simon.

Turniej finałowy, kończący sezon 2022, wśród kobiet w Fort Worth wygrała Caroline Garcia, w finale pokonując pogromczynię Igi ŚwiątekArynę Sabalenkę. Wśród panów bezkonkurencyjny okazał się Novak Djokovic. Rok 2022 jako liderzy rankingu zakończyli Iga Świątek oraz Carlos Alcaraz.

___________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. WTA

Autor Marcin Gałązka

Udostępnij

Translate »