Błachowicz kontra kolejny pupilek Kadyrowa

Choć może zabrzmieć to krzywdząco, Czeczenia jest znana z dwóch rzeczy – zawodników MMA i tzw. „kadyrowców”. Obie te grupy łączy jedno – osoba Ramzana Kadyrowa – czeczeńskiego przywódcy, silnie zaangażowanego w wojnę na Ukrainie. W świetnych relacjach z Kadyrowem jest m.in. Magomed Ankalaev – najbliższy przeciwnik Jana Błachowicza w walce o pas UFC.

Świat sportu na ogół zdecydowanie odciął się od Rosji, uniemożliwiając jej obywatelom brania udziału w jakichkolwiek rozgrywkach sportowych. Od tej decyzji jest jednak kilka wyjątków, a najbardziej charakterystyczny z nich stanowi amerykańska federacja UFC, w której galach uczestniczą nie tyle Rosjanie, co wręcz przyjaciele rosyjskich zbrodniarzy, takich jak Ramzan Kadyrow. Przywódca Czeczeni, szef czeczeńskiej armii, czyli tzw. „kadyrowców” biorących udział w wojnie na Ukrainie oraz bliski współpracownik Władimira Putina wśród setek swoich barwnych wypowiedzi m.in. groził zaatakowaniem Polski oraz nawoływał do użycia broni atomowej na Ukrainie.

Oprócz popełniania zbrodni wojennych wielką pasją Kadyrowa jest MMA. Czeczeński przywódca w 2014 roku powołał do życia organizację Fight Club Akhmat, w której trenują młodzi adepci sztuk walki, w tym również przyszli gwiazdorzy UFC. 

Przez klub Kadyrowa przewinął się m.in. Magomed Ankalaev – kolejny rywal Jana Błachowicza. Czeczeński zawodnik nie ukrywa bliskich relacji z Kadyrowem, np. publikując w social mediach wspólne zdjęcia. Nie jest tajemnicą, że Kadyrow podarował Ankalaevowi dwa luksusowe samochody (jak to ma w swoim zwyczaju). Podobny „podarunek” z rąk czeczeńskiego przywódcy przyjmowali już wcześniej Khamzat Chimaev czy Fabricio Werdum. Taki sam prezent od Kadyrowa 10 lat temu otrzymał także Maciej Rybus, gdy grał w Tereku Groznym, którego właścicielem jest nie kto inny jak szef Republiki Czeczeńskiej. Nie jest znana dokładna liczba samochodów rozdanych sportowcom przez Kadyrowa.

 

Obok Ankalaeva, drugim pupilkiem Kadyrowa jest Khamzat Chimaev, który nawet w ostatnich miesiącach publikował w sieci materiały związane z czeczeńskim przywódcą, w tym screen z rozmowy, jaką odbyli w kwietniu, dwa miesiące po ataku Rosji na Ukrainę. Prawdziwym „hitem” było jednak nagranie, na którym Chimaev – jeden z najlepszych zawodników MMA na świecie – w inscenizowanej walce przegrywa w Kadyrowem.

 
 

Bliskie stosunki zawodników z rosyjskim obywatelstwem z Ramzanem Kadyrowem kompletnie nie przeszkadzają UFC. Wspólne zdjęcia, wymiany uprzejmości – żaden problem. Swego czasu Kadyrow wyszedł nawet z propozycją „walk na śmierć i życie” pomiędzy zawodnikami UFC i członkami jego klubu Akhmat. Nie wiadomo, czy żartował.

Warto zwrócić uwagę, że podczas transmisji z gal UFC w Polsce nie pokazywano walk Chimaeva. W taki sam sposób z oczywistych powodów Polsat Sport nie może postąpić w przypadku walki Ankalaeva z Błachowiczem. Polak o swoim rywali wypowiada się w następujący sposób:

– Nie chcę mieszać tych spraw do sportu, ale dodatkowej motywacji nie potrzebuję. Czytaj między wierszami […] Gdybym był szefem UFC, to pewnie zdecydowałbym inaczej, ale co ja mogę zrobić? Gdyby to była kwestia meczu piłkarskiego, to bym nie zagrał. Ale że to walka, to nieco zmienia temat – mówił Błachowicz w rozmowie ze Sport.pl

CZYTAJ TEŻ >>> Czy „Cieszyński Książę” wróci na tron? Błachowicz walczy o pas

__________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Twitter

Filip Skalski
MMA

Udostępnij

Translate »